Wiadomości z Chorzowa

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Kolei Śląskich

  • Dodano: 2023-06-07 12:30

Najważniejsze informacje dot. zmian w rozkładzie jazdy pociągów Kolei Śląskich, które będą obowiązywały w okresie 11 VI – 2 IX 2023 r.

Wraz z wejściem w życie czerwcowej korekty rozkładu jazdy przywrócimy obsługę odcinka Chałupki – Bohumín, a także postoje na przystanku Goczałkowice-Zdrój i (sezonowo) na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria.

Prowadzone remonty infrastruktury kolejowej spowodują zawieszenie postojów na przystankach Rybnik Paruszowiec oraz Bielsko-Biała Północ, jednak we współpracy z lokalnymi operatorami komunikacji miejskiej i miastami Rybnik oraz Bielsko-Biała zapewnimy możliwość honorowania biletów w liniach autobusowych umożliwiających dojazd do okolic przystanków. W dalszym ciągu będą prowadzone prace na linii kolejowej do Tarnowskich Gór, ale mając na uwadze wnioski podróżnych, przygotowaliśmy zmiany w obsłudze przystanków komunikacji zastępczej. W lipcu zakończą się zasadnicze prace w stacji Oświęcim. Z kolei pociągi kursujące pomiędzy Rybnikiem a Raciborzem zostaną skierowane trasą objazdową, a pominięte przystanki zostaną obsłużone komunikacją zastępczą.

Autobusy zostaną wprowadzone również w ostatnim tygodniu wakacji pomiędzy Wodzisławiem Śląskim a Chałupkami, co jest związane z budową przystanku Wodzisław Śląski Centrum. Na odcinku Bielsko-Biała Główna – Żywiec, Milówka – Zwardoń oraz Myszków Częstochowa w wybrane noce zostanie wstrzymany ruch pociągów, a przewóz będzie realizowany autobusami komunikacji zastępczej. Pociągiem Ornak dotrzemy do Zakopanego, a w drodze powrotnej wyjazd z Zakopanego zapewni pociąg PolRegio, który dowiezie pasażerów do Poronina na oczekującego Ornaka, który wyruszy w kierunku Katowic.

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w Liniowym Rozkładzie Jazdy publikowanym na stronie internetowej Spółki Koleje Śląskie oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach publikowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach). Liniowy Rozkład Jazdy - będący oficjalnym rozkładem jazdy Kolei Śląskich - zawiera pełne tabele rozkładowe poszczególnych linii na cały okres zamknięciowy.

Linia S1 Gliwice – Częstochowa

Linia S41 Tychy Lodowisko – Częstochowa

Wybrane pociągi przez cały termin wakacyjnego rozkładu jazdy będą zatrzymywały się na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria, zlokalizowanego blisko kompleksu rekreacyjnego Pogoria.

W noce od 18/19 do 22/23 czerwca pociągi kursujące w godzinach wieczornych i porannych na odcinku Myszków Częstochowa zostaną wstrzymane, a przewóz będzie realizowany autobusami komunikacji zastępczej.

Linia S18 Bytom – Gliwice

Pociągi będą odjeżdżać z Bytomia z peronu tymczasowego. Wejście na peron będzie możliwe z dwóch stron - od ulicy Zabrzańskiej oraz od dworca autobusowego. Tunel pod halą peronową zostanie zamknięty, a przejście pomiędzy obiema stronami miasta będzie możliwe poprzez tymczasowe przejście w poziomie szyn.

Linia S3 Katowice – Kraków Główny

Rozkład jazdy wieczornego Gibkiego Cuga z Krakowa do Katowic będzie wariantowany ze względu na naprawy infrastruktury na różnych odcinkach.

Linia S31 Oświęcim – Katowice

Zasadnicze prace związane z modernizacją stacji Oświęcim potrwają do 17 lipca. Codziennie od 11 do 18 czerwca oraz od 3 do 17 lipca pociągi kursujące w godzinach 10:00 – 16:00 zostaną zastąpione autobusami komunikacji zastępczej na odcinku Nowy Bieruń - Oświęcim.

Linia S5 Katowice – Zwardoń

Linia S51 Katowice – Zakopane

Od 11 czerwca do odwołania pociągi nie będą zatrzymywać się na przystanku Bielsko-Biała Północ ze względu na budowę wiaduktu w ciągu ul. Kwiatkowskiego. Dowóz do przystanku zostanie zapewniony autobusami MZK Bielsko-Biała, na podstawie ważnego biletu kolejowego. Szczegółowe informacje o organizacji ruchu, w tym o zakresie honorowania, liniach objętych honorowaniem, a także mapą przystanków znajdują się w dedykowanym materiale informacyjnym.

Wraz z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy pociągi będą ponownie zatrzymywać się na przystanku Goczałkowice-Zdrój. Postoje w Goczałkowicach-Zdroju będą realizowane wyłącznie przez pociągi linii S5.

Pociąg Sprinter Ornak będzie kursować od 24 czerwca do 31 sierpnia. Poranny pociąg dotrze do Zakopanego, z kolei popołudniowy kurs wyruszy z Poronina. Dojazd do Poronina zostanie zapewniony pociągiem PolRegio Podhalańskiej Kolei Regionalnej.

