Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Sejm uchwalił prezydencką ustawę frankową. Projekt został okrojony przez PiS

  • Dodano: 2019-07-06 14:45, aktualizacja: 2019-07-08 10:02

Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji. Projekt prezydenta został jednak zmieniony – skreślono przepisy regulujące kwestię przewalutowania kredytów. Zdaniem Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu ta ustawa nie rozwiązuje problemu frankowiczów. 

PiS zmienił prezydencki projekt

Nowela ustawy zakłada m.in. uelastycznienie zasad udzielania pomocy z tzw. Funduszu Wsparcia tym posiadaczom kredytów (także tych w złotówkach), którzy są w trudnej sytuacji. Pomoc będzie i udzielana dłużej niż zakładała to pierwotna ustawa z 2015 roku. Z projektu ustawy, który przedłożył prezydent Andrzej Duda, skreślono jednak zapisy dotyczące tzw. Funduszu Konwersji, na który miałyby się składać banki, a z którego finansowano by przewalutowanie kredytów. Taką poprawkę zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Tadeusza Cymańskiego z PiS ten fundusz budził kontrowersje i był źle oceniany przez samych frankowiczów. Zapisy te budziły także sprzeciw środowisk bankowych.

Opozycja – to „biała flaga” wobec frankowiczów

Zdaniem posłów opozycji skreślenie Funduszu Konwersji oznacza, że nie rozwiąże ona problemu kredytów frankowych. Określili ją jako „białą flagę” prezydenta i rządu wobec osób, które zaciągnęły kredyty frankowe. Także w ocenie Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu ta ustawa nie rozwiązuje problemów frankowiczów. 

Ustawa zakłada większe wsparcie dla posiadaczy kredytów

Prezydencki projekt zakłada m.in. podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Zgodnie z propozycją to sytuacja gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.). Ponadto zwiększona m zostać wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu Wsparcia z 8 do 12 lat. Możliwe byłoby także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat.


Za prezydencką nowelą po poprawkach głosowało 240 posłów, przeciw było 5, wstrzymało się 169.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Russell Gunn

    Ale brało się fajnie co?

  • Kira

    Właśnie. Trzeba było myśleć zanim się kredyt wzięło. A inni w trudnej sytuacji to gorsi???

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.