Wiadomości z Chorzowa

Stanowisko CEZ Chorzów w związku z sytuacją dot. fetoru

 • Dodano: 2020-08-10 08:00, aktualizacja: 2020-08-10 06:46

Poniżej prezentujemy stanowisko CEZ Chorzów S.A. w związku z sytuacją dotyczącą dzielnic Chorzów Stary i Osiedle Michałkowice.

CEZ Chorzów S.A.:

Uprzejmie informujemy, że pomimo kontroli Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach, której przedmiotem były m.in. drobiazgowe oględziny wszystkich magazynów biomasy na terenie Chorzowa, nie wskazano żadnych nieprawidłowości, które nawet pośrednio związane byłyby z faktem transportu, magazynowania, czy też spalania przez CEZ Chorzów S.A. biomasy.

Niezależnie od powyższego, pragniemy poinformować, iż w celu zmniejszenia związanych z magazynowaniem biomasy uciążliwości, CEZ Chorzów S.A. z własnej inicjatywy podjęła szereg niżej wymienionych działań, które to działania mają na celu minimalizację lub eliminację przedmiotowych uciążliwości:
§ w celu ograniczenia oddziaływania zapachowego na tereny przyległe w obrębie magazynów buforowych zlokalizowanych w rejonie ul. Narutowicza oraz w obrębie magazynu buforowego przy ul. Królowej Jadwigi magazynowana jest biomasa wyłączenie w postaci pelletów łuski ze słonecznika (najmniej podatna na emisję zapachów);
§ w celu likwidacji oddziaływania zapachowego na tereny przyległe z magazynów buforowych gdzie magazynowane były wysłodki z buraków cukrowych (rodzaj biomasy mogący stanowić, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, źródło odczuwalnych zapachów), całkowicie uprzątnięto ten rodzaj biomasy (łącznie z niewielkimi pozostałościami po magazynowanych wysłodkach, które zalegały na powierzchni gruntu);
§ w celu likwidacji oddziaływania zapachowego na tereny przyległe w obrębie magazynów buforowych gdzie magazynowane były wysłodki z buraków cukrowych przeprowadzono czyszczenie terenu polegające na:
- pobieraniu z podłoża pozostałości wysłodków buraka cukrowego,
- separacji biomasy od pobranych przy okazji kamieni i fragmentów metali,
- załadunku wysłodków na samochody wanny i przewiezieniu zebranej biomasy na magazyn operacyjny CEZ Chorzów przy zwale węgla,
- w dalszej kolejności na rozsypaniu na tym terenie wapna nawozowego w celu neutralizacji ewentualnych zapachów (aktualnie trwają prace na ostatnim fragmencie magazynu – wywóz biomasy i posypanie wapnem zostaną wykonane do 7 sierpnia 2020 r.);
- odpompowaniu z końcem lipca większości wody z rozlewiska jakie utworzyło się na tym terenie – w rejonie magazynu wysłodków z buraka w czasie opadów atmosferycznych powstało w najniższym punkcie rozlewisko, do którego spływała również woda odsączająca się z wysłodów buraka cukrowego.
- aplikacji, do pozostałej w rozlewisku niewielkiej ilości wody oraz do większych kałuż na tym terenie, aktywatora biologicznego (proszek zawierający wybrane naturalne szczepy niepatogennych mikroorganizmów, enzymów i składników odżywczych, którego stosowanie zmniejsza ilość organicznych przyrostów osadu, zapobiega zapachowi; środek stosowany jest w oczyszczalniach ścieków, szambach i kanalizacji).

