Wiadomości z Chorzowa

Kursy pedagogiczne – dla kogo są przeznaczone i na czym polegają?

  • Dodano: 2023-01-30 10:30, aktualizacja: 2023-06-12 10:14

Każdy, kto planuje pracę z dziećmi, powinien mieć specjalne kwalifikacje. Studia na kierunku pedagogika nie zawsze je zapewniają, dlatego też absolwenci decydują się na kursy pedagogiczne. To specjalny rodzaj szkoleń przygotowujący do wykonywania zawodu nauczyciela, pedagoga, psychologa szkolnego lub innego stanowiska związanego z pracą w oświacie bądź ośrodkach opiekuńczych. Na czym polegają i dlaczego warto je rozważyć?

Kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli i nie tylko – czym są?

Pedagogika kojarzy się przede wszystkim z nauczycielami. Słusznie, jednak tak naprawdę każda praca z dziećmi wymaga specjalnego przygotowania. Dlatego też powstały specjalne kursy pedagogiczne dla wszystkich pracowników placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych. Zajęcia w ramach kursów mają charakter kwalifikacyjny i kompleksowo przygotowują do nauczania oraz sprawowania opieki nad dziećmi i młodzieżą.

Uczestnicy kursów pedagogicznych uzyskują wiedzę, umiejętności oraz specjalne kwalifikacje, dzięki którym mają prawo do wykonywania funkcji nauczycielskich i wychowawczych. Dzięki temu nie tylko efektywniej wykonują swoje obowiązki, ale mają także większe szanse na znalezienie dobrej, satysfakcjonującej pracy.

Zajęcia na kursach pedagogicznych – jak wyglądają?

Program kursów pedagogicznych szczegółowo opisuje Centrum Doskonalenia Zawodowego, czyli placówka skupiająca się na kształceniu pracowników oświaty i placówek opiekuńczych. W zależności od tematyki kursu mogą odbywać się w ciągu 150 lub 270 godzin. Specjalna kadra wykładowców-praktyków ma za zadanie przygotować kursantów do pracy w zawodzie przede wszystkim od praktycznej strony. Po więcej informacji zachęcamy do odwiedzenia strony epedagog.edu.pl.

Jakie kursy pedagogiczne warto zrobić?

Dużym powodzeniem wśród kursantów cieszą się kursy pedagogiczne przygotowujące do zawodu nauczyciela. Uczestnicy zdobywają nie tylko wiedzę, ale również niezbędne narzędzia do prowadzenia zajęć, a także praktyczne techniki i metody pracy z uczniami, nawet najbardziej wymagającymi.

Oferta kursów pedagogicznych obejmuje także takie specjalizacje, jak:

  • wczesne wspomaganie rozwoju i edukacji uczniów autystycznych;

  • oligofrenopedagogiki;

  • autyzmu;

  • zespołu Aspergera.

Dzięki temu kursanci mogą skupić się na danej specjalizacji. A im bardziej wykwalifikowany specjalista, tym lepiej radzi sobie w swojej dziedzinie i może liczyć na intratne propozycje pracy.

Dla absolwentów studiów filologicznych przeznaczone są specjalne kursy pedagogiczne przygotowujące do nauki języka obcego. Zapewniają one uprawnienia do uprawiania zawodu.

Dla kogo przeznaczone są kursy pedagogiczne?

Kursy pedagogiczne stanowią kolejny etap edukacji po ukończeniu studiów. Należy zatem mieć podstawową wiedzę pedagogiczną. Kursy kierowane są przede wszystkim do osób posiadających wykształcenie pedagogiczne, psychologiczne, fizjoterapeutyczne i kierunki powiązane z medycyną. Warunkiem przyjęcia na kurs jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów I i II stopnia.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.