Wiadomości z Chorzowa

Jakie surowce do produkcji świec wykorzystuje się w przemyśle?

  • Dodano: 2021-11-02 15:15

Wiele osób wykorzystuje świece do tworzenia romantycznego nastroju. Nic w tym dziwnego – doskonale budują intymny klimat. Są więc elementem wystroju mnóstwa restauracji i kawiarni. Świece służą także do niektórych obrzędów religijnych, ale świetnie sprawdzają się też jako element dekoracyjny. Mają mnóstwo zastosowań, ale niewiele osób interesuje się ich historią. Czas to zmienić i dowiedzieć się więcej na ich temat!

Skąd wzięły się świece?

Świece znane są już od starożytności. Naukowcy mają pewność, że ludzie korzystali z nich jeszcze przed 3000 r. p.n.e. Czytamy o nich chociażby w Biblii. W Starym Testamencie można znaleźć informację, że sam Bóg nakazał, by przygotować Namiot Spotkania, Arkę Przymierza oraz świecznik. Złotą erą dla świec było średniowiecze. Właśnie wtedy oświetlały pałacowe komnaty, ale też niewielkie izby. W zależności od statusu wykorzystywano świece wytworzone z innych surowców. Bogatsi cieszyli się świecami z wosku pszczelego. Zazwyczaj zdobiły imponujące świeczniki i dokładnie oświetlały wnętrza. Z kolei biedni musieli ograniczyć się do mniejszej liczby źródeł światła. Świece zazwyczaj były wykonywane z tłuszczu zwierzęcego. Rzymianie wytwarzali je z lnu oblewanego woskiem i smołą. Po rewolucji przemysłowej stosowano już inne, bardziej wydajne surowce do produkcji świec. 

Surowce do produkcji świec stosowane w dawnej Polsce

W Polsce świece pojawiły się nieco później. Pierwsze wzmianki na ich temat datuje się na XVI wiek. Tutaj również stosowane surowce do produkcji świec różniły się w zależności od majątku. Wyższa klasa korzystała ze świec z wosku pszczelego. Biedniejsi używali świec łojowych z knotem z liścia. Zmieniło się to w okolicach XIX wieku, kiedy to pojawiły się nowe surowce, takie jak wosk spermacetowy. 

Surowce do produkcji świec – które z nich wykorzystuje się obecnie?

Rozwój technologiczny pędzi jak szalony i dotyka różnych branż. Oczywistym jest, że świece ewoluowały wraz ze społeczeństwem. Okazało się, że do najlepszych surowców do produkcji świec należy parafina i stearyna. Pierwszy z surowców jest uzyskiwany z ropy naftowej lub frakcji smół wytlewnych z węgla brunatnego. Parafina występuje w trzech postaciach: ciekłej, miękkiej i twardej. Znajduje wiele zastosowań we współczesnym przemyśle. Ciekła wersja wykorzystywana jest w preparatach do pielęgnacji skóry. Z kolei parafina miękka i twarda służy do konserwacji serów i jest dobrym materiałem izolacyjnym. 

W czasie największej popularności parafiny sympatię zyskała też stearyna. Współcześni producenci świec kupują obydwa surowce od dystrybutorów takich jak https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Stearyna to mieszanina kwasu stearynowego i palmitynowego. Jest najczęściej pozyskiwana z tłuszczu wołowego, ale w Polsce chętnie korzysta się ze stearyny pochodzącej z oleju palmowego. Podobnie jak parafina, surowiec ten również wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu. Znajdziemy go między innymi w żywności, kosmetykach czy oponach. Jak więc widać, surowce do produkcji świec na przestrzeni lat się zmieniały. Obecnie korzystamy z najefektywniejszych.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.