Wiadomości z Chorzowa

Czy w 2024 roku farma fotowoltaiczna wciąż się opłaca? Przekonaj się!

  • Dodano: 2024-05-21 14:45

Farmy fotowoltaiczne jeszcze do niedawna cieszyły się ogromną popularnością. Ostatnimi czasy nieco przygasła, ponieważ na rynku odnawialnych źródeł energii nastąpiły znaczne zmiany. Jak wygląda to w praktyce? Czy w bieżącym roku montaż farmy fotowoltaicznej jest opłacalny? Przeczytaj poniższy artykuł!

Osoby posiadające własny grunt oraz nakłady finansowe często zastanawiają się, jaka inwestycja będzie dla nich najlepiej opłacalna. Odpowiedzią mogą być farmy fotowoltaiczne. Dowiedz się, jak wygląda to od strony finansów!

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna zwana jest potocznie elektrownią słoneczną. To system współpracujących ze sobą paneli PV wykorzystujących promieniowanie słoneczne do produkowania energii elektrycznej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku przydomowej instalacji fotowoltaicznej, jednak w większym stopniu. Farmę fotowoltaiczną określić można jako wielkopowierzchniową instalację łączącą setki lub tysiące modułów PV, przeważnie o mocach z zakresu od 0,5 MWp do 5 MWp. Fotowoltaika od lat stanowi dobrą opcję inwestycyjną. Jak wygląda to w tym roku?

Opłacalność farmy fotowoltaicznej w 2024 roku

Aby utworzyć farmę fotowoltaiczną, należy posiadać odpowiedni wkład finansowy. Wydatki na jej budowę zależą m.in. od mocy systemów, dostawcy, lokalizacji i wielu innych. Standardowa cena netto waha się w przedziale 2400-3600 zł/kw. Inwestycja będzie tańsza, jeśli inwestor posiada własne grunty, w związku z czym nie musi ich dzierżawić. Szacuje się, że farma fotowoltaiczna kosztująca średnio 2,4 mln zł powinna zwrócić się po 8 latach, a każdy kolejny rok jest już dla inwestora czystym zyskiem. W ciągu 30 lat na takiej farmie zarobić można nawet do 8,5 mln zł, zatem zysk po odjęciu kosztów inwestycji wynosi około 6 mln zł!

Zarabianie na farmie fotowoltaicznej odbywa się drogą produkcji i sprzedaży prądu zgodnie z systemem net billing. Energia wyprodukowana przez panele słoneczne i niezużyta bezpośrednio przez właściciela jest przesyłana do sieci – można na niej sporo zarobić. Zwłaszcza jeśli farma jest rozległa. Podsumowując, to bardzo dobra inwestycja także w 2024 roku.

Kto może założyć farmę fotowoltaiczną?

Farmę fotowoltaiczną może założyć każdy, kto posiada odpowiednią powierzchnię gruntu (lub go dzierżawi) oraz dysponuje stosownym nakładem finansowym. To duży wydatek jednorazowy, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na taki sposób zarabiania. Dodatkowo należy spełnić kilka warunków, wśród których najważniejszymi są:

  • powierzchnia terenu pod budowę nie mniejsza niż 2 ha (to minimum, które umożliwi dostarczenie 1 MW energii);
  • szerokość działki przynajmniej 50 m;
  • brak obiektów, które mogłyby rzucać cień na panele, w pobliżu inwestycji;
  • odpowiednia odległość farmy od domów sąsiednich.

Warto zaznaczyć, że inwestor może zdecydować się na złożenie wniosku o dofinansowanie budowy farmy fotowoltaicznej ze środków Unii Europejskiej. To wsparcie, które widocznie przyspieszy zwrot kosztów inwestycji. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.