42. edycja konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” za nami. Muzeum Hutnictwa otrzymała wyróżnienie w kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe”. Uhonorowano „Królestwo Żelaza”.
W ostatnim czasie Muzeum Hutnictwa może poszczycić się wyjątkowym uznaniem przez instytucje kultury. W 42. edycji organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Muzeum Hutnictwa otrzymało wyróżnienie w kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe". Placówka została doceniona za kształt wystawy stałej „Królestwo Żelaza”.
Naszą wystawę uznano za jedną z trzech najlepszym w Polsce – informuje dyrekcja Muzeum Hutnictwa.
Za najlepszą w tej kategorii jury uznało ekspozycję Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi „Miasto-moda-maszyna”, która opowiada o historii łódzkiego przemysłu włókienniczego i rozwoju miasta. Obok Muzeum Hutnictwa wyróżnienie dostało również białostockie Muzeum Pamięci Sybiru.
„Królestwo Żelaza” z ważnym wyróżnieniem w konkursie „Sybilla”
Wystawa stała „Królestwo Żelaza” jest najważniejszą częścią otwartego z końcem listopada ubiegłego roku Muzeum Hutnictwa. Na miejscu można zobaczyć potężne i robiące wrażenie maszyny hutnicze, w tym zespół walcowniczy z 1874 roku, a także młot mostowy i parowo-powietrzny.
Tytuł wystawy stałej – „Królestwo Żelaza” jest nawiązaniem do Huty „Królewskiej”. To dawna nazwa zakładu, jak i miejscowości – Królewska Huta. Odnosi się do potencjału huty oraz rozwijającego się wokół niego miasta. Jest też znakomitym świadectwem roli jaką pełniła w rewolucji przemysłowej – opowiadają o wystawie władze muzeum.
W „Strefie pracy” o działalności huty i trybie pracy hutników opowiadają byli pracownicy i pracownicy hut z Górnego Śląska, głównie poprzez wspomnienia zawarte w filmach, będących główną osią narracji wystawy. W Muzeum Hutnictwa zatrudnieni są przewodnicy-byli hutnicy, którzy opowiadają o tym, jak wyglądają tajniki hutniczego fachu.