Wiadomości z Chorzowa

Samice geparda opuściły chorzowskie ZOO. Zamieszkają we Francji

  • Dodano: 2022-05-15 16:00

Mia i Malajka wyjechały w świat. Dwie gepardzie samice, które przyszły na świat w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie w 2019 roku trafiły do Francji. Tam stworzą własne rodziny.

9 maja 2022 oku był wielkim dniem dla dwóch młodych samic geparda mieszkających od urodzenia w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Mia i Malajka – dwie samice, które przyszły na świat 2 października 2019 roku stały się w pełni samodzielne.

Do tej pory przebywały na wspólnym wybiegu z matką Mambo, jednak zgodnie z biologią gatunku nadszedł czas, by opuściły swój dotychczasowy dom i założyły własne rodziny – przekonują władze chorzowskiego ZOO.

Koordynator hodowli gepardów w ramach EEP zdecydował, że samice pojadą do Zoo de La Boissiere du Dore we Francji. Sama decyzja o wyjeździe gepardów do Francji została podjęta już w marcu. Od tego czasu ogród zoologiczny przygotował się starannie do organizacji wyjazdu samic. Mię i Malajkę trzeba było nauczyć wchodzenia do skrzyń transportowych, a także przygotować pełną dokumentację zwierząt.

Dwie samice geparda trafiły do francuskiego ogrodu zoologicznego

Na początku Mia i Malajka miały trafić do ogrodu zoologicznego w Moskwie, jednak decyzję tę zmieniono w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Do decyzji przychylił się koordynator hodowli gatunku, który zmienił rekomendację i zdecydował o wyjeździe samic do Francji. Mia i Malajka zostały w Chorzowie dłużej niż zakładano.

Wyjazd dwóch młodych samic jest dużym wkładem Śląskiego Zoo w działania na rzecz ochrony gepardów. Młode, zdrowe osobniki przedłużą istnienie swojego gatunku, a tym samym pomogą ocalić go dla przyszłych pokoleń – informuje Śląski Ogród Zoologiczny.

Dla zaniepokojonych wyjazdem samic do Francji mamy dobra wiadomość – ich przeprowadzka nie oznacza końca hodowli gepardów w Chorzowie. W chorzowskim ZOO nadal będzie można obserwować gepardy. W ogrodzie pozostają trzy osobniki – samica Mambo oraz dwa samce – Ignis i Maji.

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również