Wiadomości z Chorzowa

Śląscy policjanci nie odpuszczają kierowcom po alkoholu

  • Dodano: 2022-02-03 06:30, aktualizacja: 2022-02-17 07:43

Pomimo licznych akcji i kampanii społecznych nadal zdarzają się kierowcy, którzy decydują się na jazdę samochodem po tym, jak wcześniej spożywali alkohol. Tylko w styczniu policjanci ze śląskich dróg wykluczyli 467 zmotoryzowanych, którzy, zanim wsiedli za kierownicę, pili alkohol. Kontroli będzie jeszcze więcej.

Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu dni policjanci na Śląsku zatrzymali 146 nietrzeźwych kierowców

Pamiętajmy! Każdy, kto wsiada za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

Śląscy policjanci codziennie na drogach dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zatrzymywanie osób, które po alkoholu wsiadają za kierownicę to jedyny sposób, aby każdy zmotoryzowany poruszający się wraz ze swymi rodzinami po drogach województwa śląskiego miał przekonanie, że naprzeciwko niego nie jedzie ktoś, kto przed podróżą pił alkohol. Pamiętajmy! Alkohol w połączeniu z jazdą samochodem to niemal gwarancja tragedii. Zamiast wsiadać za kierownice pod wpływem alkoholu, lepiej zamówić taksówkę, czy zadzwonić po trzeźwego kierowcę. Gdy jesteśmy świadkami sytuacji, w której bliska nam osoba chce wsiąść za "kółko", zabierzmy jej kluczyki. Jeśli to nie poskutkuje, zadzwońmy na numer 112.

Warto wiedzieć, że:

  •  jazda po użyciu alkoholu od 0,2-0,5 promila, jest wkroczeniem. Według nowego taryfikatora to minimum 2500 złotych grzywny oraz 10 punktów karnych i zakaz pojazdów. Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku maksymalna wysokość grzywny nakładanej przez sąd to 30 000 złotych.

  • jazda w stanie nietrzeźwości, jeżeli jego poziom przekracza 0,5 promila, to przestępstwo, za które grozi:

- grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat;

- nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów;

- minimum 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
 

Policja apeluje - nie bądź obojętny i trzeźwo spójrz na osobę, która chce zasiąść za kierownicą! Bierna postawa wobec kierowców będących pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych to narażanie siebie i innych na niebezpieczeństwo.


Alkomat policyjny Promiler iBlow jest alkomatem przesiewowym do wstępnych badań, często używanym przez polską policję. W Polsce alkomaty dla policji dostarcza między innymi firma Alkopatrol.pl z Pabianic.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również