Wiadomości z Chorzowa

"Noc Muzeum"

 • Dodano: 2011-05-07 19:45, aktualizacja: 2011-05-11 11:51
Termin imprezyData: 14-05-2011
Godzina rozpoczęciaGodzina: 18:00 - 23:00
MiejsceMiejsce: Muzeum w Chorzowie
BiletyBilety: Wstęp wolny

Muzeum w Chorzowie zaprasza na "Noc Muzeum".

Podczas Nocy Muzeum 14 maja 2011 nastąpi udostępnienie 3 nowych wystaw czasowych:

 • Theatrum Mulierum. Rekonstrukcja strojów kobiecych z XV – XVII w.
  Celem wystawy Theatrum Mulierum jest nie tylko prezentacja odtworzonych kobiecych ubiorów, ale również próba podjęcia refleksji nad sposobami przedstawiania kobiety w XVI i XVII w. Bezpośrednią inspiracją, która wyznaczyła tytuł, zakres i charakter wystawy było wydane w 1586 r. dzieło Gynaeceum sive theatrum mulierum Josta Ammana, zawierające 122 drzeworyty przedstawiające europejską modę kobiecą.

  Wystawa ukazuje obok ubiorów zamożnych szlachcianek z Francji, Anglii, Włoch i Polski odzienie mieszczek i służących, obok szat kobiet z Polski ubiory niemieckich elegantek. Pobożnej mniszce towarzyszy czarownica w zwykłym ubiorze chłopskim, której profesję zdradzają tylko drobne akcesoria. Ich ubiory kształtowały się pod wpływem lokalnych gustów i obyczajów, czerpiąc jednocześnie, w miarę potrzeb i upodobań, z bogatego i zróżnicowanego zasobu mód zagranicznych.
  Wystawa przygotowana została przez Fundację Nomina Rosae – Ogród Kultury Dawnej.


 • Historia nićmi pisana. Rekonstrukcja tkanin.
  Wystawa opowie o technikach i narzędziach wykorzystywanych przez konserwatorów tkanin do renowacji tkanin zabytkowych, a często również do ich rekonstrukcji. 


 • W kręgu medali, odznaczeń i odznak.
  Na wystawie zaprezentowana zostanie część najciekawszych zabytków Działu Medalierskiego, liczącego ponad 8 800 eksponatów. Prezentowane będą m.in. XVII i XVIII wieczne medale śląskie, medale wybite z okazji zwycięstwa pod Wiedniem w 1683 r., polskie odznaczenia, odznaki pułkowe oraz medale i odznaki śląskich bractw strzeleckich.Patronem medialnym wydarzenia jest portal mojChorzow.pl.
Patronat portalu mojChorzow.pl

"Noc Muzeum"

Pokaż na mapie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.