Wyrywanie zęba nie kojarzy nam się z niczym pozytywnym. Raczej większość z nas się obawia wizyty u dentysty, a wyrwania zęba, to już w ogóle. Na czym polega usuwanie chirurgiczne zębów? Ile taki zabieg trwa? Już za moment poznamy odpowiedzi na wszystkie pytania.
Proces wyrywania zęba
Usuwanie zęba to zabieg chirurgiczny, który jest wykonywany jedynie w gabinetach stomatologicznych. Zabieg ten polega na wyrwaniu całkowitym zęba z zębodołu przy użyciu narzędzi do tego stworzonych. Zabieg jest przeprowadzany najczęściej przy miejscowym znieczuleniu. Jednak wszystko jest zależne od indywidualnych preferencji pacjenta. Należy także zwrócić uwagę, że przy podaniu leków odpowiednich znieczulających samo czucie pozostaje zachowane w pełni. Pacjent jednak pomimo znieczulenia może odczuwać delikatny ucisk.
Przed procesem wyrwania zęba, dentysta przeprowadza wywiad, który ma określić stan ogólny zdrowia pacjenta. Konieczne także jest wykonanie wcześniejsze zdjęcie rentgenowskiego, po którym dentysta oceni sam stan zęba oraz zadecyduje, czy nadaje się on rzeczywiście do usunięcia. Proces wyrwania zęba sam w sobie rozpoczyna się od zerwania wiązadeł, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie zęba w zębodole.
Jak wygląda usuwanie chirurgiczne zębów?
Do usunięcia chirurgicznego zębów trzeba się odpowiednio przygotować. Stomatolog musi w pierwszej kolejności ocenić anatomiczne warunki do przeprowadzenia zabiegu. Wykorzystać w tym celu może badania krwi, tomografię stożkową, czy też pantomograficzne zdjęcie.
Najczęściej ósemki (zęby mądrości) są usuwane chirurgicznie. Ich tradycyjne usuwanie zęba jest owiane bardzo złą sławą. Krąży wiele plotek o bolesności tegoż zabiegu. Zęby usuwa się najczęściej w miejscowym znieczuleniu. Znieczulenie to neutralizuje bardzo nieprzyjemne doznania. Pacjent odczuwa jedynie nacisk, który jest wywierany na tkanki podczas operacji.
Zależnie od warunków anatomicznych, zabieg może wyglądać całkiem inaczej. Gdy ząb jest już wyrżnięty, to najczęściej wystarczy go rozchwiać narzędziami i wyjąć w całości z zębodołu. Na pewno większym wyzwaniem są zęby dolne mądrości, czy też takie zęby, które się jeszcze nie wyrżnęły do końca.
Po wykonaniu takiego zabiegu chirurg zakłada często szwy. Zapobiegają one rozejściu się rany, ułatwiają gojenie oraz zmniejszają krwawienie. Zdejmuje się je typowo w siedem dni po zabiegu, ale niekiedy stomatolog podejmuje decyzję o pozostawieniu szwów na nieco dłużej.
Z uwagi na znacznie łatwiejszą procedurę oraz o wiele niższe ryzyko powikłań, największą popularnością cieszą się zabiegi w miejscowym znieczuleniu. Niekiedy pojawia się jednak konieczność zastosowania narkozy. Wskazaniami do zastosowania ogólnego znieczulenia w stomatologii, to ekstrakcja wielu zębów, spory lęk przed zabiegiem w miejscowym znieczuleniu, uczulenie na leki, jak i także pacjenci niewspółpracujący.
Znieczulenie ogólne polega na tym, że pacjentowi są podawane leki, które wprowadzają go w stan podobny do snu, podczas którego się nie odczuwa bólu. Przed wprowadzeniem pacjenta w narkozę konieczna jest konsultacja z anestezjologiem oraz wypełnienie specjalnej ankiety. Po zakończonym zabiegu następuje oczywiście wybudzenie. Po narkozie trzeba odczekać kilka godzin, aby pacjent do siebie mógł dojść. W razie wystąpienia pewnych objawów konieczny będzie znacznie szybszy kontakt z lekarzem. Czas reakcji oraz koordynacja ruchowa po narkozie ulegać może osłabieniu, a więc nie należy prowadzić w dniu zabiegu samochodu.
Ile trwa usuwanie chirurgiczne zębów?
Czas trwania zabiegu usuwania chirurgicznego zębów jest uzależniony od bardzo wielu przeróżnych czynników. O czym mowa? Chodzi o warunki anatomiczne, liczbę usuwanych zębów, dodatkowe procedury, doświadczenie chirurga stomatologicznego oraz także dostępnych narzędzi i metod.
Przy warunkach anatomicznych sprzyjających oraz przy ustawieniu nieskomplikowanym zęba, sprawny dentysta jest w stanie się pozbyć zęba w bardzo krótkim czasie. Jednak należy pamiętać, że procedura sama w sobie trwa znacznie dłużej. Przed ekstrakcją lekarz podaje znieczulenie. Należy odczekać kilka minut i wtedy dopiero się przystępuje do operacji właściwej. Ranę po zabiegu zabezpiecza się szwami. Często się stosuje, podanie osocza bogatopłytkowego, ozonowanie oraz także inne czynności, które mają na celu wspomaganie samego procesu gojenia. Wszystko to znacznie wydłuża zabieg o następne minuty. Trzeba się z tym liczyć. Oczywiście o wszystkim powie nam stomatolog przed zabiegiem.
Najgorsze co możemy zrobić, to zwlekać z umówieniem się do dentysty. Pamiętajmy, że na wizytę się troszkę czeka, a jeden zepsuty ząb może doprowadzić do istnej katastrofy w naszej jamie ustnej. Gdy pójdziemy po raz pierwszy do dentysty, to przekonamy się na własnej skórze, że strach nas sparaliżował, a w rzeczywistości nic takiego strasznego się nie działo. Co więcej, w przyszłości będziemy z przyjemnością chodzić do dentysty. Grunt to znaleźć naprawdę dobrego stomatologa.