Obecnie na terenie magazynu operacyjnego magazynowana jest biomasa agro w postaci wytłoków owocowych, liści i łodyg kukurydzy oraz pellet z łuski słonecznika w ilości pozwalającej na zaspokojenie potrzeb instalacji spalania paliw przez 72 godziny. Jednocześnie Spółka CEZ Chorzów S.A., kierując się chęcią poprawy stosunków w przedstawicielami lokalnych społeczności Starego Chorzowa i Osiedla Maciejkowice, informuje, że do końca września 2020 r. zostaną całkowicie zlikwidowane magazyny biomasy zlokalizowane na terenach dzierżawionych przez CEZ Chorzów S.A. W efekcie od 1 października 2020 r. biomasa będzie magazynowana wyłącznie na terenie magazynu operacyjnego wchodzącego w skład części instalacji pomocniczej dla instalacji spalania paliw (czyli w skład układu podawania węgla i biomasy do kotłów) oraz w obrębie magazynu buforowego na terenie CEZ Chorzów S.A. przy ul. Królowej Jadwigi (teren po dawnej Elektrowni Chorzów S.A.). Pragniemy także wyjaśnić, iż na sposób i zakres magazynowania biomasy na przedmiotowych terenach miała wpływ prowadzona w celu zapewnienia ciągłości produkcji energii gospodarka paliwowa, uwzględniająca utrudnienia w wymianie handlowej pomiędzy poszczególnymi państwami oraz ogólną sytuację gospodarczą wynikłe ze stanu epidemii wywołanego koronawirusem SARS-Cov-2, wywołującego chorobę COVID-19.

Sytuacja związana z pandemią rozwijała się w I połowie 2020 r. bardzo dynamicznie i była nieprzewidywalna. Problemy związane z pandemią nie ominęły także producentów i dostawców biomasy, także tych współpracujących z CEZ Chorzów S.A., w tym między innymi podmiotów spoza granic Rzeczpospolitej Polskiej. W rezultacie zaistniałej sytuacji CEZ Chorzów S.A., w celu zabezpieczenia stosownych zapasów biomasy, odpowiednich do nieprzewidywalnej sytuacji związanej z pandemią i towarzyszących ryzyk biznesowych, zmagazynował dodatkowe ilości tego paliwa.

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • AK

  A moze tak do TVN?

 • Śmierdzi

  Dopóki w Chorzowie rządzi PO, nie ma szans na uczciwość.

 • Mieszkanka Chorzowa2

  Elektrownia zawsze nas truje i truła.Moze wokół Elektrownii postawić oczy[...]nię powietrza, tężnie.Kto dba o mieszkańców Chorzowa ll czy my jesteśmy mieszkańcami 2 kategorii.SOS

  • Mieszkanka Chorzowa2
   2020-08-10 22:03
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Mieszkanka Chorzowa2

  Elektrownia zawsze nas truje i truła.Moze wokół Elektrownii postawić oczy[...]nię powietrza, tężnie.Kto dba o mieszkańców Chorzowa ll czy my jesteśmy mieszkańcami 2 kategorii.SOS

  • Mieszkanka Chorzowa2
   2020-08-10 22:03
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Peter

  Panstwo stanie na wysokosci tego smierdzacego problemu Pis da rade.

 • Mar

  Maciejkowice 9 08 smierdzi bez zmian.

 • Sterchen

  Tak szczerze to czy poprawiło się coś od 7 sierpnia?przez parę dni miałam okazję poczuć ten smród.. Ale o dziwo w niedzielę nie... Jestem ciekawa czy to tylko takie gadanie, że coś zrobią czy na prawdę zaczęli działać..

 • Magda

  Nic nie zrobili. W nocy musiałam zamknąć balkon, bo tak śmierdziało

 • gość

  Czyli co, próba przekonania głodnego, że jest syty? Śmierdzi czy nie? Mają mieszkańcy dyskomfort czy nie? Teoretyczne służby teoretycznego państwa PIS oczywiście problemu nie widzą. Oj będą wybory, będą.

 • Wanda Sułkowska

  ,nieprecyzyjna. Halda jako miejsce gnicia i fermentacji organicznej masy jest żródlem odoru. Odór nie jest toksyczny, jest dolegliwy, obniża komfort egzystencji. Dramatycznie jest, gdy hałda płonie, to jest tzw, samozapłon i wtedy do powietrza przedostaje się toksyczny gaz z zawartością trujących skladników. Muszki, szczury odór gnicie jest paskudny. Szkodliwe i zatruwanie powietrza.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.