Wiadomości z Chorzowa

Czy można nie jeść śniadania?

  • Dodano: 2024-12-02 13:15, aktualizacja: 2024-12-09 20:21

Zastanawiasz się, czy śniadanie to naprawdę najważniejszy posiłek w ciągu dnia? Przez wiele lat to hasło było powtarzane przez specjalistów, ale czy to prawda? Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy można nie jeść śniadania, a także jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć pomijanie tego posiłku.

Czy każdy powinien jeść śniadanie?

Tak naprawdę jedzenie śniadania to indywidualna kwestia, która powinna być dopasowana do Twojego organizmu. Jeśli pominięcie tego posiłku powoduje u Ciebie senność, drażliwość czy też problemy z koncentracją, to warto wygospodarować odrobinę czasu od rana, aby przygotować i zjeść śniadanie. 

Jednak zdarzają się też osoby, które czują się lepiej, gdy nie zjedzą śniadania o wczesnej porze, a zamiast tego spożyją bardziej treściwe drugie śniadanie. Gorzej, jeśli pominięcie śniadania wynika przede wszystkim z zabiegania i braku czasu. Wtedy głód w połączeniu ze stresem mogą mieć negatywne skutki dla Twojego zdrowia. Wtedy postaw na alternatywne rozwiązanie np. w postaci cateringu dietetycznego – takiego jak ten ze strony https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/warszawa/. Dzięki temu nie musisz pomijać śniadania ze względu na brak czasu.

Jakie są skutki pomijania śniadania?

Regularne pomijanie śniadania może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Szczególnie dotyczy to osób, które nie stosują postu przerywanego, tylko z innych przyczyn lekceważą znaczenie śniadania. Sprawdź, jakie konsekwencje może mieć pomijanie śniadania.

Spadek koncentracji i energii

Pominięcie śniadania może skutkować obniżeniem poziomu energii i problemami z koncentracją – szczególnie w pierwszej części dnia. Z czego to wynika? Mózg potrzebuje glukozy do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego brak śniadania może doprowadzić do większego rozdrażnienia i zmęczenia, co znacznie zmniejsza efektywność.

Odczuwanie większego głodu w ciągu dnia

Jeśli ominiesz pierwszy posiłek i nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości kalorii, to możesz odczuwać większy głód w ciągu dnia. W konsekwencji doprowadzi to do zajadania głodu niezdrowymi przekąskami, a także spożycia większej ilości kalorii. Szczególnie warto o tym pamiętać, jeśli jesteś na diecie odchudzającej. Wówczas nagłe spożywanie nadmiernej ilości kalorii prowadzić do efektu jojo, dlatego rozwiązaniem może być catering składający się z 3-5 gotowych posiłków – jak np. na ten ze strony https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/wroclaw/. Dzięki temu częściej będziesz jeść śniadanie i unikniesz problemów z podjadaniem między posiłkami.

Niższa wrażliwość insulinowa

Wielu specjalistów podkreśla, że regularne spożywanie śniadania może pozytywnie wpływać na wrażliwość na insulinę. Częste pomijanie tego posiłku niekiedy prowadzi do problemów z gospodarką cukrową, co ma negatywne skutki dla osób z cukrzycą typu 2., insulinoopornością czy hipoglikemią reaktywną.

Niedobory składników odżywczych

Warto jeść śniadanie także ze względu na możliwość dostarczenia organizmowi wielu ważnych składników odżywczych. Wystarczy, że przygotujesz prawidłowo zbilansowany posiłek, w którym znajdzie się białko, błonnik, witaminy i minerały. Dzięki temu nie dopuścisz do niedoborów, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie.

Problemy z układem pokarmowym

Czy wiesz, że pomijanie śniadania może zaburzyć naturalny rytm trawienia? Niekiedy prowadzi to do dyskomfortu trawiennego lub zgagi. Jeśli dostrzegasz u siebie takie problemy, to zadbaj o regularne spożywanie śniadań, które wspomagają perystaltykę jelit. Świetnie sprawdzą się produkty bogate w błonnik np. pełnoziarniste pieczywo, a także produkty mleczne fermentowane typu kefir i maślanka.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.