Wiadomości z Chorzowa

Z Chorzowa do Parlamentu – w wyborach startuje 18 osób związanych z naszym miastem

 • Dodano: 2019-10-05 12:00

Były prezydent miasta, byli i obecni miejscy radni czy chorzowski konserwator zabytków – w wyborach parlamentarnych startuje aż 18 osób związanych z Chorzowem. 

Do Senatu startuje tylko jeden kandydat związany z Chorzowem

W wyborach do Senatu w okręgu nr 74 (obejmującym Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Ślaskie i Świętochłowice) jest czterech kandydatów, ale tylko jeden z nich związany jest z Chorzowem – Henryk Mercik. Choć obecnie mieszka w Rudzie Śląskiej, to urodził się w Chorzowie i tutaj od wielu lat jest Miejskim Konserwatorem Zabytków. W ubiegłej kadencji był członkiem zarządu województwa śląskiego. Startuje, jako wspólny kandydat opozycji, z komitetu Koalicji Obywatelskiej. Jest członkiem Śląskiej Partii Regionalnej i Ruchu Autonomii Śląska. 

Chorzowianie są na wszystkich listach do Sejmu

Do Sejmu wybiera się duża reprezentacja mieszkańców Chorzowa. W okręgu nr 31 (obejmującym Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy i powiat bieruńsko-lędziński) jest ich 17. Najwięcej kandydatów z chorzowskim adresem zamieszkania znajdziemy na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego, a najmniej na liście Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Lista nr 1 – KW Polskie Stronnictwo Ludowe

Na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego znajdziemy pięć osób z Chorzowa. Trzy z nich są członkami partii Ślonzoki Razem, to: bibliotekarka Aleksandra Jelonek, student Kamil Krzysiński i agent ubezpieczeniowy Gabriela Rychter-Bogacka. Jest też bezpartyjna technik ekonomista Ewelina Trajgiel i sprzedawca Aneta Łakota z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Lista nr 2 – KW Prawo i Sprawiedliwość

Z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu startują cztery osoby zamieszkałe w Chorzowie. Jedną z nich jest wieloletnia posłanka, była radna miejska, emerytowana nauczycielka i członek PiS Maria Nowak. Po raz pierwszy została wybrana do Sejmu w 2001 roku, później kolejno w 2005, 2007 i 2011 roku. W 2015 roku nie została wybrana, zastąpiła jednak Grzegorza Tobiszowskiego, który został europarlamentarzystą. Do Sejmu wybiera się również troje miejskich radnych Prawa i Sprawiedliwości: technik ekonomista Bernadetta Biskup, pedagog resocjalizacji Agnieszka Stępień oraz przedsiębiorca Wojciech Ahnert.

Lista nr 3 – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej

Lewica do Sejmu wystawiła trzy osoby z Chorzowa. Wśród nich są dwie osoby związane z Partią Razem: politolog Katarzyna Zelwor oraz programista aplikacji Bartłomiej Brzozowiec. Sojusz Lewicy Demokratycznej postawił na technika sztuk plastycznych Krzysztofa Makiełę.

Lista nr 4 – KW Konfederacja Wolność i Niepodległość

Na liście Konfederacji znajdziemy zaledwie dwie osoby zamieszkałe w Chorzowie. To Michał Markiewka z zawodu kierownik ds. technologii informatycznych, członek partii Korwin oraz specjalista ds. księgowości i administracji Małgorzata Major, która nie należy do żadnej partii politycznej.

Lista nr 5 – KKW Koalicja Obywatelska

Koalicja Obywatelska wystawiła trzy osoby z Chorzowa. Na tej liście znajdziemy m.in. byłego prezydenta miasta Marka Kopla. Pierwszy raz na urząd prezydenta Chorzowa został wybrany w 1991 roku, jeszcze przez Radę Miasta i był nim nieprzerwanie przez 19 lat do roku 2010, kiedy w drugiej turze wyborów bezpośrednich przegrał z Andrzejem Kotalą. Obecnie jest radnym sejmiku województwa śląskiego i prezesem Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Z KO do Sejmu startuje także chorzowianka Katarzyna Błaszczyk-Domańska, urzędnik państwowy oraz radny Chorzowa poprzedniej kadencji Krzysztof Szulc, z zawodu programista baz danych, członek Śląskiej Partii Regionalnej i Ruchu Autonomii Śląska.

