W dniach od 26 do 27 listopada w naszym województwie odbyły się zakrojone na bardzo szeroką skalę ćwiczenia służb pod kryptonimem CEPEX 2024. Działania miały na celu sprawdzenie reakcji na akt terrorystyczny, gdzie w grę wchodziło życie zakładników. Scenariusz ćwiczeń obejmował symulacje sytuacji kryzysowych na lotnisku w Pyrzowicach oraz na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Testując system wymiany informacji, dowodzenia i współpracy, służby pracowały zgodnie z założeniami ustawy o działaniach antyterrorystycznych.
CEPEX 2024: Wspólne ćwiczenia służb w odpowiedzi na zagrożenie terrorystyczne
Śląska Policja i inne służby z województwa śląskiego oraz jednostki antyterrorystyczne, uczestniczyły w ćwiczeniach symulujących skoordynowane działania w sytuacji zagrożenia terrorystycznego. Głównym celem ćwiczenia było doskonalenie reakcji służb w sytuacji kryzysowej, jaką był atak terrorystyczny. Przedsięwzięcie miało na celu usprawnić procesy reagowania na wypadek wystąpienia takiego realnego zagrożenia.
Ćwiczenia prowadzono w ciągu dwóch dni. Celem epizodu symulującego zdarzenie terrorystyczne, było sprawdzenie wymiany informacji, dowodzenia oraz reakcji służb na zdarzenia, zgodnie z założeniami Ustawy o działaniach antyterrorystycznych.
W ćwiczeniach udział wzięli przedstawiciele wielu instytucji: śląskiej Policji, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Delegatury ABW w Katowicach, Zarządu CBŚP w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Jednostki Wojskowej AGAT w Gliwicach, Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A., Katedry Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Urzędu Gminy Ożarowice, Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach, Urzędów Miasta Chorzowa i Katowic, Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych z Otwocka, Prokuratury Krajowej i Regionalnej w Katowicach oraz prokuratur okręgowych w regionie, Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, SP ZOZ MSWiA w Katowicach oraz Państwowej Agencji Atomistyki.
W działaniach, jako pozoranci, wzięli udział policyjni kursanci ze Szkoły Policji w Katowicach oraz uczniowie i wykładowcy z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Dzięki ich zaangażowaniu i wsparciu symulowane sytuacje podczas ćwiczeń był bardzo realistyczne i przypominały te, jakie mogłyby wystąpić w rzeczywistości.
Pyrzowice i Chorzów na celowniku terrorystów – jak służby poradziły sobie z kryzysem?
Scenariusz zakładał działania na terenie lotniska w Pyrzowicach oraz na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie doszło do zagrożenia terrorystycznego. Zaangażowanie licznych sił i środków oraz różnych podmiotów, a także podział koordynacji działań na dwa odległe od siebie obiekty, to kluczowe elementy tego ćwiczenia i wyzwania stawianego służbom biorącym udział w akcji.
Pierwszy epizod scenariusza miał miejsce w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Katowicach-Pyrzowicach. Służby otrzymały informację o możliwym zagrożeniu terrorystycznym w lądującym samolocie. To jednak był tylko element planu terrorystów, mający na celu odwrócenie uwagi służb od Stadionu Śląskiego w Chorzowie, gdzie planowali kolejne uderzenie. Następnego dnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozegrał się kolejny epizod ćwiczeń, podczas którego pozoranci wcielili się w rolę uczestników koncertu, a służby musiały opanować zagrożenie i unieszkodliwić terrorystów.
Bezpieczni na co dzień, gotowi na kryzys
Tego typu ćwiczenia mają za zadanie przetestować skuteczność procedur działania służb i instytucji w obliczu zagrożenia terrorystycznego i realnego zagrożenia bezpieczeństwa obywateli. W tym celu na bieżąco muszą zapewniać sobie możliwości wysokiego poziomu wyszkolenia i przygotowania do przeciwdziałania tego typu zagrożeniom.