Od poniedziałku, 17 stycznia, od godziny 12:00 będzie można korzystać z pierwszej w Chorzowie Jadłodzielni. Obiekt stanął przy Fundacji Chrześcijańskiej „Wiara Nadzieja Miłość”, przy ulicy 3 Maja 31.
Pierwsza jadłodzielnia w Chorzowie
W poniedziałek, 17 stycznia, o godzinie 12:00 odbędzie się oficjalne otwarcie pierwszej Jadłodzielni w Chorzowie. Lodówka wraz z szafką, w których można zostawiać jedzenie, stanęła przy ulicy 3 Maja 31, tuż obok Fundacji Chrześcijańskiej „Wiara Nadzieja Miłość”. Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Piastun Wyrównywanie Szans. Chorzowska Jadłodzielnia powstała w ramach projektu „Jadłodzielnia dla Śląska”.
- Projekt Jadłodzielnia dla Śląska ma na celu walkę z marnotrawstwem żywności to problem, który dotyka nas wszystkich. Polacy co roku wyrzucają tony jedzenia. Postawienie takich lodówek spowoduje, że ograniczymy marnotrawstwo, a przy okazji pomożemy osobom będącym w ciężkiej sytuacji życiowej. – czytamy na stronie Fundacji Piastun.
W innych miastach Jadłodzielnie często były dewastowane, dlatego chorzowski obiekt będzie monitorowany.
Jak korzystać z Jadłodzielni?
Jadłodzielnia jest czynna 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Należy w niej umieszczać wyłącznie produkty i dania, które sami moglibyśmy zjeść i chcielibyśmy dostać – mowa tutaj przede wszystkim o świeżej żywności. Ofiarowana żywność może przekroczyć datę minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”), lecz absolutnie nie datę przydatności do spożycia („należy spożyć do”). Wszystkie produkty zostawiane w Jadłodzielni muszą być oryginalnie zamknięte – w przypadku dań, muszą być one szczelnie zapakowane, a na opakowaniu powinien znaleźć się opis i data przygotowania.
Czego w Jadłodzielni nie powinno się umieszczać? Przede wszystkim napoi alkoholowych, mrożonek, surowego mięsa, produktów otwartych, zepsutych oraz tych na bazie surowych jaj. Zakazane jest także przynoszenie żywności, która miała kontakt z odpadami komunalnymi.
Z dokładnymi zasadami korzystania z Jadłodzielni można zapoznać się czytając regulamin obiektu.