Wiadomości z Chorzowa

Jaki plecak turystyczny wybrać na wyprawę w góry?

  • Dodano: 2023-03-09 13:45

Jeśli polubiłeś wędrówki po górach i chcesz zwiększać ich zasięg, to już wiesz, że musisz kupić wygodny plecak, do którego zapakujesz wszystko, co może się przydać. Ten artykuł pomoże Ci dokonać właściwego wyboru, aby już następna górska wyprawa pozwoliła cieszyć się całodniowym obcowaniem z naturą, bez martwienia się o to, czy nie zabraknie Ci jedzenia, albo czy wieczorny chłód nie zaskoczy Cię w cienkiej koszulce.

Dlaczego potrzebny Ci jest plecak turystyczny, skoro masz już w domu zwykły

Plecaki turystyczne różnią się od miejskich jednym istotnym szczegółem – paskiem biodrowym. Dzięki niemu 70-80% ciężaru plecaka przenoszone jest na okolice bioder, miednicy i nóg. Ten pas to największy sekret długodystansowych wędrowców, którzy potrafią przez wiele dni podróżować z kilkunastokilogramowym ciężarem.

Gdyby ten sam turysta miał zrobić to samo z tak samo obciążonym plecakiem miejskim, prawdopodobnie poddałby się po pierwszym dniu. W plecaku turystycznym prawie cały niesiony ciężar spoczywa na pasie, a ramiona trzymają go tylko w pionie, dzięki czemu nie opada.

Plecaki turystyczne bez stelaża

Miękkie (bezramowe) plecaki mają wyściełany tył. Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wiązań, dodatkowych kieszeni i akcesoriów nie ustępują plecakom stelażowym. W tych modelach często w charakterze stelaża wykorzystuje się karimaty.

Zalety i wady plecaków bezstelażowych

Najważniejszą zaletą plecaków bezstelażowych jest ich rozmiar po złożeniu i waga. Ze względu na prostotę konstrukcyjną, zwykle kosztują też sporo mniej, niż ich odpowiedniki ze stelażem. 

Największą wadą tego rozwiązania jest fakt, że nie trzymają kształtu i przy pakowaniu trzeba zwracać baczną uwagę, jak prawidłowo zapakować plecak. Noszenie takiego plecaka może być trudniejsze, gdyż brak w nim systemu nośnego. 

Wniosek: model turystyczny z miękką ramą najprawdopodobniej nie będzie wydawał się wygodny w użyciu.

Pierwsze kilka lat lepiej wybrać się w góry ze sztywnym plecakiem.

Plecaki ze stelażem

Te modele posiadają usztywniający i ułatwiający noszenie system stelażowy. W modelach o małej objętości może to być plastikowa płyta. W plecakach przeznaczonych na dłuższe wypady montowany jest stelaż, który najczęściej wykonany jest łuków z duraluminium lub innych lekkich i wytrzymałych materiałów. 

Zalety i wady plecaków ze stelażem

Plecaki ze stelażem pozwalają na lepszą kontrolę nad rozkładem obciążenia, dzięki czemu można w nich wygodnie nosić duży ciężar przez długi czas. Umiejętność prawidłowego spakowania plecaka nie jest aż tak ważna. Sam plecak jest dość ciężki, a po złożeniu ciągle zajmuje sporo miejsca. Mimo tych wad jest to najlepszy wybór dla turystów górskich.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.