Wiadomości z Chorzowa

Foteliki dla dzieci - jakie modele są najlepsze?

  • Dodano: 2023-02-21 08:00, aktualizacja: 2023-02-21 08:11

Każdy rodzic dziecka do 12. roku życia jest zobligowany do przewożenia podopiecznego w foteliku samochodowym. Niedostosowanie się do tych przepisów grozi mandatem, a w przypadku kolizji może przyczynić się do wystąpienia poważnych obrażeń. Jaki fotelik wybrać, aby zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa?

Foteliki obrotowe - czy warto?

Foteliki obrotowe to nowoczesne rozwiązanie wykorzystujące połączenie klasycznych fotelików samochodowych z bazą obrotową. Umożliwia on zmianę kąta ustawienia siedziska od 90 aż do 360 stopni. Te rozwiązanie zbiera rosnące grono zwolenników, zwłaszcza ze względu na możliwość obrócenia fotelika w kierunku zależnym od wymagań sytuacji. Najczęściej spotkamy się z koniecznością wypięcia malca lub ponownego usadzenia go w samochodzie. Znacznie łatwiej wykonać tę czynność, jeżeli obrócimy siedzisko w stronę drzwi, gdyż tym samym nie będziemy zmuszeni do schylania się do wnętrza pojazdu, aby dokładnie zapiąć pasy bezpieczeństwa. Ponadto takie rozwiązanie pozwala również na przewożenia malucha zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Co ważne foteliki obrotowe służą do przewożenia dzieci od urodzenia do osiągnięcia przez nie 18 kilogramów, czyli mniej więcej do czwartego roku życia.

Foteliki samochodowe Isofix - co to?

Foteliki samochodowe z systemem Isofix znaleźć można praktycznie wszędzie. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na bezproblemowy montaż fotelika bez konieczności używania pasów bezpieczeństwa. Otóż w tym przypadku wykorzystuje się uchwyty zamontowane na stałe w pojeździe, znajdujące się pomiędzy oparciem a siedziskiem tylnych foteli samochodu. Foteliki isofix wyposażone są w system dwóch złączy, które wsuwa się w szczelinę siedziska, do momentu aż zahaczą o owo mocowanie. Dzięki temu sami zamontujemy go sprawnie i szybko osiągając przy tym maksimum bezpieczeństwa oraz stabilności. Warto zauważyć, że system ten powstał z myślą o szerokiej standaryzacji, przez co skorzystamy z niego niezależnie od samochodu, jakim jeździmy. Ta zasada odnosi się jednak do pojazdów wyprodukowanych w Unii Europejskiej od 2011 roku, natomiast w innych modelach może istnieć ryzyko, że spotkamy się z innym typem mocowania.

Foteliki samochodowe dla noworodków

Fotelik samochodowy dla noworodka jest potrzebny świeżo upieczonym rodzicom już pierwszego dnia po narodzinach. Bez niego nie powinniśmy transportować maluszka autem, gdyż nie zapewniamy mu pełni bezpieczeństwa. Co ważne pierwszy fotelik powinien być mocowany tyłem względem kierunku jazdy. Takie ustawienie powoduje, że skorupa siedziska efektywniej pochłania siłę podczas zderzenia, a energia rozkłada się na całej powierzchni pleców, zmniejszając tym samym zakres obrażeń. Tutaj sprawdza się zarówno klasyczne foteliki, jak i foteliki obrotowe. warto również pamiętać o łatwym montażu i sposobie stabilizacji środka transportu, jakim jest fotelik. Bezpieczeństwo dziecka to podstawa i należy stawiać je na pierwszym miejscu, zapewniając mu tym samym pełnię komfortu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.