Wiadomości z Chorzowa

To pierwsza tak duża impreza kulturalna w woj. śląskim, która wybiera formułę online

  • Dodano: 2020-06-22 08:15, aktualizacja: 2020-06-22 06:58

Organizatorzy Portu Poetyckiego, czyli największej imprezy literackiej w woj. śląskim, przenoszą wydarzenie do sieci. To pierwsza impreza kulturalna w regionie, które odbędzie się w całości online. W tegorocznym festiwalu weźmie udział blisko 180 poetów i poetek z całej Polski. Część z nich nakręciła filmy z wierszami, część weźmie udział w transmisjach na żywo. Wśród gości głównych znalazła się m.in. z laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Impreza odbędzie się od 19 do 21 czerwca na fanpage'u Portu Poetyckiego.


Jak zorganizować popularny festiwal literacki w czasach pandemii i rygoru sanitarnego? 

Dobry przykład na to płynie z Chorzowa. Tamtejszy Port Poetycki, czyli największa impreza literacka w regionie, w tym roku w całości odbędzie się online i przy współpracy z blisko 180 autorami i autorkami z całej Polski!

W programie imprezy znajdą się zarówno projekcie filmów przygotowanych przez poetów i poetki, spotkania online z wydawnictwami, wernisaż, jak również transmisje na żywo z trzema gośćmi głównymi. 

Niestety koronawirus pokrzyżował nam szyki. Zamiast jak co roku spotkać się w chorzowskiej Sztygarce i przez 3 dni czytać wiersze, musieliśmy znaleźć alternatywne rozwiązanie. W efekcie staniemy się pierwszą imprezą kulturalną w woj. śląskim, która w całości odbędzie się online  - mówi Barbara Janas-Dudek, współorganizatorka Portu Poetyckiego.


Z uwagi na społecznościową formułę festiwalu będzie on miał także nietypowy kształt

Występy na scenie zastąpione zostaną domowymi nagraniami stworzonymi przez poetów, z których zmontowano 3 filmy - Hyde Park, Magazyn Wierszy oraz Fala Poetów. Filmy te wyemitujemy w kolejnych dniach festiwalu. Z gośćmi głównymi z kolei spotkamy się podczas transmisji live - dodaje Jacek Dudek, współorganizator.

I tak już 19 czerwca o godz. 18 poprowadzona zostanie transmisja live z Jakubem Pszoniakiem, poetą, autorem książki "Chyba na pewno", 20 czerwca o godz. 18 z kolei zaplanowano rozmowę na żywo z Martą Podgórnik, poetką, laureatką m.in. Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody Literackiej Gdynia. 21 czerwca o godz. 18 będzie można natomiast posłuchać wierszy poetki Joanny Mueller, autorki m.in. zbiorów "Waruj" i "intima thule".

Wśród autorów i autorek czytających w Magazynie Wierszy i Fali Poetów posłuchać będzie można z kolei m.in. Karola Maliszewskiego, Anetę Kamińską, Annę Marię Wierzchucką, Bogdana Prejsa, Elżbietę Lipińską, Jakuba Sajkowskiego, Kacpra Płusę, Jerzego Beniamina Zimnego, Martę Fox, Macieja Meleckiego Rafała Różewicza, Radosława Wiśniewskiego, Marcina Zegadły czy Katarzynę Zwolską-Płusę.

Liczba poetów i poetek, którzy zgłosili się, aby wesprzeć imprezę jest ogromna. Jeszcze nigdy na Porcie nie gościliśmy tak wielu autorów. W samym tylko Hyde Parku pojawia się aż 41 debiutantów, którzy po raz pierwszy zawitali do nas. Magazyn Wierszy i Fala Poetów to z kolei blisko 85 autorów i autorek oraz nagranie mające ponad 200 minut - wylicza Tomasz Pietrzak, rzecznik prasowy Portu Poetyckiego.

Jak zapowiadają organizatorzy, na samym czytaniu wierszy impreza nie poprzestanie

Popularne Targi Książki Poetyckiej zastąpią również spotkania online z wydawnictwami. Każde z nich przygotowało filmy z udziałem autorów lub osób opowiadające o nowościach.

W ten sposób zaprezentuje się aż 7 największych oficyn poetyckich z całej Polski, w tym Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury z Poznania, Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, Zaułek Wydawniczy Pomyłka, FONT, Stowarzyszenie Żywych Poetów z Brzegu, Dom Literatury z Łodzi czy Fundacja Duży Format z Warszawy. W sumie podczas spotkań z wydawnictwami zaprezentowanych zostanie ponad 40 autorów i autorek.

Jest tak niewiele miejsc, w których wydawnictwa stricte poetyckie mogą zaprezentować swoje książki i autorów. Postanowiliśmy więc, że zamiast targów, damy im platformę do prezentacji tego, co u nich ciekawe i nowe, tym samym wspierając wydawców niszowych pozycji w tych trudnych dla kultury czasach - mówi Janas-Dudek.

Co ciekawe, Port Poetycki mimo formuły online nie rezygnuje także z wernisażu, który przez lata był jednym z punktów imprezy otwartej także na sztuki wizualne i plastyczne. Jeden z filmów, który wyświetlony zostanie na festiwalu, przygotowany został w pracowni ceramiki Barbary Trzybulskiej.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Chorzów, a także Kompleks Dobrego Smaku Sztygarka oraz Stowarzyszenie SztygArt.

Program wydarzenia można znaleźć na www.portpoetycki.pl
Wydarzenie w całości odbędzie się na www.facebook.com/portpoetycki
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również