Wiadomości z Chorzowa

Wielkie otwarcie pierwszej Jadłodzielni w Chorzowie!

  • Dodano: 2022-01-17 07:00, aktualizacja: 2022-01-17 07:23

Od poniedziałku, 17 stycznia, od godziny 12:00 będzie można korzystać z pierwszej w Chorzowie Jadłodzielni. Obiekt stanął przy Fundacji Chrześcijańskiej „Wiara Nadzieja Miłość”, przy ulicy 3 Maja 31.

Pierwsza jadłodzielnia w Chorzowie

W poniedziałek, 17 stycznia, o godzinie 12:00 odbędzie się oficjalne otwarcie pierwszej Jadłodzielni w Chorzowie. Lodówka wraz z szafką, w których można zostawiać jedzenie, stanęła przy ulicy 3 Maja 31, tuż obok Fundacji Chrześcijańskiej „Wiara Nadzieja Miłość”. Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Piastun Wyrównywanie Szans. Chorzowska Jadłodzielnia powstała w ramach projektu „Jadłodzielnia dla Śląska”.

- Projekt Jadłodzielnia dla Śląska ma na celu walkę z marnotrawstwem żywności to problem, który dotyka nas wszystkich. Polacy co roku wyrzucają tony jedzenia. Postawienie takich lodówek spowoduje, że ograniczymy marnotrawstwo, a przy okazji pomożemy osobom będącym w ciężkiej sytuacji życiowej. – czytamy na stronie Fundacji Piastun.

W innych miastach Jadłodzielnie często były dewastowane, dlatego chorzowski obiekt będzie monitorowany.

Jak korzystać z Jadłodzielni?

Jadłodzielnia jest czynna 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Należy w niej umieszczać wyłącznie produkty i dania, które sami moglibyśmy zjeść i chcielibyśmy dostać – mowa tutaj przede wszystkim o świeżej żywności. Ofiarowana żywność może przekroczyć datę minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”), lecz absolutnie nie datę przydatności do spożycia („należy spożyć do”). Wszystkie produkty zostawiane w Jadłodzielni muszą być oryginalnie zamknięte – w przypadku dań, muszą być one szczelnie zapakowane, a na opakowaniu powinien znaleźć się opis i data przygotowania. 

Czego w Jadłodzielni nie powinno się umieszczać? Przede wszystkim napoi alkoholowych, mrożonek, surowego mięsa, produktów otwartych, zepsutych oraz tych na bazie surowych jaj. Zakazane jest także przynoszenie żywności, która miała kontakt z odpadami komunalnymi.

Z dokładnymi zasadami korzystania z Jadłodzielni można zapoznać się czytając regulamin obiektu.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • GOŚĆ

    Ja rozumiem że trzeba się dzielić z drugim, ale jak widzę że na Czerwca w kontenerze lub na nim leży kilka bochenków chleba które są pobierane z takich instytucji z takich instytucji i są marnowane to się serce kraje. Te chleby są pakowane oryginalnie i wyrzucane, to nie jest jeden bochenek ale kilka bochenków

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.