Już od marca chorzowski skansen zaprasza do udziału w lekcjach i pokazach związanych z obrzędowością wiosenną na Górnym Śląsku.
Specjalnie dla grup zorganizowanych przygotowano zajęcia związane z obrzędem marzanny i goika (lekcja plenerowa), omawiające zwyczaje i tradycje świąt wielkanocnych oraz pokazy kroszonkarskie (w zabytkowych wnętrzach) prowadzone przez Teresę Drapałową, wielokrotną zwycięźczynię w dorocznym konkursie na najpiękniejsz ą kroszonkę organizowanym przez Muzeum w Gliwicach.
Udział w lekcjach czy pokazach jest nierzadko jedyną okazją zobaczenia, dawnego świętowania nadejścia wiosny czy zapoznania się z tradycjami świątecznymi tego kresu. Pokazy dają możliwość nauczenia się zdobienia jaj wielkanocnych metodami tradycyjnymi, takimi jak: batik czyli zdobienie jaj woskiem i barwienie (pisanki) oraz barwienie i wydrapywanie wzoru (kroszonki) i metodami współczesnymi, jak: oklejanie, malowanie kredakmi świecowymi itd.
Zgłoszenia do udziału w lekcjach i warsztatach przyjmujemy wyłącznie telefonicznie pod numerem: 32 241-07-18 lub 32 241-55-01. Informacje można znależć także na stronie: www.skansen.chorzow.pl
Temat: Marzanna i gaik.
Czas trwania lekcji: ok. 1,5 godz.
Klasy: I-VI
Miejsce: zajęcia plenerowe
Zakres treści: przedstawienie definicji obrzędu i zwyczaju (tylko dla klas IV-VI); krótka historia i znaczenie zwyczaju marzanny i gaika na Śląsku; omówienie znaczenia rekwizytów obrzędowych; odtworzenie głównych elementów zwyczaju i śpiewanie pieśni obrzędowych.
Zadania: nauczyciel i uczniowie: na zajęciach w szkole uczniowie przygotowują rekwizyty obrzędowe: kukłę marzanny i marzanioka (wykonanie kukły marzanioka – nieobowiazkowe) oraz gaik - według podanych obok opisów; uczą się słów pieśni obrzędowych (dołączonych do scenariusza); opracowują treść aktu oskarżenia zimy odczytywanego tuż przed zniszczeniem kukły;
Scenariusz lekcji
- W garbarni i w zagrodzie: omawiamy historię i znaczenie obrzędu żegnania zimy i witania wiosny na wsi. Następnie uczymy się melodii pieśni obrzędowych, formujemy pochód i śpiewając pieśni1, idziemy do zagrody.
- W spichlerzu: uczymy się pieśni gaikowej. Przy ognisku – odczytujemy akt oskarżenia zimy i palimy kukłę marzanny. Dalej idziemy z gaikiem na czele pochodu i wnosimy go do wsi. Wchodzimy do zagrody sołtysa, śpiewamy pieśń gaikową, składamy życzenia i zostawiamy drzewko w zagrodzie.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!