Wiadomości z Chorzowa

Domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę - od kiedy?

  • Dodano: 2022-02-08 09:45

Domy do 70 m2 na zgłoszenie – tak brzmi jeden z postulatów Nowego Polskiego Ładu. Co to oznacza dla osób, które chcą rozpocząć budowę niewielkiego budynku mieszkalnego? Od kiedy można budować domy wolnostojące na zgłoszenie i jakich formalności należy dopilnować?

Domy bez pozwolenia – 70 m2 własnej posiadłości

Jeśli zastanawiasz się pomiędzy wyborem mieszkania w miejskiej zabudowie, a stworzeniem własnego wolnostojącego budynku na potrzeby mieszkalne o stosunkowo niedużej powierzchni, warto poznać nowe prawo budowlane. Zakłada ono, że domy jednorodzinne do 70 m2 mogą być tworzone bez pozwolenia, na tzw. zgłoszenie. Oznacza to, że nie trzeba czekać na decyzję administracyjną, zatrudniać kierownika budowy czy prowadzić dziennika budowy.

Nowelizacja ustawy ma przyspieszyć proces tworzenia niewielkich domów mieszkalnych i ułatwić procedury budowlane. Należy jednak pamiętać, że dom jednorodzinny na zgłoszenie nie może mieć więcej niż dwóch kondygnacji i musi być zgodny z warunkami planu zagospodarowania przestrzeni, określonymi dla danego obszaru, na którym znajduje się działka inwestora.

Jak wyglądają projekty domów do 70 m2?

Nowoczesne, przemyślane projekty domów na zgłoszenie, zapewniają odpowiednią funkcjonalność przestrzenną. Dzięki dobrze zorganizowanej przestrzeni możesz zbudować dom nawet do 95 m2, o ile do metrażu całkowitego wliczysz poddasze, którego wysokość nie przekracza 2,5 m. W ten sposób możesz stworzyć prawdziwie funkcjonalny, dopasowany do swoich potrzeb dom wolnostojący, bez oczekiwania na pozwolenie administracyjne.
Sprawdź, jakie propozycje na domy bez pozwolenia 70 m2 przedstawiają architekci. Jeśli wybierzesz projekt, który zakłada wykorzystanie ekonomicznych materiałów, możesz liczyć na pełne wykorzystanie potencjalnie dostępnej przestrzeni. Dzięki wybranym rozwiązaniom, możesz stworzyć dom dla całej rodziny, nieprzekraczający zakładanych przez ustawę 70 m2, w którym znajdzie się kilka sypialni, dwie łazienki i przestrzeń wypoczynkowa.

Dodatkowym atutem wolnostojących domów jednorodzinnych są oczywiście przydomowe podwórka, które zapewniają bezpieczną przestrzeń do zabawy dla dzieci, miejsce na zaparkowanie auta oraz ogród rekreacyjny, w którym można spędzać wolne chwile – jest to atrakcyjna alternatywa dla miejskich mieszkań.

Domy bez pozwolenia 70 m2 – o czym trzeba pamiętać?

Chcąc skorzystać z możliwości budowy domu na zgłoszenie, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba być prawnym właścicielem działki, na której ma powstać dom. Celem budowy ma być zapewnienie sobie przestrzeni mieszkalnej, tzn. w domu musi przebywać inwestor z rodziną.

Od kiedy można budować domy bez pozwolenia? Ustawa wchodzi w życie z dniem 3 stycznia 2022. Dzięki niej, już po przedstawieniu projektu wraz ze zgłoszeniem budowy, możesz niezwłocznie rozpocząć realizację wybranego projektu. Przejrzyj projekty domów dostępne od ręki – jest to tani i prosty sposób na przyspieszenie wszystkich formalności.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.