Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Z chorzowskimi seniorami o bezpieczeństwie w internecie

  • Dodano: 2019-03-27 08:30, aktualizacja: 2019-03-27 08:45

Błyskawiczny rozwój technik teleinformatycznych przynosi ludziom wiele korzyści, takich łatwość komunikacji i szybki dostęp do szerokiego spektrum informacji.

Niesie jednak za sobą jednocześnie negatywne zjawiska w postaci cyberprzemocy i cyberprzestępczości. To zagadnienie było głównym tematem dzisiejszego spotkania mundurowych z chorzowskiej komendy z seniorami w Starochorzowskim Centrum Kultury przy Siemianowickiej.


Internet jest zwykle postrzegany jako przestrzeń dla osób młodych. Mimo, że wśród nich odsetek internautów jest nieporównywalnie większy niż wśród osób starszych, to jednak z roku na rok przybywa użytkowników sieci wśród starszych pokoleń. Postęp cywilizacyjny zmusza nas do pogodzenia się z „częściową wirtualizacją” naszego życia – wymiana informacji, rozrywka, zakupy, bankowość.

Osoby starsze, które zdecydowały się korzystać z Internetu, są użytkownikami dość aktywnymi

Większość z nich korzysta z poczty elektronicznej i portali społecznościowych, aby móc kontaktować się z rodziną i przyjaciółmi, nierzadko mieszkającymi w oddaleniu. Często korzystają też z bankowości elektronicznej, a coraz więcej z nich dokonuje zakupów online.Cyberprzestępcy w 99% przypadkach wykorzystują nieuwagę, pośpiech i naiwność ludzką, a nie zaawansowane oprogramowanie czy nowe technologie! Internet tak jak każde inne miejsce nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku. W trakcie dzisiejszego spotkania asp Sebastian Imiołczyk poruszył najważniejsze zasady bezpieczeństwa, jak choćby te związane z korzystaniem z bankowości internetowej czy pilnowaniem swoich haseł dostępowych. Starał się również uczulić seniorów, aby nigdy nie wchodzili w linki nadsyłane z nieznanych źródeł, nawet jeśli wiadomość do złudzenia przypomina wiadomość z banku lub innej instytucji. Przestrzegał ich także przed podawaniem poufnych danych „znajomym” z internetu. Z pewnością większość starszych osób zdaje sobie z tego sprawę. Jednak osoba chcąca wyłudzić informacje ma z pewnością swoje sposoby na uśpienie czujności i takie pokierowanie rozmową, by senior dopiero po fakcie zorientował się, że powiedział za dużo.

Spotkanie było również okazją do porozmawiania z seniorami o oszustwach metodą „na policjanta”. Funkcjonariusz zaapelował o zachowanie środków ostrożności podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi, szczególnie z osobami proszącymi o pieniądze. Zalecił, aby najlepiej jak najszybciej zakończyć taka rozmowę koniecznie upewnić się, że połączenie zostało zakończone i dopiero wtedy powiadomić policję najlepiej prosząc o pomoc rodziny lub sąsiada.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Wanda Sułkowska

    Dziękuję. Gdzie wcześniej znajdę informacje o takich spotkaniach?

  • Wanda Sułkowska

    Na takie spotkania przyszłoby więcej osób. O takiej informacyjnej inicjatywie dowiaduję się po fakcie. W Chorzowie działa CIS - Centrum Informacji Senioralnej i warto, aby Policja znała ten pożyteczny kontaktowy adres.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.