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 13 października. W okręgach obejmujących Chorzów do wzięcia jest 1 mandat senatora i 12 mandatów poselskich.

Zobacz także

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • Ginter

  "Michał Markiewka z zawodu kierownik ds. technologii informatycznych"Brawo redakcja, nowy zawód na rynku się pojawił, Bareja ze swoim " moj maż jest z zawodu dyrektorem" byłby dumny.

 • Maciej Poloczek

  Kandydat podał taki zawód o taki widnieje na liście że strony PKW. My tylko przekazujemy to, co podał ten kandydat.

 • chorzowsky

  Dlaczego nie można komentować artykułu wychwalającego tego du... Kostempskiego? Cezura?

 • wyborca

  No to jeżeli chodzi o Senat, to nie ma wątpliwości - tylko Henryk Mercik.

 • Endi

  Zastanawiałem się nad oddaniem głosu na Pana Mercika. Niestety jak zobaczyłem ten baner ze wspólnym zdjęciem z tym szkodnikiem Budką to mnie aż zatrzęsło. Ten człowiek tylko ciągnie Pana Mercika w dół jak kotwica. Przez ten baner straci Pan dużo głosów to był błąd. Oddam głos na kogoś innego.

 • Załamana

  I na kogo zagłosować? Sprzedawcę, studenta, malarza...??? Trudny wybór! Może na Pana Kopla co "źle dysponował naszą kasą" na potęgę! Przydałby się w polskim rządzie ;-)

 • chorzowsky

  Byle nie na pisiorów!!!

 • Dg

  Dlaczego ten portal blokuje komentarze pochlebne dla PIS ????

 • AntyPiS

  Tak bardzo blokuje, że są trzy o starej Nowakowej. Rozumiem, że powinno być co najmniej 300???

 • SA

  Zagłosuję na Panią Nowak

 • AntyPiS

  Muszę przyznać, że mnie zaskoczyła ze swoim banerem. Tak otwarcie krytykować PiS? Bez ogródek mówi, że to Patologia i Dewiacja. Tego bym się nie spodziewał ;)

 • Dg

  Zagłosuję na Panią Nowak. Ma doświadczenie i jest wiarygodna.

 • KM

  Ja zagłosuję na Panią Poseł Marię Nowak!

 • Gratiana Passer

  I mam wszystko w jednym miejscu nie muszę szukać tz osoby związane z Chorzowem. Na bank zagłosuję na jakąś osobę z Chorzowa. Czy słusznie i nie pójdzie mój głos na zmarnowanie ? tego nie wiem.

 • Kto nie pracuje ten nie je

  Ludzie jak chcecie zeby cokolwiek sie sie zmienilo i zrobilo normalnie, to znaczy gospodarka oparta na wolnym rynku i zaprzestanie finansowania patologii głosujcie na partie Korwina. Jest to jedyne ugrupowanie nie zwiazane z ta cala mafia ktora od 30 lat nas okrada.

  • Kto nie pracuje ten nie je
   2019-10-05 12:48
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • antykorwin

  Ad vocem twojego podpisu - Korwin i cała jego rodzinka, która ciągnie publiczną kasę, to ile się w życiu napracowali???

 • [...]n Krul

  Na ruskich agentów i faszystów? Ja dziękuję za taki wybór!

 • Gratiana Passer

  Partia Korwina ? a w tych samych układach - jak od tej strony, strony zwanej CZAS. Od wieków jest w Rządowych sferach :) wow. Nawet kiedyś - wieki temu zagłosowałam na pana Korwin Mike ? wiec pamiętam. W strukturach unijnych również nie brak tego ugrupowania. I co ? W Sejmie, Senacie w strukturach unijnych. Strasznie nie lubię jak ktoś mnie okłamuje a ja go przyłapię na tym kłamstwie. Nie sztuka dużo mówić. Sztuka być skutecznym w działaniu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.