Wiadomości z Chorzowa

Ekologia i odnawialne źródła energii. Zielona rewolucja w Parku Śląskim

  • Dodano: 2020-06-19 10:30

Park Śląski stawia na ekologię i odnawialne źródła energii. Planowane działania zostaną zrealizowane we współpracy ze spółką Tauron.


Listy intencyjne w sprawie podjęcia działań poprawiających efektywność energetyczną i inwestycje w odnawialne źródła energii podpisano w siedzibie Parku Śląskiego. Spółka Tauron podpisała również porozumienia z Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym i Funduszem Górnośląskim.

W spotkaniu uczestniczyła Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego

Efektywność energetyczna i rozwój odnawialnych źródeł energii to przyszłość województwa śląskiego. Stawiamy na nowe i przyjazne dla środowiska technologie w przestrzeni publicznej. Park Śląski przejdzie w najbliższych latach prawdziwą metamorfozę i wierzę, że stanie się miejscem nowoczesnym i przyjaznym dla mieszkańców i odwiedzających – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

W ramach porozumienia w Parku Śląskim ma powstać inteligentna infrastruktura, system ładowarek elektrycznych i transportu elektrycznego m.in. kolejka alejkowa, sieć hulajnóg i rowerów elektrycznych wraz z systemem ładowania, a także inteligentne ławki i oświetlenie. Na parkingach wokół parku powstanie infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych, a parkowe budynki zyskają energię ze źródeł odnawialnych.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych zielonych technologii ten największy śródmiejski park w Europie stanie się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Śląska” – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. „Nasza działalność koncentruje się na Śląsku, tu mieszkają nasi pracownicy i klienci, i z tym regionem wiążemy naszą przyszłość. Chcemy, by transformacja energetyczna Taurona towarzyszyła transformacji Śląska – dodaje Filip Grzegorczyk.

Wypoczywający w Parku Śląskim będą mogli korzystać z nowej, inteligentnej infrastruktury parkowej

Planowane jest postawienie ławek i latarni umożliwiających indukcyjne ładowanie sprzętów elektronicznych, takich jak telefony czy tablety. Nie trzeba będzie martwić się także o Wifi.

Trzy miliony osób odwiedza każdego roku Park Śląski. Dzięki współpracy z Tauronem będziemy mogli wprowadzić do parku hulajnogi, rowery i nowoczesną infrastrukturę. Zamierzamy wykorzystać też fotowoltaikę do zasilania hali Kapelusz – dodaje prezes Parku Śląskiego, Agnieszka Bożek.

Energetyczną rewolucję przejdą też parkowe budynki. Hala wystawowa „Kapelusz” zyska zasilanie pochodzące z fotowoltaiki.

Energii z OZE będą używać także nowe budynki i infrastruktura parkingowa

Badana jest także możliwość wdrożenia nowoczesnej instalacji mCHP hybrydowej z wodorowym ogniwem paliwowym.

Tauron i Fundusz Górnośląski zadeklarowały podjęcie współpracy w zakresie realizacji projektów budowy niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii, realizacji prac badawczych i rozwojowych związanych z budową innowacyjnych hybrydowych układów kogeneracyjnych opartych o wodorowe ogniwa paliwowe i realizacji projektów związanych z poprawą efektywności energetycznej, w tym energooszczędnych systemów oświetleniowych.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze i Tauron podpisały z kolei list intencyjny w sprawie budowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Artur

    A przede wszystkim czy ktos sie pytal tych ludzi ktorzy korzystaja z parku czy jest im to potrzebne i czy tego chca ? :) Ladowarki indukcyjne, wszechobecne wifi...wyglada na zdrowy wypoczynek

  • Gratiana Passer

    Brawo co do odnawialnej energii. Jednak też z wielkim sentymentem wspominam kolejkę wąskotorową. I rezygnacja z niej to chyba jednak błąd. Mogła jeździć zimą, przy wietrze, złej pogodzie itd. Dzieci wręcz za nią szalały. Nie każdy z różnych względów może korzystać z powietrznego rozwiązania czy hulajnogi - z kolejki mógł każdy i mogła być prowadzona z dla spacerowiczów po najpiękniejszych zakątkach Parku.

  • Zaniepokojony

    No niezłe plany. Już to widzę jak w słoneczne dni jak jest dużo ludzi jeżdżą na tych elektrycznych hulajnogach i rowerach a między nimi kolejka alejkowa. Już teraz jest tłok: jedni na rowerach inni na rolkach, dzieci biegają, jazda bez jakichkolwiek zasad, między spacerowiczami slalomem itd. Każdy myśli że jest najważniejszy. Będzie niezły cyrk. Lepiej uruchomić z powrotem kolejkę wąskotorową likwidowaną kilka lat temu. Bardzo dużo ludzi z tego korzystało i było to przyjemne i bezpieczne.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.