Wiadomości z Chorzowa

Jaka pianka PE sprawdzi się najlepiej? Przegląd rozwiązań

  • Dodano: 2020-03-19 06:30, aktualizacja: 2020-03-19 07:03

Pianka PE to tworzywo spienione o najszerszym zakresie zastosowań spośród wszystkich materiałów tego typu dostępnych na rynku. Jednak ta uniwersalność oznacza również, że pianki PE mają niejedno imię. Na rynku można je znaleźć w wielu odmianach, różniących się nie tylko właściwościami fizycznymi, ale i chemicznymi. Jak zatem wybrać najlepszą? Przede wszystkim warto poznać rozwiązania, które są dostępne w sprzedaży. Oto krótki przegląd tych najważniejszych.

Pianki PE: czym się wyróżniają?

Zanim przejdziemy do omówienia tego, czym różnią się między sobą poszczególne typy pianki PE (http://foam.polting.com.pl/materialy/pianka-pe/), warto zerknąć na właściwości, które łączą te spienione materiały. Jak wyjaśnia ekspert z firmy Polting Foam, która specjalizuje się w ich przetwórstwie i dystrybucji, pianka PE jest przede wszystkim odporna na działanie wielu agresywnych substancji chemicznych, podatna na termoformowanie, ma dużą wyporność i niskie napięcie powierzchniowe. Ponadto każda pianka polietylenowa – sieciowana czy nie – jest materiałem o zamkniętokomórkowej strukturze, co przekłada się również na niską nasiąkliwość wodą.

Jednak gdy realizuje się konkretny projekt, do którego wykonania jest potrzebna pianka PE, ta ogólna charakterystyka jest niewystarczająca. Na rynku jest bowiem dostępny spieniony polietylen pod różnymi postaciami.

Pianka polietylenowa: sieciowana czy niesieciowana?

Gdy osoba zainteresowana wykorzystaniem pianek PE przy realizacji swojego projektu przegląda ofertę tych spienionych tworzyw, natrafia na ich różne skrótowe określenia. XPE, XLPE, EPE, NXPE, NXLPEŚ To bardzo ważne rozróżnienie. Dlaczego?

  • Pod skrótami EPE, NXPE, XNLPE kryje się pianka polietylenowa niesieciowana. Jest ona wersją tańszą, ale zarazem mniej odporną na uszkodzenia mechaniczne. Powstaje w procesie spieniania polietylenu z wykorzystaniem gazów obojętnych, typu propan-butan. Mniejsza wytrzymałość może być i wadą, i zaletą – wszystko zależy od miejsca zastosowania. Pianka EPE jest chętnie wykorzystywana np. przy tworzeniu przekładek do opakowań, ponieważ lepiej tłumi ewentualne uderzenia, zabezpieczając chronione produkty.

  • Skróty XPE oraz XLPE są stosowane, gdy w grę wchodzi pianka polietylenowa sieciowana. Powstaje ona w innym procesie (granulat polietylenowy jest poddawany obróbce na gorąco i mieszany m.in. ze spieniaczem i czynnikiem sieciującym, a następnie w formie wstęgi trafia do specjalnego pieca, gdzie dochodzi do jego usieciowienia). Wyróżnia się znacznie wyższą wytrzymałością na zgniatanie, rozrywanie i inne uszkodzenia oraz deformacje mechaniczne. Sprawdzi się niezawodnie, gdy jest stosowana np. do tworzenia zewnętrznych osłon, a także w branży budowlanej.

Warto podkreślić, że występują również różnice między pianką sieciowaną fizycznie (o delikatniejszej skórze i lepszym przystosowaniu do zastosowań ze środkami adhezyjnymi) i chemicznie (jest bardziej chropowata i ma jeszcze wyższą wytrzymałość na uszkodzenia).

Jaka forma pianki PE sprawdzi się najlepiej?

Różnice między piankami sieciowanymi i niesieciowanymi to nie jedyne, na które należy zwrócić baczną uwagę przy doborze odpowiedniego typu materiału. Kolejna istotna kwestia jest związana z postacią przyjętą przez spienione tworzywo. Nawój, bloki, a może płyty? W tym aspekcie również nie można mówić, że jedna wersja jest lepsza od drugiej: wszystko zależy od specyfiki planowanego zastosowania.

Przy wyborze warto uwzględnić też kwestię gramatury – dostępne są wersje od 15 do 500 kg / m3 oraz dodatkowych właściwości materiału. Pianka antystatyczna, a może prądoprzewodząca lub trudnopalna? Te wszystkie kwestie należy poruszyć z ekspertem, aby zyskać pewność, że wybierana wersja spienionego polietylenu jest najodpowiedniejsza dla oczekiwań wobec docelowego produktu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.