Wiadomości z Chorzowa

Zaplanuj weekend i kolejny tydzień – różne wydarzenia w regionie [15.11-21.11]

  • Dodano: 2024-11-15 12:15

Za nami prawie cały tydzień listopada, a dzisiaj z radością wkraczamy w weekend! Nasz region, jak co tydzień, oferuje mnóstwo ciekawych wydarzeń, które z pewnością warto odwiedzić. Przygotowaliśmy dla Was propozycje na nadchodzące dni odpoczynku oraz na kolejny tydzień – zobaczcie, co się dzieje!

Oficjalnie rozpoczynamy weekend, który tym razem nadchodzi nieco szybciej dzięki wolnemu poniedziałkowi. Abyście mogli w pełni zaplanować swój czas, mamy dla Was świeże propozycje – wśród nich warsztaty, koncerty i spektakle, których po prostu nie można przegapić. Zanurzcie się w naszej liście i wybierzcie coś dla siebie!


15 listopada, piątek

Ruda Śląska

Spektakl multimedialny z efektem 3D - Kroniki podróżników: Przygoda w świecie dinozaurów

Jeśli Wy i Wasze dzieci uwielbiacie przygody, a świat dinozaurów nie jest Wam obcy, mamy idealną propozycję! Poznajcie interaktywną, edukacyjną i teatralną bajkę, która przeniesie Was w niezwykłą podróż do świata dinozaurów. Historia opowiada o rodzeństwie – Adasiu i Jagódce, którzy, nudząc się na wakacjach u dziadków, odkrywają tajemniczą księgę „Wielką Kronikę Podróżników”. By uratować historię świata, muszą ją uzupełnić. Dzieci wkraczają w przygodę od samego początku, dokładnie w tym miejscu, gdzie rozpoczęło się życie.

godz. 12.00, Dom Kultury Bielszowice

fot. materiały organizatora

Chorzów

Musical “Cabaret” w Teatrze Rozrywki

Uwielbiasz musicale lub chcesz je dopiero poznać? Wybierz się zatem koniecznie na “Cabaret”! To przebojowa historia miłości i początków nazizmu. Po I wojnie światowej Berlin stał się kosmopolitycznym miastem, pełnym liberalizmu i rozluźnionych obyczajów. W atmosferze wolności i afirmacji życia, miasto przyciągało osoby z różnych środowisk: artystów, tancerzy, przestępców, prostytutki i inne postacie z marginesu. Berlińskie kabarety stały się miejscem, gdzie odbywały się nie tylko występy, ale prawdziwe życie: jazz, striptiz i taniec. Jednocześnie na ulicach rosła groza nazizmu, który, pomimo wolności, zaczynał zagrażać narodowi o bogatej tradycji. Musical “Cabaret” ukazuje ten moment, gdy radość życia zderza się z rosnącym niebezpieczeństwem.

godz. 18.30, Teatr Rozrywki

fot. materiały organizatora

Bytom

Operetka: “Wiedeńska krew”

Zobacz ten niezwykle roztańczony i pełen muzyki spektal operetkowy, który przeniesie cię w świat miłosnych perypetii głównych bohaterów. Jak przekazuje organizator historia jest opowiedziana w sposób frywolny z wiedeńską klasa. 

- Libretto przedstawia historię słomianego wdowca – hrabiego Zedlau, który zyskał sławę pierwszorzędnego uwodziciela i casanovy, o którego względy walczą dwie piękne kobiety: urocza tancerką i żona, która wraca do domu. Tymczasem hrabia stara się o wdzięki innej damy. Jak to bywa w operetkach wszystko kończy się szczęśliwie, a każdy znajduje upragnioną miłość - czytamy u organizatora

godz. 19.00 BECEK

fot. materiały organizatora

16 listopada, sobota

Chorzów

Duchy i strachy powracają!

Zanurz się w świecie mrocznych historii, opowieści o duchach, zjawach i demonach. Bajarz opowie Wam różne anegdoty i historie, które mrożą krew i przypominają o tradycjach. Wydarzenie odbędzie się w spichlerzu, który swoją atmosferą wprowadzi jeszcze więcej dreszczyku emocji. Przeżyj niezapomnianą noc pełną tajemnic, które ożyją na Twoich oczach. W mrocznych zakamarkach tego miejsca historie z przeszłości nabiorą nowego życia, a Ty sam staniesz się częścią tej niesamowitej opowieści.

