Wiadomości z Chorzowa

Najważniejsze inforamacje o OC przewoźnika

  • Dodano: 2021-05-27 11:30, aktualizacja: 2021-08-09 11:00

OC jest jedynym ubezpieczeniem z zakresu tych drogowych, które są wymagane i brak ich posiadania może doprowadzić do otrzymania mandatu. Jest to podstawowa ochrona nie tylko dla kierowcy, który spowodował wypadek, ale również dla drugiego podmiotu, który bierze udział w zdarzeniu. OC oznacza odpowiedzialność cywilną. Odpowiednikiem tej podstawowej ochrony, ale w odniesieniu do przewoźnika jest OCP. W tym przypadku jest to ubezpieczenie, które należy rozumieć jako odpowiedzialność cywilna przewoźnika. Bez tego dokumentu nie tylko nie posiadamy dostatecznej ochrony swojego przedsiębiorstwa, ale również nie jesteśmy wiarygodni dla drugiej strony. Jest ono jednak niewymagane.

OCP a zabezpieczenie przedsiębiorstwa

Praca przewoźnika łączy się ze wzięciem na siebie dużej odpowiedzialności. Stanowi ona fragment pewnego łańcucha dostaw. Czasem stanowi się jego element, a czasem najważniejszy czynnik, który prowadzi do przetransportowania towaru pod dane drzwi. To możliwość prowadzenia bardzo dochodowego interesu. Podczas samego przewozu mogą jednak pojawić się znaczące przeciwności. Należy do nich choćby zniszczenie towaru, napad na samochody transportowe czy pożary. Bez odpowiedniego zabezpieczenia wystąpienie jednej z tych sytuacji może doprowadzić do znaczących szkód finansowych, ale również do bankructwa przedsiębiorstwa. Na szczęście istnieje możliwość znaczącego ograniczenia tego ryzyka. Jest nim właśnie OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika.

Jak działa OCP?

Przede wszystkim należy dokonać podziału na polisę krajową oraz międzynarodową. Za każdym razem, gdy jesteśmy zainteresowani daną umową, powinniśmy skonfrontować nasze potrzeby ze wszystkimi pozostałymi aspektami. Należy do nich zaliczyć również zakres terytorialny umowy. Najczęściej zobowiązanie podpisywane jest na 12 miesięcy i po tym czasie najczęściej automatycznie wygasa. Nie jest to obowiązkowe ubezpieczenie, ale stanowi podstawę interesu przewoźnika i trudno o funkcjonowanie dużego przedsiębiorstwa bez tej formy zabezpieczenia. W przypadku OCP trzeba dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Klauzule mogą być zróżnicowane i niektóre dotyczą warunków, które są trudne do spełnienia. Weźmy przykładowo sytuację, w której OCP obejmuje ochronę przed kradzieżą, ale tylko, gdy pojazd zostanie pozostawiony na parkingu otwartej stacji benzynowej. To postanowienie jest niemożliwe do osiągnięcia w niektórych porach lub dniach w określonych krajach. Podobnie sprawa wygląda w kwestii klauzuli o niedopatrzeniu ze strony podrzędnego pracownika. Właściciel firmy może zabezpieczyć się przed pewnymi błędami, które powstałyby w wyniku błędów samego kierowcy.

Istotne szczegóły dotyczące OCP

Sam zakres OCP może być zróżnicowany i podobnie jest w kwestii wymogów do spełnienia pewnych klauzul. To wszystko wymaga szczegółowej analizy. OCP oczywiście nie chroni przed każdą sytuacją, która może zaistnieć. Przykładowo rażące niedbalstwo przewoźnika nie może być częścią tej umowy, ponieważ byłoby to nielogiczne. Jednak jeśli to podmiot nadający przesyłki zastosował nieodpowiednie warunki transportu, wtedy dobrze jest mieć tę formę ochrony. OCP nie jest tym samym co CARGO. W drugim przypadku cała uwaga skupiona jest na zabezpieczeniu przewożonego towaru. W pierwszym przypadku dotyczy szerszego kontekstu, ale jest mniej skuteczna właśnie w kontekście tego, co jest przewożone.

OCP a wiarygodność przewoźnika

Podmiot bez OCP będzie miał trudność w pozyskaniu klientów i być może nawet nie będzie sobie zdawał sprawy z tego faktu. Ubezpieczenie OCP jest gwarancją wiarygodności. Jest to dokument, który często krąży po rynku. Niejednokrotnie będzie on wymagany przez pozostałych członków łańcucha dostaw. Jednocześnie może być starannie analizowany, a przewoźnik nawet nie będzie zdawał sobie z tego sprawy. Z tego powodu ważne jest nie tylko posiadanie tego nieobowiązkowego przecież ubezpieczenia, ale również, żeby jego zakres był odpowiedni. W pewnym sensie stanowi to dla nas pewnego rodzaju reklamę

Ile kosztuje OCP?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile to udogodnienie będzie kosztować. Jest ono determinowane przez wiele czynników i każda sytuacja jest analizowana indywidualnie. Zresztą podobnie wygląda to ze standardowym OC, gdzie również występują zróżnicowane kwoty oraz różnego rodzaju zniżki. Zamiast analizować wszystkie możliwe czynniki, najskuteczniej jest skontaktować się z ubezpieczycielem i dokonać obliczeń, ile będzie to kosztować w rzeczywistej sytuacji. Ostatecznie trudno wyobrazić sobie przewoźnika, który da radę funkcjonować na rynku bez tego dokumentu. Ryzyko jest w takiej sytuacji zbyt duże.

W skrócie o OCP

OCP jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika - OC przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ i stanowi podstawową formę ochrony w tego rodzaju przedsiębiorstwach. Nie jest ono obowiązkowe, ale trudno wyobrazić sobie sprawną firmę bez tego dokumentu. Nieszczęścia są niestety częstym przypadkiem podczas transportu drogowego. Cena OCP jest wyliczana dla każdego przedsiębiorstwa indywidualnie. Najtaniej nie oznacza jednak w tym przypadku najlepiej. Różnicujący jest przede wszystkim zakres obejmowanych sytuacji. Duże różnice występują choćby podczas klauzul postojowych. OCP nie jest tym samym, co CARGO. Ponadto jest to dokument, który często krąży po rynku i stanowi pewnego rodzaju wizytówkę wiarygodności danego OC przewoźnika https://www.luftsystem.pl/poradnik-na-temat-ubezpieczenia-ocp-przewoznika/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.