Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie mamy już 2 jadłodzielnie. Czy przy Rynku powstanie kolejny punkt foodsharingu?

  • Dodano: 2022-01-21 06:15, aktualizacja: 2022-01-20 22:53

Foodsharing to idea oznaczająca dzielenie się jedzenie. Od lata znana jest na całym świecie. Ruch przekazywania jedzenia zainicjowano w 2012 roku w Niemczech, a w Polsce funkcjonuje od 2016 roku. Dziś niemal we wszystkich miastach naszego województwa znajdziemy jadłodzielnie, za pośrednictwem których można dzielić się żywnością z osobami potrzebującymi.

W Chorzowie powstanie kolejna jadłodzielnia ?

Radny Sebastian Matyjaszczyk proponuje, aby jeden z takich punktów foodsharing powstał przy chorzowskim Rynku. Jak podkreśla, w Polsce marnują się olbrzymie ilości jedzenia, które wyrzucane są do śmieci. Rocznie to aż 5 mln ton!

- Idea polega na tym, iż do lodówek nie należy kupować jedzenia, chodzi o uratowanie przed zmarnowaniem tego, co zostało już kupione. W myśl zamysłu każdy mógłby dzielić się z każdym bez podziału na status społeczny użytkownika jadłodzielni – czytamy w interpelacji radnego Sebastiana Matyjaszczyka.

Przypomnijmy, że w Chorzowie funkcjonują już dwie jadłodzielnie. Pierwszy punkt znajduje się w budynku przy Centrum Pracy Socjalnej przy ul. Kasprowicza 2 (powstał w grudniu 2020 roku, a czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18), a drugi punkt ulokowany jest przed budynkiem położonym przy ul. 3 Maja 31 (działa całodobowo od 17 stycznia 2022, a opiekuje się nim Fundacja Piastun Wyrównywanie Szans).

Przedstawiciele magistratu, w odpowiedzi na interpelację radnego, napisali jedynie, że na terenie miasta działają już dwa punkty realizujące ideę foodsharingu. Można z tego wnioskować, że kolejnych nie będzie.

Autor: redakcja
Źródło: UM Chorzów, własne, Fundacja Piastun Wyrównywanie Szans

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

  • Viki

    Myślałam że ludzie potrzebujący będą sami zabierać z lodówki co chcą ,a widziałam że chyba pracownik fundacji wszystko wyciąga i do kanciapy przenosi . Lodówka ciągle przez to pusta. O co chodzi ?

  • Maniak Herbaty

    Czego się spodziewasz po patokatolokach?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.