15 grudnia 2024 roku Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – „Śląska Wilija”. To świąteczne spotkanie z kulturą i tradycją regionu, które obfituje w atrakcje przybliżające dawne bożonarodzeniowe obrzędy oraz zwyczaje.
„Śląska Wilija” – świąteczne spotkanie z tradycją w Chorzowie
O godzinie 13:15 spod budynku dyrekcji wyruszy barwny pochód kolędniczy, w którym mogą wziąć udział wszyscy odwiedzający, przebrani za tradycyjne postacie, takie jak pasterze, anioły czy diabły. Uczestnicy przejdą przez zabytkowe zagrody, odwiedzając „mieszkańców” wprowadzających w klimat dawnych świątecznych obrzędów.
Na plenerowej scenie wystąpią:
Dygająca Kapela – z repertuarem kolęd i pastorałek,
Zespół Pieśni i Tańca „Chorzów” – prezentując świąteczne pieśni w tradycyjnej aranżacji,
Kameralny Zespół Wokalny „In Tempore” i Orkiestra „Śląskie Smyki” – premierowy występ w świątecznym klimacie.
Ponadto Marek Szołtysek, popularyzator śląskiej kultury, opowie o znaczeniu bożonarodzeniowych tradycji, takich jak betlyjki i choinki.
Warsztaty rękodzielnicze – stwórz własne świąteczne dekoracje
Na uczestników czekają warsztaty rękodzielnicze, podczas których będzie można własnoręcznie przygotować ozdoby świąteczne. Tego dnia zostaną również ogłoszone wyniki konkursu na najpiękniejszą bożonarodzeniową ozdobę, organizowanego przez Dział Edukacji i Popularyzacji Muzeum.
Jazzowe aranżacje kolęd w wykonaniu Włodka Pawlika
Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Włodek Pawlik – pianista jazzowy i laureat nagrody Grammy. O godzinie 16:00 w drewnianym kościele z Bobrka odbędzie się jego koncert świąteczny, podczas którego artysta zaprezentuje autorskie jazzowe aranżacje polskich kolęd i pastorałek. Zabytkowy kościół stworzy niezapomnianą atmosferę tego wydarzenia.
Jarmark Bożonarodzeniowy – rękodzieło, przetwory i smakołyki
Podczas „Śląskiej Wiliji” odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym odwiedzający znajdą:
- rękodzieło i ozdoby świąteczne,
- przetwory i potrawy wigilijne,
- smakołyki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich,
- gorące napoje, w tym grzane wino.
Goście będą mogli zabrać garść sianka z tradycyjnego wozu stojącego przy kasie, by włożyć je pod wigilijny obrus. Wnętrza zabytkowych chałup zostaną udekorowane w świątecznym stylu, tworząc idealną scenerię do pamiątkowych zdjęć.
Bilety na „Śląską Wiliję” oraz koncert Włodka Pawlika dostępne są online. Bilet na koncert obejmuje również wstęp na wydarzenie. Nie przegap okazji, by spędzić dzień w świątecznym klimacie, poznając piękno śląskiej tradycji!