Wiadomości z Chorzowa

Ruszył proces Psycho Fans – grupy pseudokibiców Ruchu Chorzów

  • Dodano: 2019-09-12 10:45

W Sądzie Okręgowym w Katowicach ruszył proces Psycho Fans – grupy pseudokibiców Ruchu Chorzów. Na ławie oskarżonych zasiada aż 48 osób. 

Sprawa Psycho Fans to jedna z największych spraw dotyczących przestępczości pseudokibiców w Polsce. Prokuratura zarzuciła oskarżonym około 100 przestępstw, m.in. zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, pobicia, rozboje, kradzieże i handel narkotykami. 

Obrona chciała wyłączenia jawności procesu Psycho Fans

Pierwsze posiedzenie sądu w tej sprawie odbyło się pod koniec sierpnia. Proces jednak wtedy nie ruszył, bo przez kilka godzin trwało załatwianie spraw proceduralnych i rozpoznawanie wniosków. Także tym razem obrona złożyła kolejne wnioski, które dotyczyły m.in. wyłączenia jawności rozprawy. Część oskarżonych zarzuciła dziennikarzom, że ich zniesławiają, przypisując im czyny, których się nie dopuścili oraz podają dane, które umożliwiają ich identyfikację. Jeden z oskarżonych oświadczył, że w internecie pojawiło się jego zdjęcie. Sąd pouczył oskarżonych, że mogą wnieść pozew o ochronę dóbr osobistych do sądu cywilnego. 

Psycho Fans oskarżeni m.in. o zabójstwo kibica konkurencyjnego klubu

Według prokuratury grupą kierowali Maciej M. ps. Maślak, Łukasz L. ps. Lucky i Maciej S. ps. Maciuś, a w jej skład wchodziło kilkadziesiąt osób. Grupa przestępcza miała działać od 2010 do 2017 roku. Oskarżeni pseudokibice odpowiadają m.in. za handel narkotykami, kradzieże, rozboje i pobicia. Skutkiem jednego z pobić była śmierć kibica konkurencyjnego klubu, w innym przypadku ofiara została okaleczona maczetami. Najcięższe zarzuty – zabójstwa i usiłowania zabójstwa – usłyszało dwóch oskarżonych.

Gang Pscho Fans rozpracowano dzięki zeznaniom świadka koronnego

Akt oskarżenia pierwotnie obejmował 53 osoby, teraz na wokandzie jest 48 nazwisk. Sprawy kilku oskarżonych zostały wyłączone do odrębnych postępowań. Jak twierdzi prokuratura ujawnienie rozmiaru i szczegółów działalności Psycho Fans stało się możliwe m.in. dzięki zeznaniom świadka koronnego. Na współpracę z policją i prokuraturą zdecydowało się także kilku innych podejrzanych. Dzięki temu mogą oni liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary.

Kolejna rozprawa w tej sprawie odbędzie się 8 października. Wtedy wyjaśniania mają składać pierwsi oskarżeni członkowie Psycho Fans. 


 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.