Wiadomości z Chorzowa

Co można zrobić za pomocą obróbki skrawaniem CNC?

  • Dodano: 2019-09-04 06:30, aktualizacja: 2019-09-04 09:37

Technologie CNC powoli wypierają ręczną obróbkę metali, tworzyw i innych materiałów. Wszystko dzięki temu, że są znacznie bardziej ekonomiczne, precyzyjne i szybkie. Stwarzają też bardzo szerokie możliwości wykorzystania, pozwalając na tworzenie powtarzalnych elementów różnego typu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak wykorzystuje się obróbkę skrawaniem CNC. 

Obróbka skrawaniem CNC a metody ręczne

Obróbka skrawaniem to proces polegający na usuwaniu małych części materiału w celu nadania mu pożądanej formy. Najpopularniejsze rodzaje obróbki skrawaniem to frezowanie, toczenie i szlifowanie. Do niedawna tokarki, frezarki czy szlifierki mogły być obsługiwane wyłącznie ręcznie. Taka produkcja nie była doskonała. Wymagała przede wszystkim wysokiej precyzji operatora maszyny. Trzeba było liczyć się z błędami, pewną niedokładnością oraz niezbyt szybkim tempem pracy. Usługi CNC znacznie zmieniły jednak rynek. CNC jest określeniem komputerowego systemu sterowania, który nadzoruje pracę dzisiejszych maszyn skrawających w wielu zakładach. Dzięki temu obróbka tworzyw sztucznych czy metali może być znacznie szybsza i dokładniejsza. Jak podkreślają specjaliści z firmy Womet, wystarczy odpowiednio zaprogramować maszynę, by wykonywała ona idealnie powtarzalne elementy, pracując znaczenie szybciej niż urządzenia ręczne. Gotowe produkty mają perfekcyjne kształty i wykończone, gładkie krawędzie.

Obróbka skrawaniem CNC ma liczne zalety:

  • wydajność – taka praca jest znacznie szybsza,

  • precyzja – błędy są zniwelowane praktycznie do zera,

  • wysoka powtarzalność elementów – komputer idealnie odtwarza zadane kształty,

  • ograniczenie strat materiałowych – poprzez lepsze planowanie pracy i unikanie pomyłek.

Precyzyjne skrawanie CNC – możliwości wykorzystania

Skrawanie od zawsze było wykorzystywane do obróbki metali – stali różnych typów, aluminium, mosiądzu, miedzi itp. Współcześnie jest jednak również stosowane do produkcji rozmaitych elementów z tworzyw. Technologia świetnie nadaje się do tworzenia precyzyjnych detali, dbając o ich idealne odwzorowanie. Nowoczesne obrabiarki pracują w wielu płaszczyznach, dlatego możliwości, jakie stwarza obróbka CNC metali i tworzyw, są znacznie szersze, a uzyskanie skomplikowanych form i nietypowych krzywizn jest obecnie o wiele łatwiejsze. Maszyny bez problemu radzą sobie z różnorodnymi materiałami znajdującymi szerokie zastosowanie w przemyśle, architekturze itp. – np. z kompozytami, drewnem. Wykorzystuje je wiele gałęzi przemysłu, np. branża:

  • przemysłowa,

  • motoryzacyjna,

  • meblowa,

  • drzewna,

  • oświetleniowa,

  • techniczna i wiele innych.

Co produkuje się, stosując usługi CNC?

Co zatem powstaje na sterowanych komputerowo frezarkach, tokarkach czy szlifierkach? Obróbka skrawaniem CNC ma bardzo szerokie zastosowanie. Z jej użyciem powstaje przede wszystkim ogrom elementów technicznych i mechanicznych wykorzystywanych do tworzenia rozmaitych konstrukcji. W ten sposób wytwarza się m.in. łożyska, koła zębate, mocowania, siłowniki, przekładnie, ich komponenty i wiele innych uniwersalnych części maszyn oraz przedmiotów codziennego użytku. Najchętniej technologię wykorzystuje się do tworzenia małych elementów o dużej ilości drobnych detali trudnych do odwzorowania w inny sposób. Ponadto usługi CNC wykorzystuje się do tworzenia form wtryskowych czy wykrojników. Metoda świetnie sprawdza się przy produkcji seryjnej, ale nadaje się również do tworzenia pojedynczych elementów. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.