Wiadomości z Chorzowa

Jak oszczędzać pieniądze w domu i w firmie? 5 sprawdzonych sposobów

  • Dodano: 2022-11-07 06:30, aktualizacja: 2022-11-07 06:37

Oszczędzanie jest tematem, który ma znaczenie zarówno w codziennym życiu, jak i w życiu firmy. Czasy nie są łatwe, każde dodatkowe 100 zł jest więc warte wysiłku. Dzisiaj mam dla Was 5 prostych zasad, które pozwolą Ci na spore oszczędności zarówno w domu, jak i w firmie. Każdą z tych zasad z łatwością wprowadzisz w życie od zaraz, a na ich efekty nie trzeba będzie długo czekać. Gotowy? No to zaczynamy!

Kontroluj wydatki

Plan jest podstawą. Chodzi tu zarówno o planowanie większych wydatków i trzymanie się tego planu, jak i o prowadzenie dokładnej kontroli swoich wydatków. W jaki sposób to robić? Możliwości jest wiele. Wystarczy zwykły arkusz kalkulacyjny i skrupulatne zapisywanie wszystkich wydatków. Być może okaże się, że część z nich była zupełnie niepotrzebna? Może na którejś pozycji z listy można byłoby zaoszczędzić? Warto to sprawdzić!

Kupuj taniej

Zarówno kupując ubrania, środki czystości czy inne produkty do domu, jak i artykuły biurowe zdecydowanie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest ich zakup w Internecie. Trudno w zasadzie znaleźć jakikolwiek produkt, który bardziej opłaca się kupić w sklepie stacjonarnym, gdzie do ceny doliczane są przecież dodatkowe koszty np. za wynajem lokalu. Miejscem, gdzie kupisz artykuły biurowe online jest np. sklep Papiernicza. Artykuły codziennego użytku z łatwością znajdziesz w serwisach zakupowych w sieci.

Weryfikuj koszty usług

Niemal każdy z nas opłaca jakieś usługi. Serwis z filmami, których właściwie nie oglądasz? Konto bankowe z dodatkowymi kosztami za kartę debetową? A może subskrypcje jakichś programów, których i tak nie używasz? Zweryfikuj takie usługi i rozwiąż się z nimi, by nie tracić bezsensownie swoich funduszy.

Twórz odpowiednie nawyki

Nawyki są podstawą do osiągnięcia stabilności finansowej czy nawet bogactwa. Mówią o tym książki słynnych milionerów, którzy doszli do swojej pozycji właśnie dzięki nawykom. Możesz np. zrezygnować z jedzenia na mieście. Możesz odkładać każde 5 zł, które wpadnie Ci do portfela. Są jeszcze prostsze sposoby oszczędzania - nawyk wyłączania światła, gdy wychodzisz z pokoju, zakręcania wody przy myciu zębów. To proste czynności, które pozwalają na osiągnięcie doskonałych efektów.

Twórz poduszkę finansową

Bez względu na to, ile zarabiasz, około 20% Twoich zarobków powinieneś odłożyć. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Nawet niewielkie kwoty odłożone regularnie po niedługim czasie dadzą sporą sumę. A jeśli oszczędzanie wejdzie Ci w nawyk, bardzo szybko stworzysz poduszkę finansową i zabezpieczysz się na przyszłość.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.