Wiadomości z Chorzowa

Zielona instalacja na budowie nowego PSZOKu

  • Dodano: 2021-06-29 06:15, aktualizacja: 2021-06-29 06:22

Wygląda jak winnica lub pole uprawne, ale zadanie ma zdecydowanie inne.

W Chorzowie Batorym, na terenie budowanego właśnie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych SORCIK, stanęło kilka rzędów niedużych drzewek.

To topole hybrydowe, których zadaniem jest wyciąganie i neutralizacja zanieczyszczeń ukrytych w ziemi

Przy ul. Stalowej powstaje drugi w Chorzowie PSZOK. Ma to ułatwić wywóz odpadów mieszkańcom dzielnicy Batory. Aktualnie muszą oni korzystać z PSZOKu zlokalizowanego w Chorzowie Starym. Nowa instalacja powstaje na terenie dawnych zakładów chemicznych, które przez lata działalności zdążyły zanieczyścić glebę. Teraz to zacznie się zmieniać dzięki kilku rzędom żywokołów topoli, którymi obsadzono usypaną wcześniej górę ziemi. Żywokoły zostały zasadzone ponad miesiąc temu i widać, że się przyjęły, ponieważ każdego dnia przybywa nowych, zielonych liści. Zielona instalacja zostanie już tutaj na dobre, ponieważ to proces rozłożony na lata. Zalesiony kawałek terenu będzie pielęgnowany i stanie się naturalną barierą separującą PSZOK od innych budynków zlokalizowanych w okolicy.

Zastosowaliśmy bardzo nowoczesne, innowacyjne metody remediacji tego terenu. Cała inwestycja czyli budowa PSZOK kosztowała 7 milionów złotych i pozyskaliśmy na nią ogromną dotację unijną, dzięki czemu inwestycja nie będzie obciążała budżetu naszego miasta - tłumaczy Marcin Michalik.

Dofinansowanie z NFOŚiGW na ten cel wyniosło niecałe 4 miliony zł. PSZOK ma być gotowy w marcu 2022 roku. 

Komentarze (3)    dodaj »

  • ...

    Zapewne niektórzy tzw. społecznicy prawej strony znowu będą narzekać, że to zły pomysł, nie w tym miejscu, za mało, za dużo itd.

  • karlus ze Hugobergu

    jakby zrobiono część w tzw."czynie społecznym"jak za komuny to by było jeszcze taniej,ale do tego brakuje ludzi.Każdy wyciąga ręke tylko po piniondze!

  • Edek

    To się pierwszy zgłoś społeczniku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również