Wiadomości z Chorzowa

Runął dach zabytkowej rzeźni

  • Dodano: 2018-06-29 08:15, aktualizacja: 2018-06-29 08:29

28 czerwca ok. godziny 15:00 zawaliła się ściana szczytowa i dach zabytkowego budynku na terenie rzeźni w Chorzowie. Na miejsce zdarzenia przyjechały zastępy Państwowej Straży Pożarnej i grupa poszukiwawcza z Jastrzębia Zdroju. Służby przeszukują obiekt – na chwilę obecną brak informacji o osobach poszkodowanych.

Miasto wielokrotnie interweniowało w sprawie złego stanu technicznego budynków. Urząd wnioskował do Wojewody, aby Skarb Państwa rozwiązał wieczyste użytkowanie. Gdyby tak się stało, budynki nie byłyby już w rękach prywatnych. Niestety wojewoda uznał wniosek miasta za bezzasadny. Ponadto Miejski Konserwator Zabytków regularnie występował z wnioskiem o kontrolę - nakazy przeprowadzenia prac na terenie rzeźni oraz zalecenie pokontrolne wydawał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Miasto podejmowało także czynności podatkowe, których celem było zmuszenie właściciela do należytej konserwacji i utrzymania zabytkowych budynków. Fatalnym stanem technicznym zajmowała się też chorzowska prokuratura.
Przypominamy, że zabytkowa rzeźnia przy ul. Krakusa nigdy nie była własnością miasta. Kompleks został znacjonalizowany w 1945r., a następnie na skutek przemian ustrojowych trafił w ręce prywatnych właściciel.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Tukejszy

    Skandal. Za te zaniedbania powinni poniesc konsekwencje Kopel i Kotala. Kopel tez za sprzedaz "inwestorowi". To wszystko od lat wiecej niz smierdzi. No i placze/krzyczy do nieba !

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.