Wiadomości z Chorzowa

Ważne zmiany w prawie o ruchu drogowym - co trzeba wiedzieć?

  • Dodano: 2018-06-05 08:00, aktualizacja: 2018-06-05 08:12

Będzie można jeździć bez posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia OC, jednak jeszcze nie teraz. 4 czerwca weszły w życie przepisy ustawy z 9 maja, które wprowadzają zmiany w prawie o ruchu drogowym, a które dotyczą przede wszystkim uruchamiania kolejnych modułów systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Dla kierowców nowe rozwiązania mają między innymi znieść konieczność posiadania przy sobie wspomnianych dokumentów, a policji umożliwić tak zwane wirtualne zatrzymanie, jednak zanim to rozwiązanie faktycznie będzie obowiązywać musi nastąpić techniczne przystosowanie organów kontroli ruchu drogowego do możliwości nowego systemu – zwyczajnie muszą oni być wyposażeni w odpowiednie rozwiązania techniczne, aby przyjmować i przekazywać informacje na temat zatrzymania lub zwrotu dowodu rejestracyjnego.

Przepisy faktycznie wejdą w życie dopiero w momencie stosownego ogłoszenia wydanego przez Ministerstwo Cyfryzacji, a zatem wciąż mamy obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia posiadania ubezpieczenia OC.

Oprócz kwestii dokumentów zmiany nastąpią również względem świeżo upieczonych kierowców – każdego, kto prawo jazdy zdobędzie po 4 czerwca, będzie obowiązywał dwuletni okres próbny, podczas którego przez pierwszych osiem miesięcy kierowca ma obowiązek jeździć z przyklejonym z przodu i tyłu samochodu specjalnym listkiem. Między czwartym a ósmym miesiącem będzie musiał odbyć specjalny kurs doszkalający w tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego (2 godziny szkolenia teoretycznego organizowanego przez WORD oraz godzina w ośrodku doskonalenia jazdy). Co istotne, owe kursy będą płatne – łącznie 300 złotych. Kierowca, który nie ukończy takiego kursu straci prawo jazdy.

Również przez pierwsze 8 miesięcy nowych kierowców obowiązują większe ograniczenia prędkości – bezwarunkowe 50 km/h w terenie zabudowanym – również po zmroku.  Poza terenem zabudowanym zamiast maksymalnej prędkości 100 km/h (dwa pasy) i 90 km/h (jeden pas) – będą mogli jechać maksymalnie 80, natomiast na drogach ekspresowych i autostradach maksymalna prędkość z jaką powinni się poruszać to 100 km/h.

Okres próbny może zostać przedłużony, jeżeli nowy kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe – oprócz tego zostanie on skierowany na dodatkowe badania psychologiczne oraz na dodatkowy kurs o tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zmiana nastąpi również w kwestii podejście do kierowców, którzy na swoim koncie zgromadzili 24 punkty karne – ci nie stracą od razu prawa jazdy, ale będą zobowiązania do odbycia reedukacyjnego kursu. Jeżeli nie zrobią takowego w ciągu miesiąca wtedy rzeczywiście prawo jazdy zostanie zatrzymane.

Inaczej będą również traktowani kierowcy, którzy w wyniku wyższej konieczności przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Sejmowa komisja ds. wewnętrznych i administracji uznała, że kierowca uniknie zatrzymania prawa jazdy, jeżeli:

w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa tego nie można uniknąć inaczej, a poświęcone dobro w postaci bezpieczeństwa na drodze przedstawiało wartość niższą od dobra ratowanego.

Po zaistnieniu takiego zdarzenia kierowca musi udokumentować ów stan wyższej konieczności, a będzie miał na to 21 dni.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Mario

    Młodzi będą jeździli z yanosikiem i będą jeździli tak jak dawniej. A płacenie za dodatkowe kursy, które ubzdurało sobie państwo, a są totalnie nieprzydatne - bo wybaczcie, ale w godzinę niczego nie opanujesz, to już zwykła bezczelność i wyciąganie kolejnych pieniędzy. Żenada

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również