Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie mamy już 2 jadłodzielnie. Czy przy Rynku powstanie kolejny punkt foodsharingu?

  • Dodano: 2022-01-21 06:15, aktualizacja: 2022-01-20 22:53

Foodsharing to idea oznaczająca dzielenie się jedzenie. Od lata znana jest na całym świecie. Ruch przekazywania jedzenia zainicjowano w 2012 roku w Niemczech, a w Polsce funkcjonuje od 2016 roku. Dziś niemal we wszystkich miastach naszego województwa znajdziemy jadłodzielnie, za pośrednictwem których można dzielić się żywnością z osobami potrzebującymi.

W Chorzowie powstanie kolejna jadłodzielnia ?

Radny Sebastian Matyjaszczyk proponuje, aby jeden z takich punktów foodsharing powstał przy chorzowskim Rynku. Jak podkreśla, w Polsce marnują się olbrzymie ilości jedzenia, które wyrzucane są do śmieci. Rocznie to aż 5 mln ton!

- Idea polega na tym, iż do lodówek nie należy kupować jedzenia, chodzi o uratowanie przed zmarnowaniem tego, co zostało już kupione. W myśl zamysłu każdy mógłby dzielić się z każdym bez podziału na status społeczny użytkownika jadłodzielni – czytamy w interpelacji radnego Sebastiana Matyjaszczyka.

Przypomnijmy, że w Chorzowie funkcjonują już dwie jadłodzielnie. Pierwszy punkt znajduje się w budynku przy Centrum Pracy Socjalnej przy ul. Kasprowicza 2 (powstał w grudniu 2020 roku, a czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18), a drugi punkt ulokowany jest przed budynkiem położonym przy ul. 3 Maja 31 (działa całodobowo od 17 stycznia 2022, a opiekuje się nim Fundacja Piastun Wyrównywanie Szans).

Przedstawiciele magistratu, w odpowiedzi na interpelację radnego, napisali jedynie, że na terenie miasta działają już dwa punkty realizujące ideę foodsharingu. Można z tego wnioskować, że kolejnych nie będzie.

Autor: redakcja
Źródło: UM Chorzów, własne, Fundacja Piastun Wyrównywanie Szans

Komentarze (2)    dodaj »

  • Viki

    Myślałam że ludzie potrzebujący będą sami zabierać z lodówki co chcą ,a widziałam że chyba pracownik fundacji wszystko wyciąga i do kanciapy przenosi . Lodówka ciągle przez to pusta. O co chodzi ?

  • Maniak Herbaty

    Czego się spodziewasz po patokatolokach?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również