Wiadomości z Chorzowa

"Wilki" powróciły do Parku Śląskiego

  • Dodano: 2021-06-01 07:45, aktualizacja: 2021-06-01 07:53

Po siedmiu latach przerwy w ekspozycji w Parku ponownie można podziwiać rzeźbę „Wilki” autorstwa Anny Dębskiej. Przed laty, ze względu na zniszczenia, rzeźba została zdemontowana i przewieziona do pracowni autorki. Dębska przeanalizowała stan jej zachowania, określiła i wyceniła konieczne prace restauratorskie.  Dążyliśmy do autorskiej rekonstrukcji i konserwacji rzeźbę, ale niestety Dębska zmarła zanim udało się rzeźby odnowić. 

Dzięki środkom pozyskanym na realizację Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego”, po długich przygotowaniach, powtórnym ogłoszeniu postepowania przetargowego, wyłoniliśmy wykonawcę prac konserwatorskich – konsorcjum firm „Rozeta” Konserwacja zabytków Katarzyna Sułkowska i Talent Gabriela Polewska – Pietrasiewicz. 

Rzeźba przedstawiająca trzy, naturalnej wielkości, wyjące wilki stanowi kompozycję z rzeźbą „Totem” autorstwa Józefa Trenarowskiego. Kompozycję rzeźb stworzyli sami artyści. 

Zarówno Anna Dębska jak i Józef Trenarowski to wybitni rzeźbiarze, absolwenci Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ich prace były wystawiane nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Oboje byli wielokrotnie nagradzani. Trenarowskiemu przyznano w 1955 roku  Złoty Krzyż Zasługi

Anna Dębska w swojej twórczości, szczególnie upodobała sobie rzeźby zwierząt. Zachęcił ją do tego profesor Tadeusz Breyer: „Niech Pani zrobi rzeźbę wilka, nikt dotychczas nie zrobił dobrej rzeźby wilka, nie było prócz kapiaolińskiej wilczycy żadnej dobrej rzeźby wilka. Wierzę, że Pani potrafi taką zrobić!”. Później Dębska wielokrotnie wracała do tego tematu, ale nasze „Wilki” to jedne z pierwszych.

Na zamówienie WPKiW rzeźbiarka wykonała także m.in. „Łanie” i „Źrebaki”. Wszystkie trzy rzeźby wykonane zostały jako odlewy imitujące sztuczny kamień. Do wykończenia powierzchni autorka zaadaptowała technologię patynowani polegającą na pokrywaniu odlewów na gorąco roztopionym brązem. W wyniku naturalnego procesu powstawania patyny rzeźby nabrały pięknego, zielonkawego koloru.

Rzeźba „Totem”, do której wyją „Wilki” nawiązuje do słowiańskiego bóstwa – Światowida (Świętowida). Posąg olbrzymiej wielkości istoty o czterech twarzach składa się z pięciu bloków piaskowca pokrytych z każdej strony symbolami nawiązującymi do istoty bóstwa i wierzeń  Słowian. Znajdziemy tam m.in. atrybuty Światowida: róg, miecz i białego konia. Na dole od strony wschodniej znajduje się sygnatura autora.

Kompozycja rzeźbiarska Dębskiej i Trenarowskiego zaprojektowana została pomiędzy drzewami przy Alei Klonowej, na łące zwanej wówczas „Uroczyskiem”. Dębska opisywała ją jako miejsce czarodziejskie. Ona wykonała wilki, natomiast Trenarowski wykonał posąg bożka. Artyści współpracowali już wcześniej, ale taką ich wspólną kompozycję można znaleźć tylko w Parku Śląskim.Realizacja i ustawienie grupy zamówionych rzeźb przedłużyła się z powodu nagłej śmierci Trenarowskiego. Dokończenia rzeźby podjęła się Dębska i w końcu w 1966 roku wszystkie rzeźby stanęły razem, sytuowane na specjalnie dobranych przez autorkę kamieniach. 

Przez lata zmienił się charakter tego miejsca. Powstał obok Snkodrom, później Snow Park a rzeźby zostały zdemontowane. 

Teraz stoją w nowej lokalizacji  – na łące, między drzewami, nieopodal Świątyni Petrycha. Mamy nadzieję, że to miejsce odda dawny klimat lokalizacji tej kompozycji. A jednocześnie, że zamontowany tam monitoring uchroni rzeźbę przed ponowną dewastacją.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również