Wiadomości z Chorzowa

Sfałszowano wybory do Rady Seniorów? Sprawę bada prokuratura

  • Dodano: 2024-10-09 13:45

Prokuratura Okręgowa w Katowicach bada nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Urzędzie Miasta Chorzów. Pięć osób usłyszało zarzuty związane ze sfałszowaniem wyborów do Chorzowskiej Rady Seniorów na kadencję 2018-2020.

Sfałszowane wybory do Rady Seniorów

Prokuratura Okręgowa w Katowicach opublikowała komunikat dotyczący trwającego postępowania w sprawie nieprawidłowości w Urzędzie Miasta Chorzów. W toku śledztwa ustalono, że przeprowadzone w styczniu 2018 roku wybory do Chorzowskiej Rady Seniorów na kadencję 2018-2020 zostały sfałszowane poprzez dopisanie do spisu wyborców osób, które w rzeczywistości nie brały udziału w głosowaniu. Miały one oddać swoje głosy na wskazaną osobę.

- W siedzibie Prokuratury Okręgowej w Katowicach pięcioro podejrzanych usłyszało zarzuty związane ze sfałszowaniem wyników wyborów do Chorzowskiej Rady Seniorów na kadencję 2018-2020 oraz poświadczenia nieprawdy w protokole z posiedzenia wyborczego – przekazuje prokurator Izabela Knapik z zespołu prasowego Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Wśród podejrzanych jest Waldemar K., radny Rady Miasta w latach 2010-2024, który w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim wyjawił, że sprawa to nic innego jak zemsta ze strony byłej współpracowniczki prezydenta. Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru polegającego na zakazie kontaktowania się z określonymi osobami oraz poręczenia majątkowego w wysokości dostosowanej do sytuacji majątkowej każdego z podejrzanych.

Sprawa w toku

Prokurator podkreśla, że sprawa ma charakter rozwojowy – na początku zarzuty usłyszały jedynie dwie osoby. Dotyczyły one czynów o charakterze korupcyjnym, a także przekroczenia uprawnień przez jednego z urzędników zatrudnionych w Urzędzie Miasta Chorzów.

Za przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego podejrzanym grozi do 3 lat pozbawienia wolności, zaś za poświadczenie przez funkcjonariusza publicznego nieprawdy w wystawianym dokumencie – od 3 miesięcy do 5 lat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również