W dniach 3 – 7 lipca, 10 – 14 lipca oraz 22 – 24 sierpnia rozkład jazdy wybranych pociągów będzie wariantowany ze względu na planowane ograniczenia przepustowości na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe – Bielsko-Biała Główna, związane z budową wiaduktu oraz naprawą przejazdu.

W godzinach nocnych są planowane przerwy w ruchu wymagające uruchomienia komunikacji zastępczej. Autobusy zastąpią nocne pociągi w następujący sposób:

  • od 19/20 do 23/24 czerwca - na odcinku Milówka – Zwardoń,
  • 17/18 lipca - na odcinku Bielsko-Biała Główna – Żywiec,
  • 27/28 lipca, 28/29 lipca oraz 31 lipca/1 sierpnia - na odcinku Wilkowice Bystra – Żywiec,
  • od 7/8 do 10/11 sierpnia - na odcinku Łodygowice – Żywiec.

Linia S61 Czechowice-Dziedzice - Cieszyn

Od 11 czerwca ruch pociągów na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn będzie wstrzymany. Przewóz będzie realizowany autobusami komunikacji zastępczej. Wstrzymanie ruchu pociągów jest spowodowane naprawą obiektów.

Linia S7 Katowice – Racibórz

Linia S71 Katowice – Chałupki

Od 11 czerwca do 2 września remont peronów w Rybniku Paruszowcu spowoduje brak możliwości zatrzymywania się na przystanku. Dojazd do Paruszowca będzie realizowany autobusami KM Rybnik na podstawie ważnego biletu kolejowego. Szczegółowe informacje o organizacji ruchu, w tym o zakresie honorowania, liniach objętych honorowaniem, a także mapą przystanków, znajdują się w dedykowanym materiale informacyjnym.

Od 7 do 21 lipca będzie prowadzona naprawa infrastruktury na odcinku Rybnik Niewiadom – Sumina. Pociągi zostaną skierowane objazdem przez Jejkowice, a pominięte przystanki będą obsługiwane autobusami komunikacji zastępczej, kursującymi na odcinku Rybnik – Sumina.

Wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Wodzisław Śląski – Chałupki zostało zaplanowane w terminie 28 sierpnia – 1 września. Zamknięcie jest spowodowane budową przystanku Wodzisław Śląski Centrum.

Od 11 czerwca przywracamy połączenia do Bohumína. W pierwszej fazie przewóz będzie realizowany czeskim pojazdem ze skomunikowaniem w st.

Chałupki na podstawie biletu Kolei Śląskich. Docelowo, po uzyskaniu niezbędnych dopuszczeń, uruchomimy bezpośrednie pociągi w rel. Katowice – Bohumín.  Ograniczenia przepustowości będą miały miejsce również na odcinku Leszczyny – Rybnik, Sumina – Nędza oraz w stacji Orzesze. Z tego powodu układ połączeń nieco odbiega od rozkładu jazdy z poprzednich cykli (nastąpiły m.in. zmiany relacji niektórych pociągów).

Linia S8 Katowice – Lubliniec

Organizacja ruchu komunikacji zastępczej na modernizowanym odcinku Katowice – Tarnowskie Góry ulegnie zauważalnym zmianom.

Linia ekspresowa (S8) dodatkowo obsłuży przystanki Nakło Śląskie, Orzech Szkoła (w pobliżu st. Radzionków) oraz Chorzów Estakada / Chorzów Rynek (w pobliżu st. Chorzów Miasto).

Z kolei linia zwykła (S80) pominie Nakło Śląskie i obsłuży nowe przystanki: Tarnowskie Góry Osada Jana, Radzionków Knosały (w pobliżu st. Radzionków), Bytom Łużycka (w pobliżu st. Bytom Karb), Park Śląski Ogród Zoologiczny oraz Dąb Huta Baildon. Zmiany mają na celu zwiększenie dostępności, skrócenie czasu jazdy linii zwykłej oraz poprawę godzin odjazdu z popołudniowych kursów z Katowic. Dalsze skrócenia czasu jazdy, a tym samym poprawę godzin przyjazdu i odjazdu do/z Katowic, przewidujemy po zakończeniu stałych utrudnień drogowych w Chorzowie i Bytomiu.

We współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego zapewnimy wzajemne honorowanie biletów okresowych w autobusach Kolei Śląskich linii ekspresowej S8, linii zwykłej S80, a także na linii M3 oraz liniach tramwajowych na odcinku Chorzów Rynek - Chorzów Batory Dworzec PKP.


Pełny rozkład jazdy pociągów znajduje się w LINIOWYM ROZKŁADZIE JAZDY dostępnym na www.kolejeslaskie.pl.

Infolinia o utrudnieniach w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich, Biuro Obsługi Klienta, Obsługa osób z niepełnosprawnościami (czynna całodobowo przez 7 dni w tygodniu), tel.: + 48 32 428 88 88.

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Kolei Śląskich

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również