Wiadomości z Chorzowa

[ZDJĘCIA] Ruch na Hucie w Muzeum Hutnictwa. Można zobaczyć dokument założycielski Ruchu

  • Dodano: 2022-11-06 16:15

Oryginalne historyczne dokumenty Ruchu Chorzów, pamiątki, puchary i specjalne eventy dla gości – tak upłynęła premiera specjalnej wystawy czasowej „Najważniejszy pierwszy Ruch” w Muzeum Hutnictwa.

Ekspozycja w sposób symboliczny, ale też wielowymiarowy pokazuje historię klubu i jego sukcesy. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się m.in. dokument dot. założenia klubu (do niedawna uznawany za zaginiony), lista członków pierwszego zarządu Ruchu, archiwalne fotografie i pamiątki związane z drużyną. Ponadto zwiedzający będą mogli poznać okoliczności powstania klubu oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek związanych z drużyną – tak o specjalnej wystawie mówią pracownicy Muzeum Hutnictwa.

Wystawa, której premiera odbyła się w sobotę 5 listopada będzie dostępna do połowy miesiąca, a ekspozycji towarzyszą bezpłatne oprowadzania kuratorskie realizowane przez członków Stowarzyszenia „Wielki Ruch” w terminach:

  • 8 listopada (wtorek): 13.00/14.00 (wstęp do Muzeum bezpłatny)
  • 9 listopada (środa): 15.00
  • 10 listopada (czwartek): 15.00/16.00
  • 12 listopada (sobota): 11.30/12.00
  • 13 listopada (niedziela): 15.00/16.00
  • 15 listopada (wtorek): 13.00/14.00 (wstęp do Muzeum bezpłatny)

Premiera wystawy czasowej „Najważniejszy pierwszy Ruch” za nami

Co wydarzyło się w Muzeum Hutnictwa w sobotę? Trzeba przyznać, że plany organizatorów w hucznym otwarciu wystawy pokrzyżował wyjazdowy mecz Ruchu Chorzów z GKS-em Tychy, co sprawiło, że kibice wybrali doping swoich ulubieńców na Stadionie Miejskim w Tychach (gdzie Ruch zremisował z tyską drużyną 2:2). Nie sprzyjała również pogoda, więc trudno było spodziewać się tł umów. Spora grupa zobaczyła jednak wystawę czasową, korzystając z kuratorskiego oprowadzania.

W Muzeum Hutnictwa można zobaczyć m.in. dokument założenia klubu pochodzący sprzed 100 lat, który przez blisko 50 lat uważano za zaginiony. Mowa o piśmie z Polskiego Komitetu Plebiscytowego do Teofila Paczyńskiego. Na wystawie pojawiły się trofea Niebieskich, m.in. za mistrzostwo i Puchar Polski w 1974 roku czy bilety na mecze Ruchu Chorzów z lat 50-tych.

Zanim doszło do uroczystego otwarcia wystawy w Muzeum Hutnictwa miało miejsce podpisanie umowy o współpracy między instytucją, Ruchem Chorzów i Stowarzyszeniem „Wielki Ruch”. W uroczystości wzięli udział Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa, prezes Ruchu – Seweryn Siemianowski, Adam Kowalski – dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i Bartosz Horodecki, szef Stowarzyszenia Wielki Ruch.

Ruch Chorzów i Muzeum Hutnictwa to ambasadorowie naszego miasta. Te dwie instytucje są bowiem znane nie tylko w Chorzowie, choć jedna skończyła już 102 lata a druga w listopadzie będzie miała dopiero swój pierwszy rok istnienia. Pierwszym efektem podpisanego porozumienia jest otwarcie wystawy poświęconej Ruchowi. Wystawa jest niewielka ale zawiera kilka bezcennych historycznych perełek sprzed ponad 102 lat – relacjonował na Facebooku Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Impreza miała przede wszystkim wymiar rozrywkowy. Uwielbiające Niebieskich chorzowskie dzieciaki nie odpuściły tej okazji i chętnie wzięły udział w warsztatach w strefie małego kibica, konstruując instrumenty hałasujące dla kibiców, modele, breloki piłkarskie, koszulki kibicowskie. Podobało się im również tworzenie najdłuższego szalika kibica. Młodzi i dojrzali z wielką chęcią robili sobie zdjęcia z maskotką klubową, czyli ADLER-em.

Dorośli fani Ruchu Chorzów mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z autorami cyklu książek „Historia Ruchu Chorzów”, a także z Niebieskimi „old boyami” – Janem Rudnowem i Eugeniuszem Lerchem.

Zobaczcie naszą fotorelację!
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również