Pandemia znacznie skomplikowała podróże zagraniczne. Zarówno wiele europejskich, jak i pozaeuropejskich państw zupełnie zamknęło się na turystów przez zagrożenie epidemiologiczne. Teraz gdy w większości krajów odbywają się akcje szczepień przeciw COVID-19, podróżowanie znów staje się możliwe. Jednak aby uniknąć dodatkowych kosztów, takich jak dodatkowe testy na obecność koronawirusa, warto zadbać o certyfikat COVID – przepustkę do bezpiecznego podróżowania.
Czym jest Unijny Certyfikat Covid?
Zadaniem certyfikatu COVID jest znaczne ułatwienie podróżowania. Stanowi on poświadczenie, że przyjęliśmy dwie dawki szczepienia, chorowaliśmy na COVID-19 lub po wykonaniu testu otrzymaliśmy negatywny wynik. Na dzień dzisiejszy zaświadczenie ma zasięg krajowy, jednak już od 1 lipca umożliwi podróżowanie na terenie Unii Europejskiej. Skąd wziąć rzeczony certyfikat? Od 1 czerwca można wygenerować go poprzez Internetowe Konto Pacjenta, w miejscu przyjęcia szczepienia lub – w wyjątkowych sytuacjach - u lekarza rodzinnego. 25 czerwca otrzymany certyfikat pojawi się również w aplikacjach mojeIKP oraz MObywatel. Będzie to znaczne ułatwienie – podróżni nie będą musieli nosić ze sobą papierowej wersji dokumentu, gdyż w każdym momencie będą mogli okazać go poprzez jedną z aplikacji.
Od 10 czerwca ze sklepu Google oraz Apple można pobrać specjalną aplikację umożliwiającą odczytywanie kodu QR, potwierdzającego posiadanie unijnego certyfikatu.
Paszport covidowy – do kiedy jest ważny?
Ważność certyfikatu COVID zależy przede wszystkim od okoliczności jego otrzymania. Jeżeli wydano go z powodu negatywnego testu, obowiązuje on tylko przez kolejne 48 godzin. Gdy powodem wydania dokumentu jest przebycie choroby, zachowuje on ważność od 11 do 180 dni po przechorowaniu COVID-19. Najdłużej ważne jest zaświadczenie wydane po podwójnym szczepieniu (lub jednokrotnym, w przypadku szczepionek jednodawkowych) – z wydanego certyfikatu będzie można korzystać aż przez rok.
Gdzie obowiązuje certyfikat Covid?
Warto pamiętać, że wydawane w Polsce certyfikaty COVID nie są jeszcze honorowane we wszystkich państwach. Na 30 najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, jedynie 16 uznaje dokument o przyjęciu obu dawek szczepienia. Przed zaplanowaniem podróży warto dowiedzieć się, do jakich państw możemy podróżować na podstawie certyfikatu – w wielu z nich nadal konieczne jest wykonanie testu zarówno przed, jak i po przyjeździe. Eksperci radzą, aby zagraniczne wojaże planować po 1 lipca – wówczas zostanie wydany zunifikowany certyfikat w języku ojczystym oraz angielskim.
Wakacje w czasie pandemii – na co zwrócić uwagę?
Zagraniczny wypoczynek w czasach pandemii stanowi nie lada wyzwanie – na drodze potencjalnych turystów pojawia się wiele przeciwności losu, z którymi należy się liczyć. Na początku, warto sprawdzić zasady wjeżdżania na teren danego kraju; czy konieczne jest wykonanie testów na COVID-19, odbycie kwarantanny oraz czy w danym kraju respektuje się certyfikat covidowy. Aby dokładnie zapoznać się z obostrzeniami panującymi na terenie danego państwa, koniecznie skontaktuj się z ambasadą – wówczas masz gwarancje otrzymania wiarygodnych i najbardziej aktualnych informacji. Doświadczeni podróżnicy radzą również przygotować sobie dodatkową gotówkę na wypadek nieprzewidzianych wydatków związanych z pandemią. Najważniejsze jest jednak, aby w trakcie tegorocznych wakacji zachować szczególną ostrożność – pamiętajmy, że chronimy bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych!