Przed nami zmiana czasu na zimowy. Kiedy przesuwamy wskazówki zegarków? Sprawdźcie!
Zmiana czasu na zimowy w 2019 odbędzie się w nocy z soboty, 26 października na niedzielę, 27 października. Wówczas to cofniemy wskazówki zegarków z godziny 3 na 2. To dobra wiadomość, dla tych, którzy lubią spać.
Ciekawostki
- Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie.
- W Azji zegarki przestawiają mieszkańcy Izraela, Syrii i Iranu, natomiast Japonia, Chiny i Indie odrzucają takie rozróżnienie. W Afryce czas zmieniają Marokańczycy i Libijczycy. Ameryka Południowa uznaje podział czasu na letni i zimowy jedynie w Brazylii, Chile, Urugwaju i Paragwaju.
- W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej.
- Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku.
- Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września. Obecnie jest to ostatnia niedziela października.
- Krajem, który zapoczątkował zwyczaj zmiany czasu, były Niemcy (w 1916 roku). Podczas I wojny światowej chciano w ten sposób zaoszczędzić paliwo, służące do produkcji energii elektrycznej.
Kiedy przestawimy zegarki ostatni raz?
Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w UE powinien zostać zniesiony. Na początku marca w głosowaniu w komisji transportu PE opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r.
W Polsce ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Z danych ministerstwa wynika, że zdecydowana większość preferuje czas letni. Jeśli zostanie wybrana taka opcja, to zimą rano będzie dłużej ciemno.
Polski rząd - po zorganizowaniu konsultacji przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - przychyla się do tego, by pozostać przy czasie letnim.