Alkoholizm to choroba, z którą bardzo ciężko walczyć samotnie, dlatego w całej Polsce powstają grupy Anonimowych Alkoholików. W Chorzowie II działa grupa AA „Możesz”, która serdecznie zaprasza wszystkich, zarówno uzależnionych, jak i współuzależnionych na spotkania. Pan Eugeniusz, członek grupy, opowiada o wspólnocie i szczegółach spotkań.
„Możesz”. Wspólna walka z alkoholizmem
W Chorzowie działa aż 5 grup AA. Najstarsza z nich ma ponad 30 lat. Grupa „Możesz”, do której należy m.in. pan Eugeniusz, we wrześniu skończyła rok.
- Pomysł na założenie tej grupy był między innymi taki, że w Chorzowie ll nie było jeszcze grupy AA – mówi pan Eugeniusz.
Wspólnota jest otwarta dla każdego – nie trzeba się do niej zapisywać, wystarczy przyjść na spotkanie. Nie liczy się także frekwencja – prowadzący nie mają listy obecności. Najbardziej liczy się chęć walki z nałogiem. Pan Eugeniusz podkreśla, że wiek także nie gra żadnej roli; uczestnik może mieć zarówno 14, jak i 120 lat.
- Na grupie AA "Możesz" wszystkie spotkania są ,,otwarte", więc może przyjść każdy (uzależniony, współuzależniony lub sympatyk wspólnoty AA). AA nie tworzy list obecności, frekwencja na mityngach (spotkaniach) może być różna - wystarczy że przyjdzie jedna osoba i już może odbyć się spotkanie.
Jak wyglądają spotkania AA?
Z pewnością każdy z nas chociaż raz widział w serialu bądź filmie spotkanie Anonimowych Alkoholików. Zapytaliśmy pana Eugeniusza, czy obraz telewizyjny znacznie różni się od rzeczywistości. Odpowiada, że to, co widzimy w serialach czy filmach to obraz niezwykle przerysowany. Podkreśla, że prawdziwe spotkanie AA można zobaczyć wyłącznie na żywo z uwagi na to, iż grupy nie pozwalają na rejestrowanie spotkań. Wynika to z faktu, że uczestnicy mityngów chcą zachować anonimowość.
- Spotkanie wygląda następująco: uczestnicy siadają wokół stołu. Na stole leży scenariusz spotkania, według którego prowadzący prowadzi spotkanie. Na niektórych spotkaniach pali się świeczka i stoi jednogarbny wielbłąd (dromader). Oba te przedmioty mają swoją symbolikę. Świeczka - symbol nadziei. Wielbłąd - może obyć się bez picia 24 dni. Alkoholik cieszy się z tego, że nie pije 24 godziny. Prowadzący udzielą głosu. Na grupie są wybierane służby na okres 6 miesięcy (rzecznik, kolporter, skarbnik). Po każdym spotkaniu wybierany jest prowadzący i dyżurny na następne spotkanie.
Gdzie szukać pomocy?
Z alkoholizmem ciężko walczyć w pojedynkę, dlatego wspólnota stara się docierać do ludzi na różne sposoby – współpracuje m.in. z Policją, Strażą Miejską, Ośrodkami Pomocy Społecznej, a także z noclegowniami. Grupa „Możesz” rozwiesza także ulotki z informacją, gdzie odbywają się spotkania.
- Spotkania odbywają się w każdą sobotę o godzinie 17:00 przy ulicy 3 Maja 18 w budynk u CIS. Serdecznie zapraszamy!
Grupa powita każdego z otwartymi ramionami!