Wiadomości z Chorzowa

Oczyszczacze powietrza - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 • Dodano: 2020-11-16 13:15, aktualizacja: 2020-11-19 11:56

Czyste powietrze ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Warto zabezpieczyć się przed wdychaniem zanieczyszczeń w swoim domu – z pomocą przychodzą oczyszczacze powietrza. Jak wybrać najlepsze urządzenie?

Jak powietrze, którym oddychamy, wpływa na nasze zdrowie?

W obecnych czasach bardzo dużo mówi się o różnego rodzaju zanieczyszczeniach, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Ich skutki możemy odczuwać również na własnej skórze, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się tej sprawie. Powodów złego stanu powietrza we wnętrzach może być wiele – to między innymi dostający się z zewnątrz smog, a także towarzyszący nam na co dzień w mieszkaniu kurz, roztocza oraz inne drobnoustroje niewidoczne dla naszego oka.

Zanieczyszczone powietrze może prowadzić do wielu infekcji oraz chorób dotyczących między innymi skóry czy układu oddechowego. Z tego powodu warto zadbać, by powietrze wdychane przez nas samych i naszych najbliższych miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie. To szczególnie ważne, gdy spędzamy większość czasu w mieszkaniu. Przydatność oczyszczaczy powietrza znacznie wzrasta w dużych miastach, które są narażone na powstawanie ogromnej ilości zanieczyszczeń. Poradnik Media Expert zawiera wiele praktycznych informacji i porad dotyczących mieszkań – zachęcamy do lektury!

W jaki sposób działa oczyszczacz powietrza?

Czyste powietrze w mieszkaniu może uchronić nas przed różnego rodzaju chorobami, infekcjami oraz pojawieniem się alergii. Najlepszym sposobem na walkę z zanieczyszczeniami w pomieszczeniach jest oczyszczacz powietrza. Urządzenie to znacznie zyskało na popularności w ostatnich latach, wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat zdrowego trybu życia i ochrony środowiska.

Oczyszczacze są stosunkowo prostymi urządzeniami, których celem jest zadbanie o prawidłowy skład powietrza, którym oddychamy na co dzień w naszych mieszkaniach. Mogą działać na kilka różnych sposobów, jednak każdy z nich sprowadza się do podstawowego mechanizmu. Oczyszczacz pobiera powietrze z otoczenia, a następnie filtruje je, pozostawiając szkodliwe elementy w specjalnym zbiorniku. Na koniec wypuszcza już czyste powietrze, którym możemy oddychać bez żadnych obaw o stan naszego zdrowia. W zależności od modelu oczyszczacze usuwają kurz, drobnoustroje, niechciane zapachy czy smog.

Na jakie cechy warto zwrócić uwagę przy kupowaniu oczyszczacza powietrza?

Na rynku możemy znaleźć wiele różniących się od siebie oczyszczaczy powietrza, przez co wybór najlepszego sprzętu może być trudny. Przedstawiamy najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać, by podjąć poprawną decyzję.

 • Wielkość pomieszczenia – w zależności od powierzchni pokoju, w którym planujemy umieścić oczyszczacz, powinniśmy wybrać odpowiedni model. Należy pamiętać o tym, że nie każdy oczyszczacz sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Urządzenia są wyposażone w różnej wielkości filtry, które powinniśmy dostosować do naszych potrzeb. Im większy filtr, tym urządzenie lepiej sprawdzi się w obszerniejszym pomieszczeniu.
 • Wydajność – kolejna ważna kwestia, która wiąże się z poprzednim punktem. Przed zakupem należy sprawdzić powierzchnię wybranego przez nas miejsca, a następnie dostosować ją do wydajności urządzenia. Zazwyczaj podawana jest ona w m3/h.
 • Nawilżenie – to jedna z dodatkowych funkcji, jaką może oferować oczyszczacz powietrza. Odpowiednia wilgotność pomieszczenia znacząco wpływa na jego jakość, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany oczyszczacz to jednocześnie nawilżacz powietrza.
 • Poziom hałasu – następna kwestia dotyczy głośności pracy oczyszczacza powietrza. Nadmierny hałas może często prowadzić do złego samopoczucia oraz rozkojarzenia mieszkańców. To szczególnie uciążliwe w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci. Z tego powodu warto wybierać urządzenia, które pracują cicho, aby nie generowały dodatkowego, zbędnego hałasu.
 • Dodatkowe funkcje – spora część urządzeń takich jak oczyszczacze powietrza może oferować dodatkową funkcjonalność wpływającą na komfort użytkowania. Przykładowe opcje to wskaźniki zanieczyszczenia powietrza czy poziomu wilgotności pomieszczenia. Dzięki nim możemy regularnie kontrolować jakość wdychanego powietrza i wprowadzać wymagane zmiany, by utrzymać pełnię zdrowia i dobre samopoczucie.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • Daria

  Ja wybrałam już oczy[...]z do mojego domu bo widziałam u znajomej jak dużo potrafi wyłapać. W połączeniu z moim iRobotem nie będę miała już problemu z oddychaniem. Robot sprząta podłogi, a oczy[...]z wyłapuje pyłki z powietrza. Te urządzenia się uzupełniają

 • Renata

  Oczy[...]z powietrza kupiłam pierwszy z brzegu, aby był. Gorszy miałam dylemat wybierając irobota :P

 • Grażyna

  Polecam spojrzeć na ranking-oczy[...]zy.pl. WIększość modeli z Media Expert można tam sensownie porównać. Niestety oczy[...]ze są często bardzo drogie w stosunku do możliwości.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.