Wiadomości z Chorzowa

Spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem

  • Dodano: 2022-10-03 09:00

Już w najbliższą sobotę odbędzie spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem w ramach VIII Festiwalu Jazz&Literatura. Autor zadebiutował w 2006 roku powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę“, wydaną nakładem Lampy i Iskry Bożej. Miesięcznik Lampa gościł go również jako autora wywiadów, recenzji, esejów.

VIII edycja Festiwalu Jazz&Literatura

Jakub Żulczyk jest autorem tekstów dla magazynów „Exclusiv“, „Playboy“, wcześniej - „Machina“, a od jesieni 2008 do końca istnienia Dziennika (jesień 2009 r.) - był stałym felietonistą sobotniego wydania Dziennika-Kultura - jego autorska rubryka nosiła tytuł „15 minut sławy“. Rubryka była ponownie publikowana w tygodniku WPROST, przez blisko dwa lata. Latem 2008r., jako jedyny reprezentant Polski, Żulczyk wszedł do grupy finalistów corocznego konkursu Young Euro Connect - eseistycznej rywalizacji młodych europejskich pisarzy. W 2008 r. ukazała się jego druga powieść, „Radio Armageddon“ (Lampa i Iskra Boża, wznowiona przez wydawnictwo Świat Książki w 2015 r.), okrzyknięta „najbrutalniejszą i najuczciwszą polską powieścią młodzieżową“. Autora zaczęto porównywać do Thomasa Pynchona, Dona DeLillo i Williama Gibsona. „Radio Armageddon“ przyniosło Żulczykowi popularność, książkę recenzowano w każdej gazecie codziennej, tygodniku, miesięczniku kulturalnym. „Radio Armageddon“ zdobyło mu nominację do Paszportów „Polityki“ 2008 roku. Jesienią 2010r. ukazała się trzecia powieść Autora, pt „Instytut“ (wyd. ZNAK, wznowiona w zmienionej wersji przez Świat Książki w 2016r). Powieść została zaadaptowana na scenę Teatru Opole (premiera styczeń 2022), a także ukazała się w wersji anglojęzycznej nakładem Legend Press w 2021 roku. W latach 2011/12 ukazała się dwuczęściowa powieść dla młodzieży (young adult) pt. „Zmorojewo” i „Świątynia”, wydana nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia w wersji książkowej oraz audio-bookowej, a w 2019 r. wznowiona przez Agora SA. Obok powieści, ma na koncie także scenariusze serialu TV „BrzydUla“, dwa sezony serialu telewizyjnego pt. „Belfer”, napisanego wraz z Moniką Powalisz, według własnego pomysłu, emitowanego przez Canal+ Polska od jesieni 2016 r., a także serial oryginalny pt „Warszawianka”, stworzony dla HBO Polska (premiera sezonu I zapowiadana na 2022 rok).

Ponowną nominację do „Paszportów Polityki” przyniosła autorowi powieść sensacyjna „Ślepnąc od świateł” (wyd. Świat Książki, 2014 r.). Na podstawie tej powieści stacja HBO Europe wyprodukowała serial tv (wg scenariusza autorskiego) w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. Premiera miała miejsce jesienią 2018, serial dostępny jest na całym świecie na platformie HBOGO. W kwietniu 2017 r ukazała się kolejna powieść Żulczyka, pt. „Wzgórze psów”, nakładem wydawnictwa Świat Książki. W październiku 2019 roku wydano powieść pt. „Czarne słońce” (Świat Książki), a w styczniu 2021 - „Informacja zwrotna”. Książka zdobyła tytuł „książki roku 2021” serwisu kulturalnego www.granice.pl oraz zdobyła nominację do Bestsellerów Empiku 2021. Od 2020 roku, razem z Juliuszem Strachotą, Jakub Żulczyk prowadzi podcast pt. „Co ćpać po odwyku” wyprodukowany przez Storytel Polska, dostępny także na Spotify. Premiera 4. serii podcastu miała miejsce jesienią 2021 r. W drugiej połowie 2022 odbędzie się premiera piątej, finałowej serii tego podcastu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również