Wiadomości z Chorzowa

Czy fotowoltaika może sprawdzić się w Toruniu?

  • Dodano: 2019-12-02 12:45

Fotowoltaikę kojarzymy z ogromnymi panelami montowanymi na dachach lub stojącymi na specjalnych farmach fotowoltaicznych. W mieście rzadko widujemy takie panele – czy to znaczy, że w gęstej zabudowie nie ma dla nich miejsca?

Fotowoltaika – najczęstsze zastosowania

Paneli słonecznych możemy używać wszędzie tam, gdzie możliwy jest stały dostęp do światła słonecznego. Dzięki temu wytwarzana jest energia. Czasy, gdy baterie słoneczne zasilały wyłącznie niewielkie urządzenia, takie jak kalkulatory, dawno minęły – obecnie mogą dostarczać energii do całych gospodarstw domowych, a nawet do zastosowań przemysłowych. Jedyną wadą obecnej technologii jest na razie zapotrzebowanie na stosunkowo dużą powierzchnię – dlatego jeżeli myślimy o samochodzie napędzanym energią słoneczną, na razie jedynym sensownym rozwiązaniem jest postawienie taką minielektrowni przy domu jako stacji ładowania. Fotowoltaika świetnie sprawdza się jako źródło zasilania wielkich budynków, takich jak magazyny czy hale produkcyjne – w dużym stopniu uniezależnia firmy od zewnętrznych dostawców energii, zmniejsza koszty, a może być nawet dodatkowym źródłem przychodu. Magazyny czy zakłady produkcyjne są praktycznie w każdym mieście, dlatego panele fotowoltaiczne z pewnością znajdą zastosowanie także w Toruniu.

Gdzie w Toruniu można zamontować panele słoneczne?

W przeciwieństwie do elektrowni wiatrowych, panele fotowoltaiczne są możliwe do niemal niewidocznego umieszczenia, np. na dachu czy fragmencie elewacji. Gdzie zatem można umieścić takie panele znaleźć w Toruniu? Konserwator zapewne nie wyrazi zgody na ingerencję w zabytkowe elewacje, jednak dachy to już inna sprawa. Jeżeli dach nie jest objęty ścisła ochroną konserwatora, to prawdopodobnie uzyskamy pozwolenie na montaż paneli fotowoltaicznych w tym miejscu. O fotowoltaice warto też myśleć przy nowych inwestycjach, a tych – także w Toruniu – nie brakuje, zarówno, jeżeli chodzi o osiedla, jak i domy jednorodzinne. Planując budowę domu warto zatem zajrzeć np. na stronę http://ozetechnologia.pl/94/fotowoltaika i dowiedzieć się, jakie rozwiązania możemy zastosować. 
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.