Wiadomości z Chorzowa

Rzecznik MZ: zwiększamy wydolność systemu opieki zdrowotnej

  • Dodano: 2021-03-30 06:30, aktualizacja: 2021-03-30 06:44

Możemy zwiększać wydolność systemu ochrony zdrowia – liczbę łóżek, respiratorów, ale największą troską pozostaje personel medyczny. – zaznaczył rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz, wskazując na kilka działań mających zwiększyć liczbę lekarzy w walce z COVID-19.

Cały czas naszą troską pozostaje personel medyczny. Możemy zwiększać wydolność systemu ochrony zdrowia w postaci łóżek szpitalnych, respiratorowych, ale są granice w postaci kadry medycznej – powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Dodał, że resort podejmuje działania mające też wpływać na jej zwiększenie.

Już 80 lekarzy z Białorusi i Ukrainy zasiliło polski system ochrony zdrowia – powiedział.

Ponadto – jak wymieniał dalej Andrusiewicz – resort zdecydował o tym, aby okres delegacji lekarzy rezydentów do pracy z pacjentem z COVID-19 był wliczany do programu specjalizacyjnego.

Lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne może zostać skierowany do walki z pandemią COVID-19 na mocy tzw. ustawy covidowej z 31 marca 2020 r. Decyzję taką może wydać wojewoda. Oprócz tego pracodawca może skierować lekarza do realizacji innych zadań niż wynikające z umowy, na podstawie której odbywa szkolenie specjalizacyjne.

Resort zdrowia w poniedziałek zapewnił, że młody lekarz w takiej konkretnej sytuacji okres wykonywania innej pracy niż specjalizacyjna w związku z epidemią będzie równoważny z realizacją programu specjalizacji.

Rzecznik resortu podkreślił też, że do końca tego tygodnia około 2 tys. lekarzy rezydentów będzie po egzaminie specjalizacyjnym, a kolejne 2 tys. powinno zdać go do końca kwietnia, chyba że przełożą to na sesję jesienną.

Teraz już kończą się egzaminy z anestezjologii, to jest dla nas najważniejsze. Specjaliści po zdaniu tego egzaminu będą zasilali również system opieki nad pacjentami w najcięższym stanie – powiedział.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Lord

    Zapomniał dodać że pisiory zwiększają głębokość własnych kieszeni

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również