Jeśli zastanawiasz się nad wizytą u ortopedy, to prawdopodobnie dopadły Cię problemy z kośćmi albo masz problemy z kręgosłupem. Ortopedzi to jedna z najbardziej zapracowanych grup lekarzy. Codziennie diagnozują i leczą choroby układu kostnego oraz tkanek wchodzących w skład układu ruchu. W tym artykule chcemy Ci przedstawić, jak wygląda pierwsza wizyta u ortopedy i jak się do niej przygotować.
Kim jest ortopeda?
Podstawowym zadaniem ortopedy jest diagnostyka i leczenie chorób układu ruchu. Oznacza to, że specjalista ten zajmuje się problemami zdrowotnymi związanymi z układem szkieletowym. Jednak to, co nazywamy układem ruchu, to nie tylko same kości, ale również mięśnie czy stawy. Właśnie te obszary obejmuje leczenie ortopedyczne. Tak szeroki zakres kompetencji sprawia, że ortopeda posiada ogromną wiedzę na temat anatomii człowieka.
Co istotne - ortopeda zajmuje się zarówno leczeniem dzieci, jak i dorosłych.
Jakie choroby leczy ortopeda?
Pierwsza wizyta u ortopedy często pojawia się już w wieku dziecięcym. Jednym z najczęściej leczonych problemów w gabinetach ortopedycznych są wady postawy u dzieci. Jeśli dziecko się garbi, jedno ramię ma wyżej od drugiego, występuje u niego skolioza czy problemy z miednicą, to wizyta u ortopedy jest jak najbardziej wskazana.
Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, ortopeda zajmuje się leczeniem:
- złamań, skręceń, zwichnięć,
- nowotworów kości,
- płaskostopia,
- haluksów,
- schorzeń kręgosłupa,
- zapaleń stawów i kości,
Lista dolegliwości, z którymi warto udać się do ortopedy jest długa. Jeśli zauważysz u siebie problem związany z poruszaniem się, nie zwlekaj i zarejestruj się do ortopedy.
Jak wygląda pierwsza wizyta u ortopedy?
Można powiedzieć, że pierwsza wizyta u ortopedy nie odbiega niczym od wizyty u innego lekarza specjalisty. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, który ma mu pomóc w diagnozie problemu. Przygotuj się na pytania dotyczące przebytych chorób, kontuzji czy aktualnie przyjmowanych leków.
Na pierwszą wizytę zawsze warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną. W większości przypadków ortopeda będzie wymagał zdjęcia RTG, na które skierowanie może wydać lekarz pierwszego kontaktu. Zależnie od zgłoszonego problemu, lekarz będzie badał ruchomość konkretnych stawów. Ortopeda stara się zlokalizować zniekształcenia czy nienaturalne ułożenie kończyn. Podczas wizyty lekarz może poprosić o wykonanie skłonów, przysiadów lub innych nieskomplikowanych ćwiczeń pozwalających ocenić zachowanie układu ruchowego. Poza badaniami RTG, ortopeda może zlecić również tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny.
Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji ortopeda zacznie wdrażać leczenie, które może polegać na przepisaniu leków, rehabilitacji, unieruchomieniu kończyny czy w ostateczności leczeniu operacyjnym. Pamiętaj, że w trakcie wizyty lekarz jest dla Ciebie, nie bój zadawać się pytań, w końcu chodzi o Twoje zdrowie. Większa świadomość pozwoli na szybszy powrót do pełni zdrowia.
Czy do ortopedy wymagane jest skierowanie?
W przypadku leczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wizyta u ortopeda musi odbyć się na podstawie skierowania wydanego przez np. lekarza rodzinnego. Leczenie jest wtedy darmowe, ale z racji natłoku pracy, zwłaszcza w okresie letnim i zimowym (częstsze złamania), okres oczekiwania na wolny termin wynosi nawet kilka lat!
Wizyta w prywatnej przychodni medycznej takiej jak POST MEDICAL jest płatna, ale odbywa się bez skierowania i zdecydowanie łatwiej jest się umówić na szybki termin wizyty, co może mieć ogromne znaczenie dla procesu leczenia. Osoby, które odczuwają dolegliwości utrudniające codzienne życie powinny bez zbędnej zwłoki skorzystać z opieki ortopedycznej. Zachęcamy do sprawdzenia oferty Centrum Medycznego POST MEDICAL i życzymy dużo zdrowia.