Wiadomości z Chorzowa

Wielkie otwarcie pierwszej Jadłodzielni w Chorzowie!

  • Dodano: 2022-01-17 07:00, aktualizacja: 2022-01-17 07:23

Od poniedziałku, 17 stycznia, od godziny 12:00 będzie można korzystać z pierwszej w Chorzowie Jadłodzielni. Obiekt stanął przy Fundacji Chrześcijańskiej „Wiara Nadzieja Miłość”, przy ulicy 3 Maja 31.

Pierwsza jadłodzielnia w Chorzowie

W poniedziałek, 17 stycznia, o godzinie 12:00 odbędzie się oficjalne otwarcie pierwszej Jadłodzielni w Chorzowie. Lodówka wraz z szafką, w których można zostawiać jedzenie, stanęła przy ulicy 3 Maja 31, tuż obok Fundacji Chrześcijańskiej „Wiara Nadzieja Miłość”. Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Piastun Wyrównywanie Szans. Chorzowska Jadłodzielnia powstała w ramach projektu „Jadłodzielnia dla Śląska”.

- Projekt Jadłodzielnia dla Śląska ma na celu walkę z marnotrawstwem żywności to problem, który dotyka nas wszystkich. Polacy co roku wyrzucają tony jedzenia. Postawienie takich lodówek spowoduje, że ograniczymy marnotrawstwo, a przy okazji pomożemy osobom będącym w ciężkiej sytuacji życiowej. – czytamy na stronie Fundacji Piastun.

W innych miastach Jadłodzielnie często były dewastowane, dlatego chorzowski obiekt będzie monitorowany.

Jak korzystać z Jadłodzielni?

Jadłodzielnia jest czynna 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Należy w niej umieszczać wyłącznie produkty i dania, które sami moglibyśmy zjeść i chcielibyśmy dostać – mowa tutaj przede wszystkim o świeżej żywności. Ofiarowana żywność może przekroczyć datę minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”), lecz absolutnie nie datę przydatności do spożycia („należy spożyć do”). Wszystkie produkty zostawiane w Jadłodzielni muszą być oryginalnie zamknięte – w przypadku dań, muszą być one szczelnie zapakowane, a na opakowaniu powinien znaleźć się opis i data przygotowania. 

Czego w Jadłodzielni nie powinno się umieszczać? Przede wszystkim napoi alkoholowych, mrożonek, surowego mięsa, produktów otwartych, zepsutych oraz tych na bazie surowych jaj. Zakazane jest także przynoszenie żywności, która miała kontakt z odpadami komunalnymi.

Z dokładnymi zasadami korzystania z Jadłodzielni można zapoznać się czytając regulamin obiektu.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Obserwator

    W tej jadlodzielni nie ma nic bo wszystko zabierają ci co ją tam postawili

  • GOŚĆ

    Ja rozumiem że trzeba się dzielić z drugim, ale jak widzę że na Czerwca w kontenerze lub na nim leży kilka bochenków chleba które są pobierane z takich instytucji z takich instytucji i są marnowane to się serce kraje. Te chleby są pakowane oryginalnie i wyrzucane, to nie jest jeden bochenek ale kilka bochenków

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również