Dzięki spłuczce toaleta pozostaje czysta, ale jest tak często używana, że nie trudno o jej awarię. Istnieje kilka przyczyn, które odpowiadają za ewentualną usterkę. Aby rozpocząć naprawę, trzeba zdiagnozować przyczynę. W niektórych przypadkach problem łatwo usunąć i nie jest potrzebna pomoc hydraulika.
Jak działa spłuczka
Spłuczka jest urządzeniem zbudowanym z dwóch zaworów. Jeden doprowadza wodę do spłuczki, a drugi służy jako zawór spłukujący. Zawór, który doprowadza wodę ulega zamknięciu w momencie napełnienia spłuczki do określonego poziomu. Dzięki ramieniu z pływakiem dopływ wody zostaje odcięty. Z kolei zawór spłukujący zamyka się pod wpływem ciśnienia wody w spłuczce. W momencie naciśnięcia przycisku spłuczki zawór zostaje podniesiony i woda przelewa się do miski ustępowej – w ten sposób nieczystości zostają spłukane.
Przyczyny awarii spłuczki
Do podstawowych przyczyn awarii spłuczki zalicza się nieszczelny zawór spłukujący, co powoduje, że woda ciągle przelewa się do miski ustępowej. Gdy z kolei mamy do czynienia z nieszczelnym zaworem napełniającym, woda napełnia spłuczkę i dochodzi do wycieku. Kolejny powód przecieku to po prostu nieprawidłowe ustawienie pływaka sterującego zaworem napełniającym.
Właściwe ustawienie pływaka sterującego zaworem napełniającym
Pierwsza czynność, jaką należy wykonać to sprawdzenie pływaka sterującego. Jeżeli pływak jest usytuowany za wysoko, wówczas mechanizm napełniający może działać w nieprawidłowy sposób. Pływak jest połączony z zaworem odpowiedzialnym za doprowadzanie wody, a gdy jest za wysoko, zawór się nie domyka, więc woda napływa cały czas i znajduje ujście w przelewie awaryjnym. Zazwyczaj wystarczy ustawić pływak na odpowiedniej wysokości, aby zlikwidować przyczynę problemu. Także w sytuacji, gdy membrana jest zabrudzona, może się nie domykać. Membrana jest umiejscowiona w zaworze doprowadzającym i awaria może wyglądać tak samo jak w przypadku nieprawidłowo usytuowanego pływaka – powoduje ciągły napływ wody. Oczyszczenie membrany powinno pomóc, w przeciwnym wypadku konieczna będzie wymiana zaworu.
Uszczelka przyczyną cieknącej wody
W zaworze spłukującym przyczyną awarii często bywa uszczelka, która powoduje, że woda cały czas spływa wąskim strumieniem. Najpierw trzeba zakręcić zawór wodny. Po zdjęciu pokrywy spłuczki spuść wodę. Jeśli w zbiorniku pozostała jeszcze resztka wody, trzeba ją usunąć przy pomocy szmatki lub gąbki. Uszczelka jest umieszczona nad wylotem rury. Trzeba sprawdzić, czy nie dostał się pod nią brud lub jakiś inny element wymagający usunięcia. Gdy oczyszczenie nie zapewni oczekiwanego rezultatu, należy wymienić uszczelkę na nową. Jeśli wszystkie czynności wydają się zbyt skomplikowane, skorzystaj z oferty https://www.hydropomoc.pl. W przypadku znacznego uszkodzenia spłuczki jedynym sposobem na przywrócenie funkcjonalności toalety będzie jej wymiana. Ważny jest wybór odpowiedniego modelu spłuczki, aby jej ramię było dostosowane do wymiarów zbiornika. Najprościej kupić taką samą spłuczkę, jaka była używana do tej pory.