Wiadomości z Chorzowa

Zerówki w dwóch szkołach podstawowych do likwidacji? Radni podejmę decyzję

 • Dodano: 2022-01-21 14:30

Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 17 i nr 37 maja zostać zlikwidowane. Powód? Niewystarczająca liczba dzieci. Radni podejmą decyzję na najbliższej sesji Rady Miasta.

Mowa w tym przypadku o tzw. zerówkach w Szkole Podstawowej nr 17 i SP nr 37. Dwa oddziały przedszkolne mają uleć likwidacji z powodu niewystarczającej liczby uczęszczających do nich dzieci. Stosowne projekty uchwał w tej sprawie trafią pod obrady Rady Miasta. Radni zdecydują, co stanie się z oddziałami przedszkolnymi podczas sesji zaplanowanej na czwartek, 27 stycznia 2022.

Zamiar „przekształcenia” szkół przez likwidację oddziałów przedszkolnych dotyczy Szkoły Podstawowej nr 17 im. Jana Pawła II przy ul. Łagiewnickiej 16, a także Szkoły Podstawowej nr 37 im. Karola Grzesika przy ul. Ratuszowej 20.

Zgodnie z planem oba oddziały przedszkolne miałyby zostać rozwiązane do końca sierpnia tego roku (organ prowadzący, czyli miasto jest obowiązane na co najmniej 6 miesięcy przed terminem likwidacji, powiadomić o tym fakcie rodziców uczniów i właściwego kuratora oświaty).

Oddziały przedszkolne w szkołach, tzw. zerówki powstały ze względu na potrzebę obejmowania coraz większej liczby dzieci, wychowaniem przedszkolnym. W obecnej, niekorzystnej sytuacji demograficznej zasadne jest, by również ze względów organizacyjnych, oddział przedszkolny tzw. zerowy funkcjonował w obrębie przedszkola – czytamy w uzasadnieniu projektów uchwał.

„Zerówki” w SP nr 17 i SP nr 37 do likwidacji. Co zdecydują radni?

W przypadku SP nr 17 w bieżącym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego „zerówki” uczęszcza 12 dzieci sześcioletnich. Powodem likwidacji jest zbyt mała liczba uczniów - od kilku lat po rekrutacji w tym oddziale zostają wolne miejsca, które nawet w trakcie roku nie są wypełnione.

Od lat większość rodziców, których dzieci są zobowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne zapisuje swoje dzieci do sąsiadującego ze szkołą Przedszkola Nr 7. Przedszkole w swojej strukturze organizacyjnej prowadzi oddziały zamiejscowe, m.in. w budynku SP 17 – jeden oddział i w budynku SP 22 – dwa oddziały. Dzięki takiej organizacji, przedszkole może tworzyć oddziały wg grup wiekowych – tłumaczą projektodawcy.

Ponadto, w dzielnicy Chorzowa II, w Szkole Podstawowej nr 15 funkcjonuje oddział tzw. zerowy, do którego chodzi grupa 23 dzieci. Likwidacja „zerówki" w SP nr 17 ma zatem nie ograniczyć dostępu do edukacji przedszkolnej najmłodszym uczniom, którzy będą mogli korzystać z nauki w tym samym lub sąsiednim budynku przedszkola.

Podobna sytuacja panuje w SP nr 37 – tu również przygotowanie przedszkolne odbywa grupa 12 dzieci sześcioletnich i tak w oddziale zostaje wiele wolnych miejsc praktycznie przez cały okres roku szkolnego.

Od lat większość rodziców zapisuje swoje dzieci do Przedszkola Nr 4 na sąsiedniej ulicy lub w dalszej odległości do Przedszkola Nr 6 przy ul. Gałeczki 56 – pojawia się w uzasadnieniu projektu uchwały.

Radni podejmą decyzję w tej sprawie już w najbliższy czwartek podczas sesji Rady Miasta.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Bruno

  Kiedyś już zostały zlikwidowane szpitale teraz klasy co jeszcze zostanie zlikwidowane może tak zacząć od radnych.

 • AlbC

  Może zlikwidować ludzi którzy nie potrafią czytać? Na przykład ciebie.

 • :) i 9*-*

  Te niedźwiedź, jak czegoś nie rozumiesz to nie pisz. Dzbanie jeden…

 • Maniak Herbaty

  A co mają radni do braku dzieci w szkole???? Czerpiesz informacje z pasków tvpis czy jak??

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również