Wysłanie dziecka na obóz żeglarski może być dla niego ogromną przygodą i okazją do zaszczepienia pasji, która będzie dawać niesamowitą satysfakcję. Taki wyjazd pozwala także na nawiązanie ciekawych znajomości i stworzenie zgranej paczki przyjaciół. Sprawdź, jak wyglądają obozy żeglarskie i czy warto wysłać tam swoje dziecko!
Żeglowanie jest sztuką, która uczy pokory, odpowiedzialności i pracowitości. Dlatego obozy tego typu są szczególnie polecane dla młodzieży. Żeglowanie jest szkołą życia i pozwala zyskać bardzo ekscytujące hobby. Zdobycie patentu żeglarskiego jest uznawane za stosunkowo łatwe, jednak daje sporo możliwości i może przydać się w wielu sytuacjach. Co wyróżnia takie obozy?
Obozy żeglarskie dla młodzieży – ile trwają i kto może się na nie zapisać?
Standardowe, organizowane dla młodzieży kursy żeglarskie trwają dwa tygodnie. W tym czasie uczestnicy mogą zapoznać się z praktycznymi aspektami żeglowania oraz zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną. Takie wyjazdy organizowane są zwykle dla młodzieży w wieku 14 do 17 lat, jednak dostępne są także kursy żeglarskie dla młodszych dzieci. Już od 11 roku życia można zapisać się na zajęcia przygotowujące do zdobycia patentu w przyszłości.
Jak uzyskać patent żeglarski?
Taki obóz jest też okazją do zdobycia dokumentu potwierdzającego umiejętności. Patent żeglarski mogą w Polsce otrzymać osoby, które ukończyły 14 rok życia. Zdobycie takiego dokumentu upoważnia do prowadzenia jachtów po wodach morskich i śródlądowych.
Najniższy stopień, czyli żeglarz jachtowy, to uprawnienie pozwalające na pływanie żaglówką o długości kadłuba do 12 m. Obowiązuje on na wodach śródlądowych, natomiast w przypadku wód morskich istnieje możliwość wypłynięcia do 2 mil morskich od brzegu, jednak tylko w dzień. Patent żeglarza jachtowego jest wstępem do zdobycia kolejnych stopni uprawnień – jachtowego sterownika morskiego oraz kapitana jachtowego.
Czy samo uczestnictwo w obozie wystarczy, aby zdobyć patent żeglarski?
Dwutygodniowy obóz żeglarski pozwala młodzieży zdobyć niezbędną wiedzę i przygotowanie praktyczne do prowadzenia żaglówki. Należy jednak pamiętać, że warunkiem uzyskania patentu żeglarskiego jest zdanie egzaminu państwowego. Pozytywny wynik takiego egzaminu, po odbyciu dwutygodniowego rejsu nie powinien stanowić żadnej trudności dla kursantów. Nie oznacza to jednak, że uczestnictwo w obozie żeglarskim pozwala automatycznie zaliczyć taki egzamin.
Jak wybrać najlepszy obóz żeglarski dla dziecka?
Za najlepszą formę takiego wyjazdu uznawany jest obóz wędrowny. Odbywa się on jako dwutygodniowy rejs, podczas którego młodzież spędza większość czasu na wodzie, co pozwala nauczyć się prowadzenia żaglówki w praktyce. Żeglowanie po jeziorach pozwala także poznać specyfikę różnych akwenów i sprawdzić ją w rozmaitych warunkach. Ten czas jest także okazją, do zapoznania się ze wszystkimi aspektami życia na wodzie. Decydując się na konkretny obóz, warto wziąć też pod uwagę to, czy cena zawiera wszystkie opłaty dodatkowe. Są to np. koszty paliwa, ubezpieczenia oraz opłaty portowe.