godz. 17.00, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny - Spichlerz z Wojkowic

fot. materiały organizatora

Katowice

Natalia Kleszczewska “Lost but never alone” - wernisaż

16 listopada 2024 roku o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy Natalii Kleszczewskiej pt. „Lost but never alone” w galerii Oblatów4. W swoich pracach Kleszczewska łączy tradycyjne techniki z cyfrowymi, eksplorując temat widma, zapowiedzi przyszłości, które są jednocześnie związane z przeszłością i wspomnieniami kulturowymi. Jej obrazy przedstawiają symboliczne poszukiwania nowych form wyrazu, które łączą sacrum, grozę i przyjacielskość. Artystka bada pierwotne emocje, wykorzystując motyw totemiczny i tworząc współczesną mitologię, w której gest, tajemnica i rytuał tworzą spójną całość.

godz. 18.00, Oblatów4

fot. materiały organizatora

17 listopada, niedziela

Bytom

Koncert organowy Jakuba Monety

Przed nami kolejny koncert cyklu “Koncerty organowe i nie tylko...” w Bytomiu. Tym razem na zagra nam Jakub Moneta. Jego talent został wyróżniony m.in. na Konkursie Bachowskim w Lipsku, gdzie zajął II miejsce spośród 108 muzyków. 

Program: 

Alfred Hollins (1865-1942)
Concert Overture op. 2

Johann Sebastian Bach (1585-1750)
O Mensch, bewein dein Sunde gross
z Pasji wg Św. Mateusza BWV 244
tr. na organy: Robert Schaab (1817-1887)
oraz

Praeludium & Fuga G-dur BWV 541

Maurice Duruflé (1902-1986)
Prelude et Fugue sur le nom d'Alain op. 7

Ferenc Liszt (1811-1886)
Praludium und Fuge uber den Namen BACH S. 260

godz. 17.00. Kościół Mariacki w Bytomiu

fot. materiały organizatora

Zabrze

Koncert: Bach. Wariacje Goldbergowskie w różnych barwach

Tej niedzieli udajcie się na wyjątkowy recital Marka Toporowskiego, który zaprezentuje niepowtarzalną interpretację Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha – zarówno na klawesynie (w wersji szczególnej) jak i na organach. Dodatkowo, usłyszycie kilka nowych wariacji skomponowanych przez Ryszarda Borowskiego, które wzbogacą program o świeże, współczesne spojrzenie na klasyczne dzieło. Wydarzenie będzie miało miejsce w kameralnej atmosferze, zapewniając niezapomniane przeżycia muzyczne. 

godz. 17.00, Fortepianarium

fot. materiały organizatora

Chorzów

Batory Blues 2024

Jeśli lubicie bluesa to te wydarzenie trafi w wasze gusta! rzy wyjątkowe zespoły, trzy unikalne podejścia do bluesa – Marco Bartoccioni Band (Włochy), Oscillate (Polska) i Deltaphonic (USA) – wystąpią na jednym scenie, prezentując swoje autorskie wizje tego ponadczasowego gatunku muzycznego.

Marco Bartoccioni Band to włoski projekt, który łączy klasyczny blues z nowoczesnymi brzmieniami rocka i elektroniki. Zespół, kierowany przez wirtuoza gitary lap steel Marco Bartoccioniego, wykorzystuje takie instrumenty jak theremin i elektroniczne efekty, tworząc hipnotyzujące i energetyczne kompozycje.

Oscillate to polska formacja, która od 2004 roku eksperymentuje z bluesem, wprowadzając do niego elementy jazzu, rocka i innych gatunków. Zespół, dowodzony przez Krzysztofa Głucha, zaprezentuje na Batory Blues premierowy materiał ze swojej najnowszej płyty, łącząc różne pokolenia muzyków i przekraczając tradycyjne granice gatunku.

Deltaphonic, założony w Nowym Orleanie, to mieszanka rock and rolla, funku, soulu i bluesa w stylu Mississippi Hill Country. Zespół, którego liderem jest Andrew T. Weekes, zyskał międzynarodową renomę dzięki unikalnemu stylowi i inspiracjom zaczerpniętym z nowoorleańskiej sceny. Po wydaniu albumu „Maracuyero” w 2022 roku, zespół zapowiada nowy materiał na 2024 rok.

godz. 18.00, MDK Batory

fot. materiały organizatora

18 listopada, poniedziałek

Katowice

Warsztaty kolędnicze “Ślonskie kolyndowaniy”

Powróć do naszych tradycji oraz naucz się grać i śpiewać śląskie kolędy ludowe! Dzięki waszemu zaangażowaniu na zajęciach zostanie przygotowany repertuar, który zostanie odśpiewany i zagrany podczas odwiedzin kolędniczych w środowiskach osób potrzebujących. Zwieńczeniem projektu będzie występ grupy w orszaku kolędniczym w Domu Seniora i Domu Pomocy Społecznej w strojach. Zajęcia prowadzą Iga i Jakub Fedakowie, którzy są ekspertami z zakresu śląskiej muzyki tradycyjnej i etnografii. 

