Parkowa perła socrealizmu, czyli Planetarium Śląskie, przechodzi kolejny remont. Skala inwestycji wprawdzie nie jest ogromna, ale z punktu widzenia użytkowników bardzo ważna.
Zmodernizowane zostaną biblioteka z czytelnią, sala konferencyjno-audiowizualna, toalety oraz dach Obserwatorium Astronomicznego, będącego częścią całego kompleksu tej parkowej atrakcji. – To kolejny ważny krok w stronę ratowania naszego obiektu – podkreśla Lech Motyka, dyrektor Planetarium.
Bezpieczny księgozbiór
Prace mają się zakończyć w połowie grudnia. W bibliotece i sali audiowizualnej odpadał tynk, a ściany były zagrzybione. – To efekt wieloletnich zaniedbań – podkreśla Motyka i tłumaczy, że grzyb osiadł też na części cennego księgozbioru. – Te woluminy mają nie tylko wartość historyczną, ale przede wszystkim naukową. Niektóre cenne pozycje oddaliśmy do Biblioteki Śląskiej, ale większość pozostała w naszych zbiorach – dodaje.
W obu pomieszczeniach wymieniane są parkiety, zrywane tynki, odgrzybiane i odświeżane ściany. Sala konferencyjna to piękne pomieszczenie, którego ściany zdobią malowane portrety wielkich astronomów. W Planetarium chcą, aby w pełni odzyskało dawny blask. – Odbywają się tam ogólnopolskie finały Międzynarodowych Olimpiad z Astronomii i Astrofizyki oraz wszelkie konferencje naukowe, popularyzacyjno-dydaktyczne i prasowe – tłumaczy Motyka. – Miejsce, w którym to wszystko się dzieje jest naszą wizytówką. Doznania estetyczne, a często i telewizyjny obraz, idą w świat.
Remontowane są też toalety, które ostatnią modernizację przeszły na początku lat 90., czyli przeszło dwadzieścia lat temu. Biorąc pod uwagę, że zabytkowy obiekt dziennie odwiedza nawet ponad tysiąc osób, są już bardzo wyeksploatowane. Prace naprawcze i modernizacyjne obejmą wspomniane zadaszenie Obserwatorium Astronomicznego. – Jeżeli starczy pieniędzy, wyremontujemy też dach stacji meteorologicznej – mówi dyrektor.
Całość inwestycji ma kosztować 170 tysięcy złotych i jest finansowana z dotacji samorządu województwa śląskiego.
Czeka projektor
Tegoroczny remont jest ważny, ale potrzeb jest jeszcze sporo. W ośrodku liczą w tym względzie na nową perspektywę finansową Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Do remontu nadaje się bowiem kopuła głównego budynku Planetarium, do wymiany – projektor gwiazd, który, jako najstarszy na świecie, uwidacznia blask gwiazd już od 57 lat. Konieczny jest też zakup nowoczesnych projektorów, które pozwoliłyby w trakcie seansów na oglądanie nawet przestrzennych obrazów.
– Trzeba pamiętać, że nasze planetarium jest najstarszym na świecie, które w tak czystej, niezniszczonej przez obraz cyfrowy formie, emituje wygląd nieba – mówi Motyka.