Wiadomości z Chorzowa

Ulica Antoniów przejdzie remont. Droga w Maciejkowicach przeszła w ręce miasta

  • Dodano: 2021-11-08 10:45

Ulica Antoniów wreszcie z szansą na poważny remont. Droga stała się częścią mienia należącego do miasta za sprawą darowizny Skarbu Państwa.

Zgodnie z przyjętą podczas ostatniej sesji Rady Miasta uchwałą, ulica Antoniów znajdująca się w Maciejkowicach należy już prawnie do miasta. Radni wyrazili zgodę na przyjęcie przez samorząd darowizny prawa własności nieruchomości gruntowej, która do tej pory stanowiła własność Skarbu Państwa.

To jednak nie wszystko – chorzowianie korzystający z tej ulicy czekają się jej remontu. Warto przypomnieć, że ulica Antoniów jest w tej chwili eksploatowana jako droga wewnętrzna, w tym dojazdowa do znajdującej się w tym miejscu Fundacji S.O.S. dla Zwierząt, dwóch budynków mieszkalnych, a także do zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Żabie Doły” od strony Chorzowa. W tym roku miała w tym miejscu niebezpieczna sytuacja – do potrzebującego pomocy medycznej mieszkańca nie mogła dojechać karetka ze względu na fatalny stan drogi.

Ulica Antoniów stała się mieniem miasta. Kiedy remont?

Samorząd Chorzowa wielokrotnie wnioskować do Referatu Zarządzania Nieruchomości Skarbu Państwa, aby przeprowadzić kompleksowy remont nawierzchni drogi. Jak dowiedzieliśmy się podczas październikowej sesji Rady Miasta, instytucja ta zgłosiła do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wniosek o uzyskanie środków na remont i utrzymanie drogi, jednak w marcu 2021 roku biuro wojewody poinformowało o odrzuceniu pisma ze względu na braki formalne.

Jarosław Wieczorek wyszedł z sugestią, aby ulicę tę przekazać jako darowiznę na rzecz Chorzowa, aby pokryć koszty modernizacji z gminnych funduszy, a także wystąpić o właściwą dotację do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Wojewoda śląski wskazał także na brak uzasadnienia wykonania planowanej inwestycji przez prezydenta
wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej ze względu na brak powyższej inwestycji w katalogu  zadań  zleconych, a także na brak uzasadnienia dla sfinansowania inwestycji wyłącznie ze środków Skarbu Państwa w sytuacji, gdy inwestycja dotyczy drogi dojazdowej do nieruchomości stanowiących własność Miasta Chorzów. Możliwa jest też zmiana kategorii z wewnętrznej na publiczną.

Miasto postanowiło zatem wystąpić do Skarbu Państwa z prośbą o przekazanie nieruchomości właśnie jako darowizny i zaoferowało jej remont we własnym zakresie. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, Wydział Nadzoru Właścicielskiego, pismem z dnia  27.09.2021 r oku przesłał w załączeniu Zarządzenie nr 330/21 Wojewody Śląskiego z dnia  27 września 2021 r.  w sprawie wyrażenia zgody prezydentowi Chorzowa na zbycie w drodze darowizny na rzecz miasta nieruchomości.

Okazuje się, że samorząd ma plan na doraźny remont nawierzchni, by droga stała się po prostu przejezdna.

Są pomysły na szybkie wyrównanie tej drogi, choć w tej chwili nie ma mowy o kompleksowym remoncie, przynajmniej na tym etapie. Będziemy się starali, aby jak najszybciej stała się ona przejezdna – powiedziała zastępczyni prezydenta Chorzowa, Mariola Roleder, zapewniając, że pełnowymiarowy remont możliwy będzie dopiero w przyszłym roku.

Za przyjęciem darowizny opowiedzieli się wszyscy obecni radni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.