godz. 18.30, Miasto Ogrodów - Sala Muzykodrom

fot. materiały organizatora

Chorzów

Koncert niezobowiązująco musicalowy

Usłyszcie głosy i talenty studentów Akademii Muzycznej! Spotkacie się z żywiołem musicalu, z którym stykają się studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Na koncercie wysłuchacie najlepszych musicalowych utworów oraz autorskich kompozycji. Zetknijcie się z emocjami i wrażliwością, która zostanie zestawiona z pięknym śpiewem. To niezapomniana okazja, by doświadczyć nie tylko muzycznych doznań, ale i niezwykłego połączenia teatru, tańca i muzyki, które wprowadzą Was w świat pełen pasji, dramatyzmu i wzruszeń. Bądźcie świadkami wyjątkowego występu młodych artystów, którzy na pewno poruszą Wasze serca!

godz. 19.00, Teatr Rozrywki

fot. materiały organizatora

Spotkanie z Arturem Paczesnym oraz projekcja filmu “Tyle co nic” w kinie Grajfka

W ramach Klubu Filmowego Grajfka odbędzie się projekcja filmu „Tyle co nic” w reż. Grzegorza Dębowskiego – dramatu społecznego o rolnikach organizujących protest i poszukiwaniach prawdy po śmierci jednego z nich. Główny bohater postanawia przeprowadzić własne śledztwo, które odsłania prawdziwe powody śmierci oraz zmusza go do konfrontacji z postawami ludzi wokół niego.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z Arturem Paczesnym, odtwórcą głównej roli Jarka, który podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy nad filmem. Spotkanie poprowadzi Agata Śliwa.

godz. 18.00, Kino za Rogiem Grajfka

fot. materiały organizatora

19 listopada, wtorek

Katowice

Spektakl konkursowy: “Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” 

Przed Wami niezwykły spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, będący adaptacją książki Mateusza Pakuły – dramatopisarza, dramaturga i reżysera teatralnego. Opowiada o umieraniu ojca chorego na raka trzustki, ukazując bezradność, wściekłość oraz problemy, z jakimi boryka się służba zdrowia i Kościół wobec osób ciężko chorych. Spektakl jest wołaniem o pomoc dla tych, których cierpienie niepotrzebnie się przedłuża. Ta przejmująca historia poruszy każde serce.

godz. 20.00, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego

fot. materiały organizatora

Bytom

Spektakl „Przesłanie Ewy von Tiele-Winckler”

19 listopada o godzinie 18:00 odbędzie się wyjątkowy spektakl „Przesłanie Ewy von Tiele-Winckler”, inspirowany życiem Matki Ewy z Miechowic – fundatorki Zakładów Opiekuńczych i Ewangelickiego Diakonatu „Ostoja Pokoju” w Bytomiu. Spektakl, przygotowany z myślą o dzieciach, młodzieży oraz dorosłych, przekazuje uniwersalne wartości w formie zrozumiałej dla wszystkich. W przedstawienie wpleciono choreografię, która nadaje mu współczesny wyraz, angażując zarówno młodych aktorów, jak i widzów.

godz. 18.00, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1

fot. materiały organizatora

Sosnowiec

Stand-up Rafała Sumowskiego “Gra Półsłówek”

Już w ten wtorek wieczór pełen śmiechu ze stand-upem – nowy program „Gra Półsłówek”. Rafał Sumowski wkracza na scenę z humorem, który rozbawi każdego. Program pełen jest refleksji o codziennych absurdach, od „głupiej lodówki” po irytujących biznesmenów. Sumowski, z charakterystycznym dla siebie stylem, podejmuje się obrony swoich zaskakujących tez, a wynik tej próby może być naprawdę nieprzewidywalny!

godz. 19.00, Księgarnia (ul. Stanisława Małachowskiego 22)

fot. materiały organizatora

20 listopada, środa

Chorzów

Spektakl “Tryptyk baletowy”

W tę środę odbędzie się premiera spektaklu „Tryptyk baletowy” w reżyserii Krzysztofa Konopki. Wydarzenie obejmie trzy miniatury taneczne: „Arachne”, „Kometa” oraz „Alicja w Krainie Czarów”. „Arachne” opowiada historię zwykłej dziewczyny, która rzuca wyzwanie bogini, inspirowaną mitologiczną przypowieścią. „Kometa” to taneczna opowieść o nieszczęśliwej miłości, natomiast „Alicja w Krainie Czarów” przybliża świat maszeń, koszmarów, samoodkrywania i eskapizmu. Wszystkie trzy miniatury łączy postać kobiety, ukazanej w różnych życiowych sytuacjach.

