Idealny pokój dla dziecka powinien być nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Urządzenie go na wczesnym etapie rozwoju malucha jest trudnym zadaniem - zwłaszcza, że pomieszczenie to musi łączyć wiele funkcji. Jakich zasad warto trzymać się przy projektowaniu takiej przestrzeni?
Podpowiada Mroomy.com
Jakie strefy trzeba wyznaczyć w pokoju dziecka?
Pokój dziecięcy to często bardzo ograniczona przestrzeń, w której rodzic musi przewidzieć miejsce na strefę wypoczynku, nauki i zabawy. Pokój dziecka powinien zostać wyposażony co najmniej w łóżko, biurko oraz meble do przechowywania. Nierzadko chcemy stworzyć w nim również miejsce do zabawy lub strefę kreatywności, w której malec będzie mógł wykonywać różne prace plastyczne i techniczne. Pomieszczenie warto podzielić zatem na kilka płaszczyzn, które zostaną od siebie oddzielone za pomocą odpowiednich mebli lub kolorów na ścianach. Należy pamiętać przy tym, że wystrój pokoju dziecięcego ma wpływ nie tylko na estetykę tego wnętrza. Za pomocą odpowiednich barw i wzorów rodzic jest w stanie stworzyć aranżację, która będzie wspierała prawidłowy rozwój dziecka, na przykład poprzez pobudzanie jego wyobraźni.
Jakie rozwiązania warto stosować w pokoju dziecka?
Projektując pokój dziecięcy, najczęściej mierzymy się z problemem braku dostatecznej ilości miejsca oraz z ryzykiem zagracenia przestrzeni. Przed trudnym zadaniem stoją przede wszystkim rodzice, którzy muszą zaaranżować funkcjonalnie niewielkie pomieszczenie w bloku, pokój ze skosami czy wspólny pokój dla rodzeństwa. Sprzymierzeńcami w walce z ograniczoną przestrzenią okazują się między innymi antresole oraz meble na wymiar, które pozwalają w pełni wykorzystać dostępne miejsce i zagospodarować funkcjonalnie nie tylko podłogi, ale i ściany pokoju.
Popularnością cieszą się także meble kompaktowe, takie jak półkotapczany (łóżka składane na ścianę) czy łóżka piętrowe, pod którymi znajdzie się miejsce na meble do przechowywania.
Idealny pokój dla dziecka ma sprzyjać rozwijaniu samodzielności, dlatego elementy wyposażenia takiego wnętrza powinny mieć odpowiednie rozmiary. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom malec nie będzie potrzebował pomocy rodzica, aby na przykład sięgnąć po książkę na najwyższej półce. Przy projektowaniu pokoju dziecięcego warto pomyśleć również o detalach. Duże znaczenie mają wykorzystane materiały wykończeniowe, które powinny być bezpieczne i praktyczne. Ściany pomieszczenia najlepiej pomalować farbą zmywalną lub pokryć tapetą, która dobrze znosi częste mycie na mokro. Aby uniknąć bałaganu, należy przewidzieć także liczne rozwiązania ułatwiające utrzymanie porządku, jak kosze czy pudełka na zabawki, klocki, książeczki.
Idealny pokój dla dziecka a zainteresowania malucha
Dziecko spędza w swoim pokoju wiele godzin w ciągu dnia, bawiąc się, ucząc, odrabiając lekcje czy odpoczywając. Kiedy rodzic projektuje pokój dziecięcy, nie może więc nie wziąć pod uwagę preferencji i oczekiwań jego przyszłego lokatora. Idealny pokój dla dziecka powinien odzwierciedlać jego zainteresowania, jednocześnie pozostając przy tym wnętrzem estetycznym, funkcjonalnym i sprzyjającym harmonijnemu rozwojowi. Z tego względu pokój malucha w wieku 2-5 lat znacząco różni się zwykle od pokoju dziecka, które wkroczyło już w wiek szkolny.
Wiedząc, co dziecko lubi i jak spędza swój wolny czas, rodzic jest w stanie łatwiej wskazać nie tylko motyw przewodni aranżacji, ale również preferowaną kolorystykę i niezbędne umeblowanie. Przykładowo, w pokoju dla energicznego chłopca, który interesuje się sportem, nie powinno zabraknąć miejsca na bezpieczną aktywność fizyczną. Pomieszczenie można wyposażyć więc chociażby w kosz do koszykówki Z kolei w pokoju dziewczynki, która uwielbia czytać książki, warto stworzyć miejsce do relaksu z lekturą. W takim kąciku doskonale sprawdzi się na przykład fotel wiszący.
Biorąc pod uwagę zainteresowania dziecka, rodzic nie może zapominać o podstawowych zasadach kreowania dziecięcej przestrzeni. We wnętrzu warto unikać zatem nadmiaru wzorów i kolorów, które mogą niepotrzebnie rozpraszać malucha podczas nauki. Sięgając po wzorzyste tapety lub mocniejsze barwy farb ściennych, należy dobierać je odpowiednio do funkcji danej strefy. Dzięki temu prostemu zabiegowi można ułatwić dziecku zasypianie, wspierać dziecięcą kreatywność, a także motywować malucha do nauki.