godz. 18.00, CHCK

fot. materiały organizatora

Bytom

Spotkanie autorskie z Marcinem Hałasiem twórcą książki “Sekrety Bytomia”

20 listopada odbędzie się wyjątkowe spotkanie z autorem książki „Sekrety Bytomia” – Marcinem Hałasiem. Podczas tego wydarzenia, goście wspólnie z autorem odkryją fascynujące i kultowe miejsca w Bytomiu. W trakcie rozmowy odwiedzimy m.in. klub „Pyrlik”, poznamy historię powstania Opery Śląskiej, a także posłuchamy o Karin Stanek. Poruszone zostaną również tematy Polonii Bytom oraz tajemniczej historii bytomskiego lwa, który trafił przed bramę warszawskiego zoo w Pradze. To spotkanie pełne historii, które ożywią wspomnienia i pozwolą lepiej poznać to niezwykłe miasto.

godz. 18.00, BECEK

fot. materiały organizatora

Katowice

Prelekcja Katarzyny Ossolińskiej pt. "Światła miasta. Historia katowickich neonów"

W ramach tegorocznej edycji Akademickiego Tygodnia Książki odbędzie się prelekcja Katarzyny Ossolińskiej z CINiBA pt. „Światła miasta. Historia katowickich neonów”. Wydarzenie będzie miało miejsce w kontekście tematu przewodniego Tygodnia, którym jest „Selfizm. Jednostka w centrum, jednostka – konstrukt”.

Podczas spotkania prelegentka przedstawi historię katowickich neonów, które stały się ważnym elementem charakterystyki miejskiego krajobrazu. Neonowa architektura miasta, pełniąca rolę estetycznego i komunikacyjnego nośnika, zostanie omówiona w kontekście tożsamości Katowic oraz roli, jaką pełnią w budowaniu wizerunku jednostki w przestrzeni miejskiej.

godz. 12.00, CINIBA

fot. materiały organizatora

21 listopada, czwartek

Katowice

Koncert bryski “Hanami (re)tour”

Przed nami jesienny koncert bryski! Artystka swoją najnowszą płytą “biorę wdech (hikikomori)” inspiruje się Japonią. Muzyka głęboko nawiązuje do wschodnich klimatów. 

„Hanami to święto kwitnącej wiśni, o którym śpiewam na nowej płycie. Tak jak moja trasa, przypada na przełom marca i kwietnia, kiedy ulice japońskich miast ozdabiają gałęzie pięknych, różowych kwiatów. Czy te kwiaty pojawią się na moich klubowych koncertach? Czy usłyszycie jak śpiewam po japońsku? Tego na razie nie mogę zdradzić, ale gwarantuję że Hanami (re)Tour będziecie fantastycznym przeżyciem dla uszu i oczu!” - zachęca bryska.

godz. 20.00, Królestwo

fot. materiały organizatora

Dąbrowa Górnicza

Scena|anecS jazz - Tribute to polski jazz

21 listopada o godz. 19:00 na scenie głównej Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się wyjątkowy koncert w ramach projektu Tribute to polski jazz. To muzyczna podróż przez polski jazz lat 70. i 80., w nowoczesnych aranżacjach, przygotowana przez Tomasza Mądzielewskiego. Młodzi, utalentowani artyści wykonają kompozycje takich twórców jak Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski czy Jarosław Śmietana. Koncert, który zyskał uznanie podczas Mrowna Jazz Festiwal, to doskonała okazja, by usłyszeć ten unikalny repertuar w wykonaniu zespołu pełnego jazzowych mistrzów. To także część cyklu Scena|anecS, który zrywa barierę między artystą a publicznością, oferując bezpośrednią interakcję z muzyką.

godz. 19.00, Pałac Kultury Zagłębia

fot. materiały organizatora

Tychy

50. Tyskie Spotkania Teatralne - “Tajemniczy ogród”

Spektakl „Tajemniczy ogród” w reżyserii Teatru Zagłębia to nowatorska adaptacja klasycznej powieści Frances H. Burnett, która w nietypowy sposób podchodzi do tematu straty i jej wpływu na życie bohaterów. Opowieść o Mary Lenox i panu Cravenie – dwóch postaciach, które w różny sposób radzą sobie z utratą bliskich – staje się punktem wyjścia do refleksji nad tym, jak trudne doświadczenia kształtują nasze relacje i sposób postrzegania świata.

godz. 18.00, Teatr Mały Tychy

fot. materiały organizatora

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: mat. organizatorów / fot. AdobeStock, mat. organ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również